به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ظهیری در چهارمین ویژه برنامه «تسبیح سحر» که از جوار آستان مقدس امامزاده علی بن جعفر(ع) به صورت زنده روی آنتن سیمای مرکز قم رفت اظهار کرد: امام حسین(ع) می‌فرمایند «ما دوازده مهدی داریم که اولین آنها امیرالمومنین علی(ع) بوده‌اند و به همین ترتیب تا امام زمان(عج)، مردم در دوران غیبت دو گروه می‌شوند، گروهی که از نظر اعتقادی دچار تحیر و شک شده و گروه دیگر که ثابت قدم بر ولایت ما اهل بیت خواهند بود، صابرین بر تکذیب‌ها و آزارها، جایگاهی مانند مجاهدان رکاب حضرت محمد(ص) خواهند داشت».

وی با طرح این سوال که آیا مردم در غیبت حضرت ولی عصر(عج) مقصر هستند یا نه عنوان کرد: در روایت داریم که مردم دوره آخرالزمان بهترین مردم هستند، دلیلش هم این است که آنها ندیده، خریدار اهل بیت(ع) هستند و این امتیازی والا برای چنین مردمی است.

این کارشناس معارفی با بیان اینکه ثابت‌قدمی بر ولایت اهل بیت(ع) ارزش چنین مردمانی را ارتقا می‌دهد گفت: در دورانی که دسترسی به امام معصوم(ع) امکان‌پذیر نیست، مردمانی هستند که عاشق آن بزرگواران هستند و در راه ولایت جانفشانی می‌کنند.

وی ادامه داد: امام عصر(عج) فرموده‌اند کسانی که با ما در ارتباط باشند، ما هم هوایشان را داریم و به آنها یاری می‌رسانیم.

ظهیری با اشاره به عشق و ارادت همیشگی ایرانیان به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) خاطرنشان کرد: همچنین ما خود را جزو منتظران امام عصر(عج) می‌دانیم و امیدواریم منتظر واقعی آن حضرت باشیم.

این کارشناس مذهبی تصریح کرد: دقت نظر شیعیان به جزئی‌ترین مسائل و مراحل زندگی امام عصر(عج) نشان‌دهنده عشق و ارادت واقعی آنها به ایشان است به طوری که حتی پیش از تولد حضرت هم به دنبال امام دوازدهم بودند و از امام عسکری(ع) سراغ جانشینشان را می‌گرفتند.

وی به فلسفه غیبت اشاره و ابراز کرد: آیت‌الله صافی گلپایگانی در کتابی آورده‌اند که دلیل اصلی غیبت نزد خداوند است و کسی از آن اطلاعی ندارد اما وظایف خود را در این دوران می‌دانیم؛ سه وظیفه عمده داریم که نخستین مورد آنها استقامت بر ولایت اهل بیت(ع) است، دومین مورد نهراسیدن از زخم زبان‌ها و خالی نکردن میدان است و سومین وظیفه هم انتظار سازنده است.

ظهیری گفت: منتظران واقعی باید ظهور را نزدیک ببینند و زمینه‌سازی برای تحقق آن را وظیفه خود بدانند زیرا انتظار عامل حرکت است نه آنطور که برخی عقیده دارند انتظار موجب سکون می‌شود، این اندیشه اشتباه است و بر اساس وعده الهی و روایات، سرانجام زمین به دست مستضعفان می‌رسد.