سناتور جمهوری خواه آمریکا می‌گوید که آمریکا آسمان منطقه شمال و شرق سوریه را پوشش هوایی می‌دهد این بدان معناست که خروج واقعی نیروهای آمریکایی از این کشور قرار نیست اتفاق بیفتد.

لیندسی گراهام از بانفوذترین سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا و مخالف سرسخت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه امروز در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز آمریکا سخنانی درباره منطقه امن، حمله ترکیه به شمال سوریه و آینده روابط میان آمریکا و نیروهای کردی در این منطقه بیان داشته که حائز اهمیت است. 

اهمیت سخنان گراهام از آن جهت است که قبل از بیان آن با دونالد ترامپ دیداری داشته و در این اظهارات خود نقل‌قول‌هایی از وی درباره تحولات شمال سوریه بیان می‌کند و گویا این سناتور محافظه‌کار چیزهایی شنیده که او را نسبت به آینده بحران در این منطقه و "راه‌حل‌های تاریخی" خوشبین کرده است. 

به نظر می‌رسد که این "راه‌حل‌ها" در واقع تامین کننده خواست جمهوری‌خواهان و حتی دمکرات‌های منتقد سیاست سوریه‌ای ترامپ است که اینگونه گراهام نسبت به آن‌ها اظهار خوش‌بینی می‌کند و با چنان آب و تابی در مصاحبه با شبکه محبوب ترامپ از دیدار با وی یاد می‌کند. 

هر چند گراهام مشخصا چیزی درباره این "راه‌حل‌ها" نگفت، اما از لابلای سخنانش می‌توان به چارچوب و ماهیت آن‌ها پی‌برد. گراهام می‌گوید که ترامپ به وی گفته است که منطقه امن میان ترکیه و کردهای سوریه خالی از سلاح و تحت کنترل نیروهای بین‌المللی خواهد بود و این بدان معناست که قرار نیست نیروهای ارتش ترکیه در این منطقه بمانند. 

به گفته وی، قرار نیست نیروهای آمریکایی در اداره این منطقه مشارکت کنند؛ اما در عین حال به نکته مهمی اشاره می‌کند و آن هم این است که آمریکا این منطقه را پوشش هوایی می‌دهد که این هم بدان معناست که "خروج واقعی" نیروهای آمریکایی از سوریه قرار نیست اتفاق بیافتد. به هر حال، وقتی آمریکا آسمان منطقه شمال و شرق سوریه را در دست داشته باشد، عملا به معنای تداوم حضور نظامی‌اش در این مناطق خواهد بود. 

البته گراهام در مصاحبه خود باز از خروج نظامیان آمریکا از سوریه انتقاد و آن را اقدامی نادرست و ننگین در تاریخ آمریکا دانسته است؛ اما در عین حال، طرح ایجاد منطقه امن با این ویژگی‌ها را نیز "تاریخی" توصیف می‌کند که به گفته وی هم امنیت "ترکیه همپیمان" را تامین می‌کند و هم امنیت "همپیمانان کُرد" را. 

گراهام با تعریف و تمجید از کردهای سوریه و بیان نقل‌قول‌هایی از ترامپ در این خصوص بر ادامه روابط ائتلافی و همپیمانی با آن‌ها تاکید می‌کند و این روابط را برای حمایت از امنیت ملی آمریکا و جهت جلوگیری از بازگشت داعش ضروری می‌داند.

البته اینجا ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بحث داعش اینجا صرفا یک بهانه است و دلیل تداوم حمایت آمریکا چیز دیگری است. 

لیندسی گراهام به یک نکته اساسی دیگر نیز اشاره می‌کند که مرتبط به چاه‌های نفت در شمال سوریه است که نشان می‌دهد این منطقه بر خلاف اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا و تحلیل‌های شتاب زده درباره آن، جایگاه خود را در راهبرد خاورمیانه‌ای آمریکا و شخص دونالد ترامپ از دست نداده است. 

گراهام می‌گوید که ترامپ به چاه‌های نفت در شمال و شرق سوریه نظر دارد و آمریکا نمی‌خواهد ایران و دولت سوریه کنترل این چاه‌ها را به دست بگیرند. وی فراتر از این هم رفته و می‌گوید "ما در حال تدارک طرحی مشترک با نیروهای سوریه دموکراتیک برای نوسازی این چاه‌های نفت هستیم تا این که درآمدهای آن برای این نیروها باشد نه نظام سوریه و ایرانی‌ها".