زهرا نوری- گرچه تیم ملی فوتبال با یک صعود تاریخی به جام جهانی رسید اما حواشی اطراف تیم، سبک بازی تیم و اختلافاتی که بین بازیکنان موثر با یکدیگر و هچنین با اسکوچیچ وجود داشت، خیلی زود موجی از نگرانی را در جامعه فوتبال دوست ایجاد کرد مخصوصا اینکه ایران در جام جهانی قطر با کشورهای فوتبال‌بلدی هم‌گروه است و صدالبته بعد از چند بار حضور در جام جهانی، حالا انتظار صعود به دور حذفی، انتظار خیلی دور و غیرمنصفانه‌ای نیست مخصوصاً اینکه این تیم یکی از یکدست‌ترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران است.

بعد از انتخابات فدراسیون فوتبال و بازگشت دوباره تاج، حالا فرصت برای حضور دوباره کی‌روش فراهم شد. مربی ای که گرچه همیشه خودش در حاشیه بود و ارتباط دو سویه دوستانه‌ای بین او و اغلب مربیان فوتبال ایران وجود ندارد اما همیشه نشان داده، حربه‌ای در آستین دارد و با وفاداری به سبک فوتبال خاص خودش که اتفاقاً در ایران هم خیلی خوب جواب داده، می‌تواند به جامعه فوتبالی بالاترین ضریب اطمینان را بدهد.

کی‌روش با شناخت خیلی خوبی که از بازیکنان ایرانی داشته و دارد و اعتمادی که بازیکنان به او دارند، خیلی زود در «خانه» جا افتاد و حواشی تیم را حول سبک فوتبالی خود و با شیوه‌های خاص خود جمع کرد مخصوصاً اینکه این‌بار این مربی نام‌آشنا کمی هم خوش‌اخلاق‌تر شده و این را می‌توان به خوبی از لحن او در مصاحبه با اصحاب رسانه متوجه شد.

مسئله مهم اما بازی با تیم‌های بزرگ در بزرگترین رقابت جام جهانی است؛ کسب دو نتیجه خیلی خوب در مقابل دو تیم خیلی خوب اروگوئه و سنگال و فارغ از نتیجه، نمایش خوب بازیکنان در فاز دفاعی و ساختار دفاعی منسجم تیم از سویی و از سوی دیگر قدرت ایجاد فرصت در ضدحمله‌ها و انتقال سریع توپ از یک‌سوم دفاعی تا فاز حمله و اضافه شدن بازیکنان کناری و البته استفاده درست و متمرکز از فرصت‌ها، تا حد بالایی ریتم فوتبالی تیم را به سطح جام جهانی نزدیک کرد.گرچه نباید شکست دو بر صفر تیم ملی فوتبال ایران در دیدار دوستانه با تیم ملی تونس را نادیده گرفت.

به هر حال کی‌روش که حالا به سمت رکورد جاوادنه در فوتبال ایران در حرکت است و قرار است برای سومین جام جهانی متوالی روی نیمکت یکی از بهترین تیم‌های آسیا بنشیند، بیش از هر زمان دیگر به صعود از مرحله گروهی امیدوار است.

با این اوصاف صحبت از صعود و نتایج بازی‌‎ها همچنان زود است اما سبک بازی تیم‌‌‎های دیگر گروه نشان داد که حداقل می‌شود تا سوت پایان آخرین بازی ایران در مرحله گروهی، رویای حضور در مرحله حذفی جام جهانی را در سر پروراند. رویایی که با این بازیکنان و سرمربی‌گری کی‎‌روشِ با سابقه، تحقق یافتنی است.

منبع: روزنامه روزگارما