به گزارش اکونا پرس،

به  نقل از روابط عمومی استانداری قم دکتر بهرام سرمست استاندار قم در این مراسم که در سالن کرامت استانداری و به صورت ویدئو کنفرانس با حضور دکتر روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، طی سخنانی از زحمات تلاش گران عرصه کشاورزی قدردانی کرد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای توسعه سرمایه گذاری و افزایش جاذبه های مناطق روستایی استان اظهار کرد: در صدد هستیم تا با بهره گرفتن از ظرفیت تقسیمات کشوری، توسعه جمعیت شهرهای اقماری و افزایش امکانات، زمینه مهاجرت معکوس به روستاهای استان را فراهم کنیم.

وی تامین امنیت غذایی را یکی از کارکردهای مهم بخش کشاورزی و دامپروری عنوان و با اشاره به نگاه اولویت دار استان به این بخش افزود: توسعه متوازن و همه جانبه کشور در گرو توجه و حمایت جدی از بخش کشاورزی است. 

استاندار قم با اشاره به شرایط خاص اقلیمی و جمیعتی استان خاطرنشان کرد: به همین دلیل بازنگری و اصلاح الگوی کشت به عنوان یک ضرورت اساسی در حال انجام است.

سرمست توسعه نواحی صنعتی در روستاها را یکی از برنامه های مهم استان برشمرد و گفت: ما نیازمند فراوری محصولات و ایجاد ارزش افزوده در بخش اشتغال روستایی هستیم تا با کمترین واسطه گری ممکن ارزش افزوده محصولات کشاورزی به فعالان این بخش بازگردد.

وی افزود: فرآوری صنایع تبدیلی در چند ناحیه صنعتی استان در حال پیگیری است و همزمان روند آموزش و مهارت افزایی در بین روستاییان نیز در حال انجام می باشد.

سرمست عنوان کرد: توانمندسازی روستائیان در بخش مشاغل خانگی، باغداری، دامپروری و کشاورزی به عنوان یک هدف و استراتژی مهم در حال پیگیری است.

استاندار قم با اشاره به عملکرد موفق استان در زمینه اشتغال روستایی تصریح کرد: در استان حداکثر تسهیلات اشتغال روستایی طی سالهای گذشته جذب شده و تعداد کارآفرینان مستعد در سطح روستاهای استان امیدآفرین است.

وی مزیت های بخش کشاورزی و دامی استان را مهم عنوان و خاطرنشان کرد: برخلاف برخی از تصورات، این استان ظرفیت ها و بسترهای نهفته زیادی برای توسعه بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی دارد و نیاز است تا این ظرفیت ها را به درستی معرفی کنیم.

وی عمران و آبادانی روستاها را سیاست مهم دولت و مدیریت استان دانست و گفت: ریشه توسعه در روستا است و اگر می خواهیم شاهد یک جامعه توسعه یافته و متوازن باشیم باید به روستاها توجه کنیم.

شایان ذکر است در پایان این مراسم از 22 کشاورز و تولید کننده نمونه و برگزیده استان قم در بخش های کشاورزی، دام و طیور، زراعت و باغبانی ، آبخیزداری، آب و خاک و .. تجلیل بعمل آمد.