به گزارش اکونا پرس،

 

به نقل از  روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران،در نشستی که روز یکشنبه با حضور معاون امور صنایع، معاون طرح و برنامه و سرپرست معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد، از خدمات محسن صالحی‌نیا تقدیر و علی رسولیان به‌عنوان معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران معرفی شد.

آئین تکریم و معارفه معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با حضور سه تن از معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

 در نشستی که روز یکشنبه با حضور معاون امور صنایع، معاون طرح و برنامه و سرپرست معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برگزار شد، از خدمات محسن صالحی‌نیا تقدیر و علی رسولیان به‌عنوان معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران معرفی شد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در این نشست با بیان این‌که در حوزه زیرساخت‌های صنعتی اتفاقات خیلی خوبی با کمترین امکانات در حوزه صنایع کوچک به وقوع پیوسته است، گفت: بر اساس مصوبات قانونی موجود، دستگاه‌های خدمات رسان باید تا در شهرک و واحد صنعتی وظیفه خدمت رسانی را انجام دهند؛ درحالی که این مصوبه در بخش‌هایی انجام شده و در بخش‌های دیگر به‌درستی انجام نمی‌شود.

مهدی صادقی نیارکی افزود: به دلیل عدم همکاری کامل دستگاه‌های خدمات رسان، شهرک‌هایی در تهران داریم که هنوز گاز ندارند و وضعیت آب و برق آن‌‌ها با مشکل مواجه است، به گونه‌ای که در یک شیفت بیشتر نمی‌توانند فعالیت کنند. همچنین وضعیت راه‌ها و جاده‌های منتهی به این شهرک‌ها نیز باید اصلاح و بازنگری شود.

وی با تأکید بر این‌که شهرک‌های صنعتی ویترین توسعه کشور هستند، اضافه کرد: در حوزه زیرساخت‌ها نیاز به بازنگری اساسی داریم، چرا که سرمایه گذار با این وضعیت برای سرمایه گذاری ترغیب نمی‌شود. برای همین مجبور شدیم قیمت‌ها را افزایش ندهیم و با حاشیه سود اندک سرمایه گذاران را ترغیب کنیم تا با همین امکانات سرمایه گذاری کنند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: متأسفانه دستگاه‌های خدمات رسان به وظیفه خود به‌صورت کامل و جامع عمل نکرده‌اند و در این مورد با مشکل مواجه هستیم.

صادقی نیارکی با تأکید بر این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران باید صدای رسای صنایع کوچک و متوسط باشد، تصریح کرد: این موضع، دستور و تأکید ویژه وزیر صنعت، معدن و تجارت است و باید به آن توجه ویژه شود.

نهضت ارتقاء کیفی در شهرک‌های صنعتی در دستور کار قرار گیرد

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست گفت: در چند سال اخیر شهرک‌های صنعتی به لحاظ کمی به اندازه کافی توسعه پیدا کرده و بهتر است توسعه کیفی و نهضت ارتقاء کیفی آن‌ها در دستور کار قرار گیرد.

سعید زرندی با بیان این‌که اکنون حدود 900 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور داریم، افزود: توسعه زیرساخت‌ها از وظایف ذاتی دولت است و باید توسعه کیفی و ارتقاء زیرساخت‌ها را به‌صورت جدی دنبال کنیم.

وی اضافه کرد: در حال حاضر در تعدادی از شهرک‌های نزدیک تهران همانند برخی از مناطق محروم برای تأمین آب و برق با مشکل مواجه هستیم و این برای پایتخت نکته منفی تلقی می‌شود

سرپرست معاونت توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: راه اندازی دوباره واحدهای صنعتی راکد یا تکمیل ظرفیت آن‌ها کار خوبی بود که از سال 1398 آغاز و در سال جاری پررنگ شد و این روند باید ادامه داشته باشد.

زرندی همچنین تأکید کرد: باید شرایطی فراهم شود تا صنوف تولیدی نیز به‌عنوان بنگاه‌های اقتصادی خرد و کوچک جایگاه خود را در سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران پیدا کنند.

به گفته وی، در مناطق محروم 12 استان تدابیر ویژه‌ای از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در دستور کار قرار گرفته که باید برنامه منسجمی برای آن‌ها درنظر گرفته شود.

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: پیشنهاد داده‌ایم که سهم عمرانی تا سقف هشت درصد در اختیار استانداران قرار گیرد که این موضوع در کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی مطرح و به‌عنوان پیشنهاد به کمیسیون تلفیق فرستاده شده و امید می‌رود با نظر موافق نمایندگان به تصویب برسد.

زرندی همچنین با اشاره به پتانسیل بالای سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از نظر زیرمجموعه‌های استانی و نیروی انسانی تصریح کرد: این سازمان توسعه‌ای با این ظرفیت خود یک وزارتخانه محسوب می‌شود و باید تلاش شود از ظرفیت آن به‌درستی و در راستای ارتقاء صنعت کشور استفاده شود.

با رفع معضل بروکراسی‌ زائد، موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی را هموار می‌کنیم

در ادامه این نشست، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل جدید سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن قدردانی از اعتماد وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار امیدواری کرد در زمان کوتاهی که تا پایان کار دولت باقی مانده است، در چارچوب سیاست‌های دولت، برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و این سازمان به‌درستی به انجام برسد.

علی رسولیان با تأکید بر لزوم استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در شهرک‌های صنعتی اظهار داشت: باید از بخش خصوصی حمایت جدی و عملیاتی داشته باشیم و با رفع معضل بروکراسی زائد، موانع موجود بر سر راه بخش خصوصی را هموار و شرایط حضور آن‌ها را تسهیل کنیم.

