به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه سلام‌الله علیها، آیت الله سید محمد سعیدی در مراسم تجلیل از خیران و دست اندر کاران ساخت نیم ضریح مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در شبستان نجمه خاتون و تعویض کاشی گنبد رواق طباطبایی حرم مطهر اظهار کرد: تمام این امور خیر که امروز به دست شما انجام می شود مولود سفره خیری است که حضرت معصومه سلام الله علیها متولی آن بودند.

وی با بیان اینکه این بزرگوار که دختر نمونه آل الله هستند با هجرت خود از مدینه به قم بر این سرزمین منت گذاشتند و بزرگترین خیر محسوب می شوند، افزود: حضرت معصومه سلام الله علیها با ورود خود به قم به این شهر عظمت بخشیدند و وظیفه شما خادمان حضرت این است که راه را برای تسهیل خدمات باز کنید و هر کس مایل است بتواند در این کار خیر سهیم باشد.

تولیت آستان مقدس بانوی کرامت با بیان اینکه خداوند می فرماید عمران و آبادانی مساجد را فقط افراد با ایمان و معتقد به روز معاد انجام می دهند، افزود: هر کار خیری در جای خود اهمیت دارد و خداوند به دل هر کسی مهر و محبت یک کار خیر را می اندازد بنابراین باید دست خیران را در امور خیری که می خواهند انجام دهند باز گذاشت.

وی با بیان اینکه برخی علاقه مند به اطعام هستند و برخی علاقه به هزینه برای امور عمرانی و ساخت سرویس بهداشتی و یا تعمیر ابنیه حرم دارند، گفت: از همان روز اولی که حضرت معصومه سلام الله علیها قدم به قم گذاشتند خیران به این جا امدند و به مرور زمان همه کار حرم به دست خیران انجام شده است.

سعیدی با بیان اینکه خادمان و کارکنان حرم حضرت معصومه سلام الله علیها نیز باید جهادگونه و مخلصانه برای حضرت کار کنند، افزود: شغل خادمی شغل شریفی است که هم دنیای انسان و هم آخرت انسان را آباد می کند و خادمان باید هر روز صبح برای ورود به حرم مطهر از حضرت معصومه سلام الله علیها اذن بگیرند و موقع خروج نیز با کسب اجازه از ایشان خارج شوند.

در ابتدای این مراسم هادی محمودنژاد با رونمایی از دو پروژه عمرانی آستان مقدس بانوی کرامت گفت: پروژه اول ساخت نیم ضریح مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در شبستان نجمه خاتون که نزدیک ترین محل به مضجع شریف حضرت معصومه سلام الله علیها در ضلع جنوبی است و پروژه دیگر کاشی کاری گنبد رواق طباطبایی است که در راستای مرمت و نگهداری حرم مطهر صورت گرفته است.

وی با اشاره به متریال به کار رفته در ساخت نیم ضریح حضرت معصومه سلام الله علیها در شبستان نجمه خاتون گفت: این نیم ضریح ایجاد شده از جنس نقره، طلا، مس و برنج با اسکلت چوبی است که ۱۲ هزار گرم نقره، ۵۵۰ گرم طلا به عنوان روکش برخی از قسمت ها، ۱۱۰ کیلوگرم مس و ۹۵۰ کیلوگرم برنج در این نیم ضریح مطهر به کار رفته است.

در ادامه علیرضا کاشی زاده مدیر فنی مهندسی حرم مطهر با بیان اینکه استفاده از ظرفیت خیران در زمینه توسعه فنی مهندسی حرم مطهر یک راهبرد است، گفت: در سال گذشته دو آبخوری در شبستان نجمه خاتون و حضرت زهرا سلام الله علیها، مسقف کردن درب ۸ حرم مطهر، کاشی کاری گنبد رواق طباطبایی و نوسازی و تعمیر صحن امام هادی علیه السلام از نمونه هایی است که با استفاده از ظرفیت خیران انجام شده است.