به گزارش اکونا پرس،

استاندار با گرامیداشت روز نهم اردیبهشت بعنوان "روز شوراها"، تشکیل شوراها را یکی از تجلی گاه‌های حضور و بروز اراده مردم در تعیین سرنوشت خود و اعمال نظر آنها در اداره کشور و از اصول مترقی عنوان کرد.

او درباره ساماندهی اتباع بیگانه گفت: اتباع صرفاً در همه کشورها هم فرصت و هم تهدید هستند اگر در قالب برنامه ریزی و مدیریت کاملاً هماهنگ و در زمینه نیازهای کشورها باشد فرصت است و در غیر این صورت می‌تواند محل حاشیه و مناقشه باشد، از دو سال گذشته در موضوع اتباع تمرکز بیشتری صورت گرفته، وزارت کشور هم در قالب کار ستادی در سطح ملی با حضور برخی استان‌ها که تعداد اتباع بیشتری داشتند جلساتی داشته و ساماندهی اتباع را در استان داشتیم، جمعیت اتباع شناسایی و مدیریت شده و برنامه ریزی برای اتباع غیر قانونی داشته‌ایم. چنانچه در 9ماه اخیر استان اصفهان رتبه اول عملکرد در ساماندهی اتباع را داشته است و عملکرد موفقی داشته‌ایم.

مرتضوی در پاسخ به پرسش راهکارهایی که برای جلوگیری از قطعی برق در فصل گرما درنظرگرفته شده، است بیان کرد: در گذشته، نگاه آینده‌نگری در بین مسئولان کشوربرای توسعه ظرفیت نیروگاهی مورد غفلت واقع شده، وزیری در ادوار گذشته مخالف توسعه ظرفیت‌های انرژی در کشور بوده است، در دولت قبل با خاموشی‌های وسیعی روبرو بودیم، در تابستان ۹۹ طاقت مردم را در استان طاق کرده بودند و با روی کار آمدن دولت سیزدهم این رویکرد عوض شود و راهبرد وزارت نیرو به سمت پیشرفت آینده کشور در این زمینه بوده است.

او یادآور شد: در اصفهان نیروگاه‌های متعددی در حال ساخت داریم و واحد اول نیروگاه سیکل ترکیبی در هفتم مهرماه با سرمایه گذاری فولاد مبارکه به بهره برداری رسید و در حوزه تأمین انرژی در استان به سمت مثبت کردن تراز پیش می‌رویم، در این بین به سمت ابلاغ ۲۰۰۰ مگاوات خورشیدی خواهیم رفت و در حال توسعه زیرساخت‌ها و سیکل ترکیبی هستیم.

او درباره وضعیت آینده اصفهان گفت: شورای برنامه ریزی استان سعی کرده تحت سند آمایش و چشم انداز در این راستا حرکت کند، اصرار ما بر این است که هر نوع سرمایه گذاری در استان اتفاق نیفتد.

استاندار در بحث چند متولی بودن امور فرهنگی در اصفهان گفت: استانداری اصفهان از همان ابتدا پیگیر این مسئله بوده است و اعلام کرده که نیاز به یک معاونت فرهنگی اجتماعی دارد و در همین خصوص سال ۱۴۰۱ جلساتی را داشتیم تا ساختار استانداری را تغییر دهیم و چارت جدید تعریف شود، این معاونت تأیید شده اما این دغدغه خود استانداری هم بوده است لذا با

او درباره پروژه‌های آبی و آب شیرین کن استان اصفهان نیز تاکید کرد: استان اصفهان پای این کار ایستاده و با چنگ و دندان تلاش می‌کنیم پروژه‌های آبی در استان به نتیجه برسد و در همین رابطه رکورد ۵ کیلومتری احداث خط لوله آب را هم زدیم، در این مسیر روزانه ۴۰۰ تریلر و بیش از ۱۰۰۰ جوشکار و افراد زیادی در جبهه‌های مختلف پیمانکاری فعالیت می‌کنند، جلسات مکرر هفتگی با صرف چندین ساعت در هر جلسه به صورت ثابت ویژه این پروژه‌ها است.

مرتضوی درباره دستور کار مدیریت استان برای جذب سرمایه‌های بین‌المللی برای رونق اقتصادی اصفهان یادآور شد: اصفهان به لحاظ حضور هیئت‌های خارجی یک نقطه قوت ممتاز دارد که شامل حال دیگر استان‌ها نمی‌شود. در همین راستا در سال گذشته سفرهای زیادی را میزبانی کردیم و از کشورهای مختلف در استان حضور پیدا کردند. در سال ۱۴۰۱، میزبان ۳۲ هیئت عالی رتبه خارجی رسمی بودیم و در سال گذشته نیز میزبان ۴۱ هیئت خارجی در سطح استانداری بودیم که قالب جلسات با این هیئت‌ها به تفاهم نامه‌ها و مذاکرات منجر شد.