وی افزود: داخلی سازی و استفاده از ظرفیت‌های داخل کشور که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است و در شهرک‌های صنعتی نیز به‌خوبی تبلور پیدا کرده، باید با نگاه ویژه‌ در دستور کار قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش توجه به شرکت‌های دانش بنیان و کمک به رشد و توسعه آن‌ها را امری اجتناب ناپذیر دانست که باید هرچه بیشتر تقویت و توسعه یابد.

رسولیان اضافه کرد: در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی مورد توجه و تأکید قرار گرفته است که باید صنایع کوچک و متوسط هم نگاه ویژه‌ای به ابعاد اجتماعی فعالیت‌های خود داشته باشند.

وی ادامه داد: وقتی در منطقه‌ای یک بنگاه اقتصادی فعالیت می‌کند، مردم بومی آن منطقه باید از امکانات رفاهی متناسب برخوردار باشند و محرومیت زدایی امری بدیهی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران خاطرنشان کرد: درخصوص حبس اراضی صنعتی نیز باید یک بازنگری اساسی انجام شود و زمین‌هایی که از سوی عده‌ای خریداری شده اما سال‌هاست در آن‌ها سرمایه گذاری انجام نشده است، به متقاضیان جدید واگذار شود.

رسولیان تصریح کرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای بر همکاری‌های بیشتر و تعاملات سازنده با بخش خصوصی تأکید دارد.

وی از ارتقاء برنامه‌های حمایتی صنایع کوچک و تقویت زیرساخت‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی به‌عنوان اولویت‌های اصلی خود در مسئولیت راهبری سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نام برد و اظهار امیدواری کرد با هم فکری و هم افزایی تمامی سرمایه انسانی این مجموعه، سازمانی در تراز قرن جدید ساخته شود.

اجزاء زنجیره تأمین و مراکز تسهیل گر صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ توسعه می‌یابد

رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران نیز در بخش دیگر این نشست ضمن قدردانی از مجموعه مدیران و کارکنان سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای نزدیک به دو سال همکاری صادقانه گفت: اگر در حال حاضر بیش از 850 شهرک و ناحیه صنعتی در کشور فعال و 45 هزار واحد تولیدی در این مناطق مشغول فعالیت است و شاهد حضور دوباره واحدهای راکد در بخش تولید هستیم، نتیجه تلاش همه همکاران ستادی و استانی این سازمان است که با همه محدودیت‌ها، در انجام تعهدات خود مسئولیت پذیر و ثابت قدم هستند.

محسن صالحی‌نیا افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای مادر تخصصی نقش عمده‌ای را در توسعه صنعتی کشور ایفا می‌کند و در تداوم و استمرار تولید نقش محوری دارد.

وی از ایفای تعهدات برای تکمیل و ارتقاء زیرساخت‌های صنعتی به‌عنوان یکی از دغدغه‌ها و مسئولیت‌های اجتماعی مدیران و کارکنان ستادی و استانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نام برد که همچنان باید با نگاه ویژه‌ای در اولویت کاری مسئولان باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از آمادگی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای همکاری با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در توسعه صنعتی کشور خبر داد.

صالحی‌نیا با تأکید بر تعامل سازمان‌های توسعه‌ای زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف هم افزایی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها خاطرنشان کرد: این هم افزایی موجب تقویت اجزاء زنجیره تأمین و توسعه مراکز تسهیل گر صنایع کوچک و متوسط با صنایع بزرگ می‌شود.

وی همچنین تقویت زنجیره ارزش و استفاده از توان تجمعی و شبکه سازی واحدهای صنعتی کوچک را گام مهمی در تأمین نیازهای صنایع بزرگ کشور برشمرد.

300 پروژه زیرساختی در شهرک‌های صنعتی تا پایان سال جهش تولید افتتاح می‌شود

عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز در بخش دیگر این نشست اظهار داشت: در خانواده بزرگ این سازمان اتفاقات خوبی به وقوع پیوسته که در سنوات گذشته کمتر دیده شده است.

اصغر مصاحب افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با داشتن یک ستاد شایسته و 31 زیرمجموعه پرتلاش دارای ظرفیت کم نظیر و جزو سازمان‌های خوب از نظر نیروی انسانی است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 300 پروژه زیرساختی آماده بهره برداری در کشور داریم که طی 9 هفته تا پایان سال جهش تولید برخی از آن‌ها انتخاب و افتتاح می‌شوند.

به گفته معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، به‌زودی یک مرکز خدمات فنآوری و کسب و کار نیز بعد از یک دهه در استان گیلان به بهره برداری خواهد رسید.

مصاحب همچنین از افتتاح دو فن بازار منطقه‌ای در استان‌های زنجان و مازندران در ایام دهه مبارک فجر خبر داد و گفت: یک فن بازار را هم در استان قم به بهره برداری خواهیم رساند.

وی از جشن خاتمه یکصد و دهمین پروژه توسعه خوشه‌ای کشور با عنوان آبزیان دریایی استان بوشهر نیز به‌عنوان یکی از برنامه‌های پیش‌بینی شده سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تا پایان سال جاری نام برد.

شایان ذکر است، طی حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی رسولیان به ‌سمت معاون وزیر، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران منصوب شد.

سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در 75 روز گذشته با سرپرستی اصغر مصاحب عضو هیأت مدیره و معاون صنایع کوچک این سازمان و از آبان 1397 تا مهر 1399 با مدیریت محسن صالحی‌نیا اداره می‌شد، که طی حکمی از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت به سمت معاون وزیر و رئیس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منصوب شده بود.