نگاهی به صفحات اجتماعی و شهریِ روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های کشور نشان می‌دهد، "روابط عمومی"ها از اثربخش‌ترین واحدهای عملکردی مدیریت شهری به شمار می‌آیند. این واحدها با برخورداری از طیفی گسترده از دانش‌آموختگان علوم اجتماعی، ارتباطات و دیگر رشته‌های علوم انسانی، علاوه بر برقراری ارتباطات معمول رسانه‌ای و مردمی، حتی در انتشارات، تبلیغات و افکارسنجی نیز دستی از دور بر آتش دارند. هیچ سازمانی نخواهد توانست بی‌اتکا به یک روابط‌عمومی کارآمد، از اعتبار سازمانی و رضایتمندی مراجعان و ذینفعانش آسوده خاطر باشد.

امروزه حتی مستندنگاری و ثبت تجربیات و درس‌آموخته‌های فنی نیز به ویژه در سازمان‌های پروژه‌محور به بخشی از وظایف واحدهای روابط‌عمومی تبدیل شده است. از این گذشته پروژه‌های عمرانی به مثابه پدیده‌هایی پویا همواره در معرض نقد و داوری هستند و شکی نیست بخشی از این قضاوت‌ها به ویژه در خلال تغییر دوره‌های مختلف مدیریت شهری از واحدهای روابط‌عمومی سرچشمه می‌گیرد.

از این منظر نباید روابط عمومی‌ها را به واحدهای تبلیغ ایده‌ها و دستاوردهای مدیران تقلیل داد چرا که کار این حلقه‌های واسطِ میان مردم و مسئولان، فراتر از تبلیغ و اطلاع‌رسانی است. به عبارت دیگر، تعریف و پیدایش پروژه‌های اثرگذار عمرانی، نتیجه به مشارکت طلبیدن شهروندان و توجه به آرا و نقطه نظرات آنان به عنوان بهره‌برداران اصلی این گونه اقدامات است؛ این همان وظیفه خطیری که واحدهای روابط عمومی به ویژه در شهرداری‌ها و سایر نهادهای اجرایی کشور، در کنار تلاش برای اطلاع رسانی و تولید محتوای خبری دنبال می‌کنند.در اینجا بر خود لازم می‌دانم ضمن عرض تبریک به مناسبت فرارسیدن هفته ارتباطات و روابط عمومی، تلاش‌های اثرگذار همکارانم در روابط عمومی مجموعه معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران و نهادهای تابعه آن را ارج نهاده و برای ایشان آرزوی توفیق و سربلندی ‌نمایم.