به گزارش اکونا پرس،

 به نقل از اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان قم ، حمیدرضا شیخ‌الاسلام در گفت‌وگویی، با اشاره به نحوه برگزاری آزمون‌های پایان سال تحصیلی در استان اظهار داشت: وجود ویروس منحوس کرونا که پدیده نو و تازه‌ای را مدتی است برای جامعه آماری بسیار بالای دانش‌آموزان رقم زده است، قطعاً نیازمند دقت عمل بسیاری در تصمیمات اتخاذی این مجموعه خواهیم بود، چراکه در این مورد، بحث بنیه علمی و یافته‌های علمی دانش‌آموزان مطرح می‌شود که در تعیین آینده شغلی آن‌ها بسیار مهم و سرنوشت‌ساز است.

مدیرکل آموزش ‌و پرورش استان قم برگزاری آزمون‌های پایه‌های نهم و دوازدهم را حضوری دانست و تصریح کرد: دانش‌آموزان در پایه نهم مسیر زندگی خود را در انتخاب رشته تعیین می‌کنند که اگر شاخصه دقیقی در این زمینه نداشته باشیم قطعاً خسارت سنگینی به دانش‌آموزان عزیز وارد می‌شود.

وی با تأکید بر رعایت دقیق شیوه‌نامه‌های بهداشتی در فضای برگزاری آزمون‌ها عنوان کرد: دانش‌آموزان پایه دوازدهم با جمع‌بندی 12 سال تحصیلی خود، باید مدرک متقن و محکمی در دست داشته باشند چراکه در آینده، با استناد بر آن مدرک تحصیلی، بتوانند به‌پیش بروند و در تصمیم‌گیری‌ها دچار چالش نشوند.

به‌گفته شیخ‌الاسلام، آموزش ‌و پرورش به‌عنوان ولی دوم دانش‌آموز، توجه بسیاری به رعایت پروتکل‌ها خواهد داشت، به‌نحوی‌که برای رعایت فاصله‌گذاری، فضایی به‌میزان بیش از دو متر، برای هر دانش‌آموز در نظر گرفته شده است لذا والدین دغدغه نداشته باشند چراکه این آزمون‌ها هم همانند سال گذشته، بدون مشکل و کوچک‌ترین گزارشی برگزار خواهد شد.

 ضرورت همراهی اولیا با کادر اجرایی مدارس

وی زمان برگزاری آزمون‌ها را از 27 اردیبهشت‌ماه تا 24 خردادماه دانست و افزود: درزمینهٔ طرح سؤالات آزمون‌ها نیز با شاخص فضای مجازی و در سطحی که آموزش دیده‌اند به‌عمل می‌آید، به‌گونه‌ای که سؤالات با شکل و جدیت سال گذشته طرح نخواهد شد و ملاک مدارس متوسط و ضعیف بوده است لذا جای نگرانی نیست.

مدیرکل آموزش ‌و پرورش استان قم دستگاه آموزش ‌و پرورش را مجموعه‌ای دولتی و مردمی خواند و گفت: آزمون دانش‌آموزان مشکوک با بیماری‌های زمینه‌ای در فضای جداگانه که مدیران مقدمات آن را چیده‌اند ( اتاق ایزوله) انجام می‌شود که این اقدام منوط به برقرار دادن اطلاعات دقیق دانش‌آموز از سوی اولیا است که در اجرای هر چه‌بهتر و دقیق‌تر برنامه‌ها نیازمند همراهی اولیا و دانش‌آموزان عزیز هستیم.

وی استفاده از ماسک و دستکش و دقت در انتقال دانش‌آموز از درب منزل تا مدرسه را از نکات ضروری در رعایت پروتکل‌ها دانست و یادآور شد: برای رفاه حال دانش‌آموزان آموزش ‌و پرورش به‌همراه دستگاه‌های بسیج و دانشگاه علوم پزشکی با تمام توان وارد عمل می‌شود تا کار ضدعفونی روزانه مدارس را انجام دهند.

شیخ‌الاسلام در پایان خاطرنشان کرد: نحوه برگزاری آزمون‌های عملی هنرستان‌های استان نیز در فرآیند زمانی مشخص، طی فرصت تعیین‌شده در طول تابستان به‌صورت حضوری است و آزمون‌های دروس عمومی و تئوری این حوزه نیز به‌صورت مجازی انجام خواهد شد.