به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی جمکران، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در آیین افتتاح رسمی دفتر نمایندگی مسجد مقدس جمکران که در بیت امام جمعه تبریز برگزار شد تاریخ اسلام را دارای وقایع تاریخی مهم و سرنوشت‌ساز دانست وگفت: چهار حادثه تاریخی در اسلام از اهمیت ویژه‌ای برخورداراست که باید مورد توجه قرار گیرد.

او با بیان اینکه یکی از این حوادث تاریخی مهم، واقعه عاشوراست افزود:در مورد عاشورا اقدامات خوبی صورت گرفته و فرهنگ عاشورا به خوبی ترویج یافته بطوریکه حتی اقلیت‌های مذهبی هم در این ایام نذورات دارند.

او با اشاره به اینکه بعثت پیامبر گرامی اسلام و غدیر هم امروزه به خوبی مورد توجه قرار گرفته است ابراز داشت:مهدویت هم از جمله حوادث تاریخی است که باید با عمق بیشتری ترویج یابد.

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در پایان با تاکید بر اینکه در سال آینده برنامه های خوبی در حوزه مهدویت در این استان رقم خواهد خورد، خاطرنشان کرد: اعلام آمادگی می کنیم در این استان هر گونه همکاری با مسجد مقدس جمکران در راستای ترویج معارف مهدوی را داشته باشیم.

پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی هم در این جلسه تاکید کرد: نهاد‌های فرهنگی استان نسبت به تشکیل گروه مطالعات مهدوی و زمینه سازی برگزاری کنگره بزرگ مهدوی در تبریز همراهی و همکاری خواهند کرد.

وی افزود: در سال آینده با تمام توان آماده ایم برنامه هایی که مسجد مقدس جمکران در راستای توسعه فرهنگ مهدوی به این استان واگذار کند را انجام دهیم.

پورامینی قائم مقام مسجد مقدس جمکران نیز با اشاره به اینکه مسجد مقدس جمکران در طول تاریخ مورد توجه بزرگان و خواص بوده است، گفت: تاکید حضرت حجت(عج) به حسن بن مثله جمکرانی این بود که به مردم بگو به این مکان مقدس رغبت کنند و آن را عزیز دارند و دو نماز در اینجا اقامه کنند.

وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی این مکان مقدس به برکت خون شهدا و توجه امام راحل و مقام معظم رهبری توسعه کمی و کیفی یافت تا جایی که سالانه ۲۲ میلیون زائر و نمازگزار از اقصی نقاط عالم به این مکان مقدس مشرف می شوند و در تلاش هستیم با ترویج فرهنگ مهدویت و تامین زیرساخت های مورد نیاز، تعداد زائران را از ۲۲ میلیون در سال به ۵۰ میلیون و در افق بلندتر به ۱۰۰ میلیون نفر برسانیم.

قائم مقام تولیت مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه در نیمه شعبان ۹۹ به دلیل اقتضائات کرونایی، برنامه خاصی در مسجد مقدس جمکران برگزار نشد ابراز داشت: در سال ۹۸ بیش از ۳ میلیون در نیمه شعبان در این مسجد مقدس حضور یافتند که حضور بسیار باشکوهی بود و تلاش می‌کنیم در سال‌های آینده زمینه حضور بیشتر را فراهم کنیم.

پورامینی ویژگی خاص سال ۱۴۰۰ را وجود دو نیمه شعبان و میلاد حضرت، ولی عصر (عج) عنوان کرد و افزود: ۸ فروردین و ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ دو میلاد داریم که با برنامه ریزی صورت گرفته با ملاحظات کرونایی بین این دو میلاد ویژه برنامه‌های بزرگی تدارک دیده شده و در هر استان برنامه های ویژه مهدوی برگزار خواهد شد تا باعث رشد و شکوفایی بیش از پیش فرهنگ

وی ضمن تقدیر از امام جمعه و استاندار آذربایجان شرقی برای راه اندازی دفتر نمایندگی مسجد مقدس جمکران در این استان، خاطرنشان کرد: سوابق خوب آذربایجان شرقی در حوزه فرهنگ این نوید را می دهد که این استان می تواند اقدام ویژه ای در حوه مهدویت در سال ۱۴۰۰ داشته باشد.

در پایان این مراسم، حکم مدیریت دفتر آذربایجان شرقی مسجد مقدس جمکران به حجت الاسلام والمسلمین نوبری اهدا شد و مدال خادمی افتخاری این مکان مقدس نیز به استاندار آذربایجان شرقی تقدیم شد.