به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان قم، حمیدرضا شیخ‌الاسلام در گفت‌وگو یی، با اشاره به اجرای طرح «آشتی با آموزش» در استان اظهار داشت: بسته تحولی «آبا» یکی از راهکارهای آموزش‌وپرورش برای برقراری عدالت آموزشی از طریق بازگرداندن دانش آموزان بازمانده از تحصیل به مدرسه در مناطق کمتر برخوردار طراحی‌شده است که بر اساس این طرح هرکسی که در شرایط تحصیلی هست اما به هر دلیلی نمی‌تواند در فرایند آموزش قرار بگیرد شناسایی‌شده است.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان قم تصریح کرد: طبق بررسی‌ها و پیگیری‌های به‌عمل‌آمده دلایل بازماندن از تحصیل دانش آموزان از ناتوانی در پرداخت هزینه‌ها، ضعف تحصیلی بیماری و فقدان انگیزه تحصیل گرفته تا بد سرپرستی ازدواج و حتی فوت دانش‌آموز مشخص‌شده است.

وی پوشش تحصیلی دانش آموزان در استان را بسیار بالا و قابل‌توجه دانست و عنوان کرد: پوشش تحصیلی مقطع متوسطه اول 98 درصد و متوسطه دوم نیز 96 درصد بوده که این آمار با توجه به خاصیت مهاجرپذیری استان قم و شرایط کرونایی، نسبت به میانگین کشوری بسیار قابل‌توجه بوده است.

به گفته شیخ‌الاسلام هرساله آمار قابل‌توجهی از دانش آموزان متوسطه اول از پایه نهم به دهم جذب حوزه‌های علمیه می‌شوند که از آمار یک هزار و 300 تا 500 نفر از دانش آموزان شاغل در تحصیل کاسته شده و طبق آمار ثبت‌شده در سامانه نیز تعداد بازماندگان از تحصیل در دوره متوسطه دوم، به کمتر از 200 نفر می‌رسد.

وی شرایط تحصیل برای بازماندگان را عملی دانست و گفت: کلاس‌های موردنیاز برای این دانش آموزان ترک تحصیل در مدارس آموزش از راه دور راه‌اندازی شده که در این راستا نیازمند تأمین بخشی از مایحتاج تحصیلی این دانش آموزان هستیم که دستیابی به این مهم، ورود دستگاه‌های ذی‌ربط را می‌طلبد.