به گزارش اکونا پرس،

سعید جعفری کرهرودی در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای متخصصین ساخت و تولید شرکت پتروشیمی شازند، اظهار داشت: امروز با وجود تشدید تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی متخصصان توانسته‌ایم گام‌های مهم و اساسی در هم‌پوشانی و هم‌افزایی نیازهای واحدهای تولیدی برداریم.

وی افزود: یکی از ویژگی‌های بحث تحریم این بود که واحدهای تولیدی پتانسیل های یکدیگر را شناخته و درراستای تامین قطعات خود به توان داخلی اکتفا کردند. اگر قبل از تحریم‌ها در مراودات بین‌المللی تامین برخی قطعات کار آسانی بود و برون‌سازی قطعات مورد نیاز واحدهای تولیدی امری محال می‌نمود اما امروز با وجود تشدید تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی نبوغ متخصصان داخلی به منصه ظهور رسیده و امروز درپتروشیمی شازند شاهد این رویداد مهم هستیم.

 رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: متخصصان پتروشیمی شازند امروز توانسته‌اند بخش عمده‌ای از نیازهای خود را با مهندسی معکوس تولید کنند در حالی که قبل از تحریم امکان تامین این قطعات تنها از طریق سازندگان اصلی میسر و ممکن بود که این امر یکی دیگر از مزیت‌های پنهان جنگ اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه علیه کشور ما بود.

جعفری کرهرودی در خصوص نمایشگاه دستاوردهای متخصصین ساخت و تولید شرکت پتروشیمی شازند، بیان کرد: با همکاری بیش از ۵۰ شرکت دانش‌بنیان داخلی بیش از دو هزار و ۶۰۰ قطعه بسیار حساس و تخصصی در مجتمع پتروشیمی شازند ساخت داخل شده است که با ساخت این قطعات ضمن لغو حدود ۷۵ تقاضای واردات تجهیزات از خارج از کشور حدود ۱۰ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی شد که این صرفه‌جویی ارزی با ساخت داخل قطعات تا پایان سال به ۱۲ میلیون یورو خواهد رسید. وی در خاتمه خاطر نشان کرد: شناخت بیشتر از توانمندی‌های صنایع داخلی و کمک و هم‌افزایی میان صنایع تولیدی و پشتیبان می‌تواند نوید بخش فردایی روشن برای حرکت شتابنده قطار تولید در مسیر توسعه اقتصادی بود.