استاندار اصفهان تاکید کرد: تنها گرفتاری ما برای جذب سرمایه‌های خارجی این است که بسیاری از تصمیم گیری‌های ما در این حوزه باید به صورت متمرکز انجام شود و اگر این امکان فراهم می‌شد که استانداری‌ها بتوانند به صورت جدی و مستقل وارد این تعاملات شوند شاید این انتظار که از سرمایه گذاران خارجی داریم به واقعیت و تحقق نزدیک تر می‌شد؛ گیر ما نگاه تمرکزگرایی است که در این بخش‌ها وجود دارد و فرصت مذاکره، رایزنی و طی طریق برای رسیدن به توافق را از ما می‌گیرد.

مرتضوی با اشاره به نامگذاری سال با عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم»، ابراز کرد: دست فرمان استان اصفهان در سال‌های گذشته حرکت در مسیر نامگذاری سال توسط رهبر معظم انقلاب انجام می‌شده است و امروز نیز با توجه به مطالبات مردم از مقام معظم رهبری می‌بینیم که انگشت اشاره ایشان به سمت مسئله اقتصاد و رضایتمندی عمومی است. علاوه بر این، در استان اصفهان دستور کارهایی در قرارگاه شعار سال تعریف شده است، در حوزه اقتصادی یکی از مأموریت‌های ما همین برنامه ریزی برای تحقق شعار سال است، باید یه سمتی حرکت کرد که در ابتدا برنامه ریزی‌ها و زیرساخت‌ها انجام شود و امکاناتی را تعریف کنیم که شرایط برای حضور مردم فراهم شود.

استاندار اصفهان ادامه داد: بخشی از واحدهای تولیدی ما به دلیل نداشتن بازار مناسب با ظرفیت کمتری کنار می‌کنند، در مسیر تحقق شعار سال باید استفاده از ظرفیت مردم به گونه‌ای انجام شود که این موضوع محقق شود. بسیاری از ظرفیت‌های اقتصادی خانگی را می‌توان به صورت تولید در خانه تعریف کرد و برای آن ظرفیت سازی کرد یا با فعال کردن نظام کنسرسیومی واحدهای صنعتی را به سمتی هدایت کرد و تحت قراردادهای بزرگ به آنها سهم داد.

او با بیان اینکه می‌توان نشان‌هایی تعریف کرد که واحدها بتوانند ذیل آن نشان‌های تجاری تولید انجام دهند، گفت: برای کار در خانه مدل‌های متعددی در دنیا وجود دارد که خیلی از آنها ریشه‌های قدیمی در کشور ما داشته است مثل کارگاه‌های قالی بافی یا دیگر صنایع دستی که الان محدود شده‌اند، این کار هم برنامه ریزی و هم زیر ساخت می‌خواهد و در بعضی موارد باید زمینه مشارکت را در قالب کنسرسیوم‌ها و برندها تعریف کرد.

مرتضوی درباره دانش بنیان‌ها اظهار کرد: در حوزه اقتصاد دانش بنیان هم جلساتی انجام شده تا کار به نحو مطلوب جلو برود، بنابراین دست فرمان استانداری اصفهان برای تحقق شعار سال، رسیدن به یک برنامه جامع تا پایان اردیبهشت و اوایل خرداد است تا نقشه راه مشخصی را تعریف کنیم و در آینده حرکت‌های خوبی را دنبال کنیم.

او در زمینه آلودگی هوای اصفهان گفت: در این مورد با توجه به شرایط خاص استان، مسئولان مختلف حتی در سطح هیئت وزیران به آن ورود کرده‌اند و جلسات متعددی پیرامون آن تشکیل شده است که نشان دهنده دغدغه همه مسئولان در این خصوص است و در این راستا مدیریت سوخت، بهبود سوخت مصرفی، تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی از تصمیمات گرفته شده در این زمینه است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه بهترین سوخت بنزین و گازوئیل را برای مردم اصفهان فراهم کرده‌ایم، ادامه داد: پروژه گوگرد زدایی هم در همین راستا انجام شد، انرژی که امروز صرف به ثمر رساندن رینگ چهارم و خط دو مترو اصفهان انجام می‌شود در همین راستا است، در دو سال گذشته حدود ۳۰۰ اتوبوس به ناگهان حمل و نقلی استان اضافه شده که امید است در دو سال آینده با الحاق همین تعداد اتوبوس جدید بخشی از آن را نیز برقی کنیم، نوسازی ناوگان تاکسی رانی و جابجایی برخی صنایع آلاینده نیز در همین ارتباط انجام می‌شود.

