به گزارش اکونا پرس،

جعفر اصغری ضمن اعلام این خبر افزود: فرآورده‌های پتروشیمی، شمش آلومینیوم، انواع آبمیوه، مواد شیمیایی، انواع شیشه، مصنوعات ریخته‌گری، الیاف‌پلی‌استر، گوشت، گل و گیاه عمده کالاهای صادراتی استان مرکزی در ۶ ماه نخست امسال بوده است.

وی ادامه داد: کالاهای استان مرکزی در سال گذشته به ۷۸ کشور جهان صادر شد که افغانستان با ۳۵ درصد، ترکیه با ۲۰ درصد، عراق با ۱۶ درصد، پاکستان با هفت درصد و ترکمنستان با ۲ درصد بیشترین کالاهای این استان را وارد کرده اند.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با وجود اینکه صادرات سال گذشته استان مرکزی در تاریخ این استان بی سابقه بود اما از ابتدای امسال تا کنون رونق چشمگیری در صادرات استان ایجاد شده که پیش‌بینی می شود با این شرایط صادرات استان مرکزی در سال جاری افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشته باشد.

اصغری میزان واردات استان مرکزی در سال جاری را ۲۴۲ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: پودرآلومینا، آندترکیبی، کویل آلومینیوم، خط تولید آمپول، مواد اولیه آبمیوه، پاکت آبمیوه و لوازم یدکی کولتیواتور مهم‌ترین کالاهای وارداتی است.

وی، ارتقاء در کیفیت و کاهش در قیمت تمام شده تولیدات را شرط اصلی ورود به بازارهای جهانی عنوان کرد و گفت: صنعتگران و مدیران صنایع بزرگ استان باید افق دید خود را گسترش داده و انگیزه خود را برای ورود به بازارهای جهانی تقویت کنند و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز تمام تلاش خود را برای تسهیل در امور تولیدی و صادراتی این قشر از جامعه بکار گرفته است.