به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، محمد کربلایی ابراهیمی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به مردم در زمینه استفاده صحیح از آب و خدمات شرکت آب و فاضلاب اظهار داشت: در سال‌های گذشته عمده فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی شرکت آب و فاضلاب استان در مدارس و آموزش به دانش آموزان بود.

وی شرایط کرونایی کشور و تعطیلی مراکز آموزشی کشور از جمله مدارس را مورد توجه قرار داد و گفت: در همین راستا گرچه سعی کردیم ارتباطمان را از طریق مدارس با دانش آموزان حفظ کنیم اما استفاده از فضای رسانه‌ها به ویژه صداوسیما را در فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی را بیش از گذشته در برنامه‌های خود قرار دادیم.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان قم در همین خصوص به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین این شرکت و صدای و سیمای مرکز قم اشاره و خاطرنشان کرد: این تفاهم‌نامه پیرامون تولید و پخش برنامه‌های مشارکتی رادیو و تلویزیونی و با هدف اصلاح الگوی مصرف، نهادینه کردن فرهنگ استفاده صحیح از آب، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی وضعیت آب استان، افزایش شفافیت در نحوه ارائه خدمات به مشترکین و ارتقا سطح آگاهی ذی النفعان آبفا منعقد شده است.

وی برنامه رادیویی «جرعه حیات» را از جمله برنامه‌ها اعلام کرد و یادآور شد: این نخستین برنامه‌ای بود که در 50 قسمت تولید شد و در حال حاضر از رادیو قم در حال پخش است.

کربلایی به برخی از موضوعاتی که کارشناسان شرکت آب و فاضلاب در برنامه جرعه حیات به آن می‌پردازند اشاره کرد و ابراز داشت: در این برنامه موضوعاتی همچون مرکز تلفنی 122 آبفا، صورت‌حساب آب‌بهای مشترکین، الزامات نصب انشعابات آب و فاضلاب، دستورالعمل نصب پمپ و مخزن، معرفی درگاه‌های ارائه خدمات غیرحضوری، شبکه جمع‌آوری  و تصفیه فاضلاب، دستورالعمل آب امید و کیفیت آب مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی همچنین چرایی لزوم بهینه‌سازی مصرف، وضعیت آب در جهان، ایران و شهر قم، میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف، سرانه مصرف آب، نقش زنان در مدیریت مصرف آب، آب خاکستری، آب مجازی، اقتصاد آب، اصلاح رفتار و ابزار مصرف آب، توصیه‌های صرفه‌جویی از دیگر موضوعاتی است که در برنامه جرعه حیات به آن پرداخته می‌شود.

مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان در پایان با اشاره به شرایط تنش آبی در کشور و محدودیت منابع تأمین آب تأکید کرد: امیدواریم با آگاهی بخشی و اطلاع‌رسانی درست به مردم بتوانیم گامی مور در راستای فرهنگ‌سازی استفاده درست از آب و بهینه‌سازی مصرف برداریم.