به گزارش اکونا پرس،

 به نقل از  روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق استان قم ، مهندس “مهدی آهنین‌پنجه” با بیان اینکه با اجرای طرح «برق امید» هزینه برق مصرفی مشترکان کم‌مصرف ۱۰۰ درصد رایگان می‌شود، هدف اصلی اجرای این طرح را جلوگیری از انتشار گاز دی‌اکسید کربن، عرضه برق بیشتر در بخش‌های صنعت و تولید،کاهش ۱۰ درصدی مصرف برق بخش خانگی و توسعه صادرات برشمرد.

وی میزان الگوی مصرفی برق مشترکان قمی در ماه‌های گرم را ۲۰۰ کیلووات ساعت و در ماه‌های غیر گرم را ۸۰ کیلووات ساعت اعلام و خاطرنشان کرد: در حال حاضر حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد مشترکان خانگی استان قم جزو مشترکین کم‌مصرف هستند که از ابتدای آبان ماه امسال برق آن‌ها رایگان می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم، هدف از تخفیف 100 درصدی برای مشترکان کم‌مصرف را طرح برق امید، قدردانی از مشارکت مردم در مصرف بهینه برق و حمایت از مشترکان خانگی کم‌مصرف ذکر و درعین‌حال تأکید کرد: طرح برق امید شامل اقامتگاه‌های خالی و موقت نخواهد بود.

وی با تفکیک مشترکان خانگی به سه گروه کم‌مصرف، خوش‌مصرف و پرمصرف تصریح کرد: مشترکین پرمصرف و خوش مصرف با اقداماتی از قبیل استفاده بهینه از تجهیزات برقی موجود، جایگزینی تجهیزات برقی با راندمان بالا، استفاده از لامپ‌های پربازده، خاموش کردن لامپ‌های اضافه، نصب پنل های خورشیدی و استفاده از سایبان برای کولر می‌توانند از مزایای طرح برق امید بهره‌مند شوند.

آهنین‌پنجه در ادامه با اشاره به مصوبه هیئت دولت مبنی بر فرصت شش ماه به مشترکان پرمصرف گفت: اطلاع‌رسانی لازم به مشترکان پرمصرف از وضعیت و میزان مصرف خود انجام خواهد شد تا با اقدامات بهینه‌سازی مصرف، طی مدت 6 ماه در گروه مشترکان خوش مصرف قرار گیرند اما در صورت ادامه روند پرمصرفی پس از این مدت 10 درصد به تعرفه برق فعلی آن‌ها افزوده می‌شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم همچنین از حمایت و ترغیب مشترکان پرمصرف به استفاده از مولدهای خورشیدی کوچک و بهینه‌سازی مصرف خبر داد تا مشمول پرداخت‌های اضافی نشوند. وی در ادامه در خصوص چگونگی آگاهی مشترکان از وضعیت مصرف برق خود اظهار داشت: مشترکان ‌می‌توانند با استفاده از میزان مصرف کل دوره خود که از طریق پیامک دریافت می‌کنند، مصرف ماهیانه خود را به دست آورده و در صورتی که این میزان کمتر از الگوی کم‌مصرفی باشد، جزو کم‌مصرف‌ها به شمار می‌روند.

آهنین‌پنجه افزود: چنانچه میزان مصرف بیش از الگوی کم‌مصرفی و کمتر از الگوی پرمصرفی باشد، مشترک خوش مصرف و در صورتی که میزان مصرف بیش از الگوی مصرف باشد، مشترک پرمصرف خواهند بود.

وی همچنین در خصوص تغییر مالکان یا مستأجران منازل مسکونی یادآور شد: با توجه به اینکه محاسبه صورتحساب و اعمال تخفیف کم‌مصرفی بر اساس مصرف دوره صورت می‌گیرد، تغییر مصرف‌کننده تأثیری بر نحوه محاسبه صورتحساب ندارد. 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قم با بیان اینکه در پایان هر دوره قبض الکترونیکی با رنگ سبز به معنای تخفیف 100 درصدی برای مشترکان کم‌مصرف ارسال می‌شود گفت: در نظر داریم به منظور تشویق و ترغیب هر چه بیشتر مشترکان به کاهش مصارف خود، هرسال دو بار بین مشترکان کم‌مصرف قرعه‌کشی انجام داده و جوایز نفیسی از جمله لوازم‌خانگی برقی ساخت داخل با برچسب انرژی ++A به آن‌ها اهدا کنیم.