به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، سید سجاد موسوی قیداری پیش از ظهر امروز در سخنرانی قبل از خطبه‌های نماز جمعه این هفته پردیسان با اشاره ویژگی‌های این منطقه از قم اظهار کرد: یک سوم طلاب و روحانیون قم در پردیسان ساکن هستند و انتظار می‌رود که این قشر اهتمام بیشتری نسبت به تبلیغ و ترویج سنت حسنه وقف داشته باشند.

وی افزود: شاید برخی از مردم ابهاماتی نسبت به عملکرد سازمان اوقاف داشته باشند که باید به سوالات آنها به درستی پاسخ داد و شبهات و ابهامات را برطرف کرد.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم با اشاره به انواع موقوفات عنوان کرد: برخی از املاک وقفی منفعتی هستند که از عواید آنها در راستای نیت واقف استفاده می‌شود و بعضی هم انتفاعی که از عین وقف در همان مسیر بهره‌برداری شده است.

وی ادامه داد: در بحث مدیریت وقف هم می‌توان موقوفات را به متصرفی و غیر متصرفی تقسیم کرد، یعنی املاکی که یا متولی خاص دارند یا در اختیار سازمان اوقاف قرار گرفته‌اند و در واقع متولی آنها این سازمان است.

موسوی قیداری عنوان کرد: سازمان اوقاف اهتمام ویژه‌ای در زمینه احیای موقوفات و استیفای حقوق وقف داشته است ولی ممکن است این امر برای کسانی که به مسئله وقف و احکام و قوانین آن آگاهی ندارند، شبهاتی را به وجود بیاورد.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم افزود: مدیریت سازمان اوقاف هیچ اصراری بر تصدی‌گری در امور وقف ندارد و در مواردی که امکان تغییر متولی وجود داشته باشد، این کار صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه برخی افراد موقع پرداخت اجاره بهای املاک وقفی، همواره معترض هستند گفت: سازمان اوقاف نمی‌تواند نه بر اساس شرع و نه قانون، از حقوق موقوفات بگذرد و کمتر از آن چیزی که تعیین شده دریافت کند.

موسوی قیداری تصریح کرد: حتی در بعضی موارد، باید ملک وقفی به بالاترین سطح ممکن اجاره داده شود تا از عواید آن در راستای نیت واقف هزینه شود و اجازه کوتاه آمدن از این مسئله را نداریم.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم با اشاره به لزوم اطلاع‌رسانی بیشتر و بهتر در زمینه وقف و حقوق موقوفات از طریق رسانه‌ها و فضای مجازی گفت: اگر مردم به احکام شرعی و مسائل قانونی وقف آگاهی یابند، اینگونه ابهامات هم برای آنها برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه چیزی به نام فروش قبر توسط اوقاف وجود ندارد خاطرنشان کرد: املاک وقفی قابل فروش نیستند و اوقاف تنها اجازه دفن را صادر و مبلغی بابت آن دریافت می‌کند زیرا اعتبارات دولتی خاصی در اختیار سازمان اوقاف نیست و از همین دریافتی‌ها، برای انجام وظایف خود استفاده می‌کند.

موسوی قیداری به عملکرد اوقاف ناحیه یک شهرستان قم طی سال گذشته پرداخت و گفت: در حوزه فرهنگی و با محوریت بقاع متبرکه، ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، در بخش مدیریتی ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، در زمینه عملیات عمرانی اعم از تعمیرات و بهسازی بقاع و ساخت شبستان و تربت‌خانه ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و در مجموع ۶۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی ادامه داد: در زمینه امور خیریه هم جز در مواردی که به صورت عمومی هستند، هیچ دخل و تصرفی نداریم و دقیقا مطابق نیت خیرین عمل می‌شود و در زمینه موقوفات هم همینگونه است.

رئیس اوقاف و امور خیریه ناحیه یک شهرستان قم افزود: موقوفات این ناحیه دارای نیت‌های مختلفی هستند که آن جمله می‌توان به کمک به هیئات مذهبی عزاداری (۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در یک سال اخیر)، کمک هزینه تحصیلی دانش‌آموزان و دانشجویان، ازدواج جوانان و کمک هزینه درمانی اعم از ویزیت و داروی رایگان برای نیازمندان و خرید تجهیزات پزشکی برای مراکز درمانی (¬¬¬۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان)، مساعدت‌های اجتماعی مانند کمک به ایتام و نیازمندان، سادات و ختم قرآن (یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان)، کمک به مساجد (۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان) و هزینه‌های جاری بقاع متبرکه فاقد درآمد (۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان) اشاره کرد که مجموع اینها در یک سال اخیر، ۸۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان است.

وی گفت: تاکنون ۲۳ مرحله مانور سلامت با خدمات‌دهی به حدود ۱۵ هزار نفر در سطح بقاع ناحیه یک شهرستان قم اجرایی شده است که یکی از ثمرات و برکات وقف به شمار می‌رود.