او افزود: در سال گذشته ۵۳ واحد ریخته گری را به شهرک بزرگ اصفهان منتقل کردیم که بی سابقه بوده است. در کوره‌های آجرپزی هم ۴۰ واحد آلاینده که استانداردها را رعایت نمی‌کردند رسماً تعطیل کردیم. در خصوص مازوت سوزی نیز در سال گذشته به دلیل اینکه یکی از دو خط انتقال گاز به منطقه که دچار اختلال شده بود، مجبور شدیم چند روزی را مازوت مصرف کنیم اما در سایر روزها با حمایت مسئولان و درایت وزیر کشور، اصفهان به سمت مازوت سوزی نرفت.

مرتضوی خاطر نشان کرد: کارگروه کاهش آلودگی هوا در دی ماه سال گذشته بر اساس شرایط خاص استان اصفهان در قالب قرارگاه کاهش آلودگی هوا در آمد تا همه متوجه شوند کار بسیار ضروری و مهم در سطح ملی باید انجام شود، این نگاه بود که در دی ماه بر آن تاکید شد تا قرارگاه کارهای آلودگی هوای اصفهان را پیگیری کند.

رونق گردشگری و صنایع دستی از راهبردهای اصلی استان است

او درباره اینکه اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان با سرپرست اداره می‌شد، گفت: میراث گردشگری یکی از دو راهبرد اصلی استان است و جلسات متعددی برای در نظر گرفتن مدیر لایق در این خصوص برگزار شد، قطعاً ثبات در مدیریت‌های ارشد موجب حرکت‌های با دوام تری خواهد شد به ویژه حوزه گردشگری که از حساسیت زیادی نیز برخوردار است، با این حال تلاش داشتیم مدیری انتخاب شود که دانش و تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشد تا با افق مناسب‌تری در این مجموعه حرکت کنیم، اما در حال حاضر مدیری که از داخل استان چنین توانایی و ظرفیتی را داشته باشد، نتوانستیم معرفی کنیم و لذا موفق‌ترین مدیر استان سمنان در این زمینه را به کار گرفتیم.

استاندار اصفهان در نشستی با خبرنگاران، به تشریح مسائل استان در زمینه تهدیدات خشکی زایننده رود و تالاب گاوخونی پرداخت و خاطرنشان کرد: ریزگردها نتیجه خشکی تالاب گاوخونی است، گاوخونی غول خفته ای است که اگر به آن بی‌توجهی شود، بخش‌های دیگری از کشور را متوجه ریزگردها خواهد کرد، از این رو تلاش شده تا از زاینده رود سهم و حق آبه‌ای برای تالاب گاوخونی در نظر گرفته شود.

به گزارش خبرنگار اقتصاد بازار، او با گرامیداشت روز نهم اردیبهشت بعنوان "روز شوراها"، تشکیل شوراها را یکی از تجلی گاه‌های حضور و بروز اراده مردم در تعیین سرنوشت خود و اعمال نظر آنها در اداره کشور و از اصول مترقی عنوان کرد.

او یکی دیگر از مؤلفه‌های حکمرانی را فعالیت اصحاب رسانه و فرهنگ دانست و گفت: اگر نقشی که رسانه ها ایفا می‌کنند در حکمرانی دیده شود، حقوق مردم بهتر مطالبه شده و به سرانجام می‌رسد.

استاندار اصفهان تصریح کرد: جایگاه خبرنگاران نه تنها در نظام اسلامی و دنیا متأسفانه با نقشی که ایفا می‌کنند متناسب نیست، بلکه این طرفیت مورد غفلت قرار گرفته و باید به سمت جایگاه واقعی رسانه سوق داده شود.

مرتضوی با اذعان به اینکه اصل توجه به مأموریت رسانه‌ها مورد کم توجهی قرار می‌گیرد، از رسانه‌ها به جهت انعکاس مطلوب دستاوردهای دولت تشکر کرد و افزود: امیدواریم در مدیریت استان نیز به این مهم رسیدگی شود. در این مورد می توان به نقش رسانه ها در انتخابات در مقابل تبلیغات سوء دشمن اشاره کرد.

استاندار اصفهان در صحبت از بحث مسکن خبرنگاران توضیح داد: پیگیری‌های متعددی صورت گرفته که از مدیر کل راه و شهرسازی در اصفهان برای تأمین زمین مسکن‌های مورد نیاز دچار مشکل بودیم، اخیراً موضوع زمین در شهر اصفهان حل شده و در منطقه ۸۰۰ هکتاری کارگروه‌های خود را طی کرده و تاکید شده که در یک هماهنگی با استان و وزارت راه لیست باید ضوابط لازم را داشته باشد و باید آن را تکمیل کنیم. لازم است در اداره کل ارشاد، روابط عمومی استانداری و مراکز خبری لیست را تکمیل کنند تا به مجموعه ثبت نام‌های قبلی اضافه شود و این موضوع از دستور کار ما خارج نشده و آن را پیگیری کرده‌ایم.

او درباره ساماندهی اتباع بیگانه گفت: اتباع صرفاً در همه کشورها هم فرصت و هم تهدید هستند اگر در قالب برنامه ریزی و مدیریت کاملاً هماهنگ و در زمینه نیازهای کشورها باشد فرصت است و در غیر این صورت می‌تواند محل حاشیه و مناقشه باشد، از دو سال گذشته در موضوع اتباع تمرکز بیشتری صورت گرفته، وزارت کشور هم در قالب کار ستادی در سطح ملی با حضور برخی استان‌ها که تعداد اتباع بیشتری داشتند جلساتی داشته و ساماندهی اتباع را در استان داشتیم، جمعیت اتباع شناسایی و مدیریت شده و برنامه ریزی برای اتباع غیر قانونی داشته‌ایم. چنانچه در 9ماه اخیر استان اصفهان رتبه اول عملکرد در ساماندهی اتباع را داشته است و عملکرد موفقی داشته‌ایم.

مرتضوی در پاسخ به پرسش راهکارهایی که برای جلوگیری از قطعی برق در فصل گرما درنظرگرفته شده، است بیان کرد: در گذشته، نگاه آینده‌نگری در بین مسئولان کشوربرای توسعه ظرفیت نیروگاهی مورد غفلت واقع شده، وزیری در ادوار گذشته مخالف توسعه ظرفیت‌های انرژی در کشور بوده است، در دولت قبل با خاموشی‌های وسیعی روبرو بودیم، در تابستان ۹۹ طاقت مردم را در استان طاق کرده بودند و با روی کار آمدن دولت سیزدهم این رویکرد عوض شود و راهبرد وزارت نیرو به سمت پیشرفت آینده کشور در این زمینه بوده است.

او یادآور شد: در اصفهان نیروگاه‌های متعددی در حال ساخت داریم و واحد اول نیروگاه سیکل ترکیبی در هفتم مهرماه با سرمایه گذاری فولاد مبارکه به بهره برداری رسید و در حوزه تأمین انرژی در استان به سمت مثبت کردن تراز پیش می‌رویم، در این بین به سمت ابلاغ ۲۰۰۰ مگاوات خورشیدی خواهیم رفت و در حال توسعه زیرساخت‌ها و سیکل ترکیبی هستیم.

او درباره وضعیت آینده اصفهان گفت: شورای برنامه ریزی استان سعی کرده تحت سند آمایش و چشم انداز در این راستا حرکت کند، اصرار ما بر این است که هر نوع سرمایه گذاری در استان اتفاق نیفتد.

استاندار در بحث چند متولی بودن امور فرهنگی در اصفهان گفت: استانداری اصفهان از همان ابتدا پیگیر این مسئله بوده است و اعلام کرده که نیاز به یک معاونت فرهنگی اجتماعی دارد و در همین خصوص سال ۱۴۰۱ جلساتی را داشتیم تا ساختار استانداری را تغییر دهیم و چارت جدید تعریف شود، این معاونت تأیید شده اما این دغدغه خود استانداری هم بوده است لذا با

او درباره پروژه‌های آبی و آب شیرین کن استان اصفهان نیز تاکید کرد: استان اصفهان پای این کار ایستاده و با چنگ و دندان تلاش می‌کنیم پروژه‌های آبی در استان به نتیجه برسد و در همین رابطه رکورد ۵ کیلومتری احداث خط لوله آب را هم زدیم، در این مسیر روزانه ۴۰۰ تریلر و بیش از ۱۰۰۰ جوشکار و افراد زیادی در جبهه‌های مختلف پیمانکاری فعالیت می‌کنند، جلسات مکرر هفتگی با صرف چندین ساعت در هر جلسه به صورت ثابت ویژه این پروژه‌ها است.

photo_۲۰۲۴-۰۴-۲۸_۱۳-۳۰-۳۷-4