به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری در گفت‌وگوی ویژه خبری سیمای مرکز قم با اشاره به دهه وقف اظهار کرد: سازمان اوقاف تلاش گسترده‌ای در زمینه احیای موقوفات، حفظ عین املاک وقفی، اجرای امینانه نیت واقفان و امور خیریه دارد و هر چند گاهی مشکلاتی به وجود می‌آید ولی با حضور دستگاه‌های نظارتی، مسیر درستی در پیش گرفته شده و حرکت به سمت نقطه مطلوب ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان وقف کرد گفت: وقف امری الهی و معنوی است و ملکیت را از شخص واقف سلب می‌کند البته او می‌تواند تا زمان حیات خودش از موقوفه استفاده کند، همچنین می‌تواند متولی خاصی برگزیند و مدیریت ملک وقف شده را به او بسپرد ولی اگر متولی خاصی تعیین نکند، بر اساس قوانین موجود، سازمان اوقاف متولی خواهد بود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با بیان اینکه ثبت موقوفات ارتباطی به مشروعیت آنها ندارد ولی در حفظ و حراست املاک وقفی اهمیت می‌یابد گفت: آیت‌الله بروجردی به اشخاصی که می‌خواستند وقف کنند ولی از حکومت پهلوی می‌ترسیدند توصیه می‌کرد حتما موقوفات را ثبت کنید چون در این صورت وقتی حکومت عادلی بر سر کار آمد، آنگاه موقوفات شما باقی مانده و حفظ خواهد شد.

وی ادامه داد: واقفان می‌توانند اسناد مالکیت خود را به دفاتر اسناد رسمی ببرند و سپس مدارک دریافتی از دفتر را به اداره اوقاف بیاورد، در این صورت حفظ عین موقوفه و جلوگیری از تعدی نسبت به آن، بر عهده اوقاف خواهد بود همچنین از عواید آن هم دقیقا مطابق نیت واقف هزینه می‌شود.

اسکندری تصریح کرد: آنچه نیت خاص باشد، دقیقا مطابق همان مصرف می‌شود ولی اگر موقوفه عامی باشد، با اذن ولی فقیه و نماینده او، برای تامین نیازهای عمومی جامعه هزینه خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به اقدامات این اداره کل در دوران شیوع کرونا عنوان کرد: بخشی از موقوفات با نیت تامین دارو و درمان نیازمندان هستند که در همین راستا از آنها استفاده کردیم همچنین برای خرید تجهیزات پزشکی ویژه مراکز درمانی هم اقداماتی داشتیم، برای تهیه بسته‌های معیشتی هم با استفاده از عواید موقوفات و همچنین کمک‌های خیرین، چندین مرحله رزمایش مواسات و همدلی در قم برگزار شد.

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به اولویت‌ وقف‌های جدید گفت: امروز رهبر معظم انقلاب پرچم علم و توسعه دانش را در کشور برافراشته‌اند و مطالبه جدی ایشان، تولید علم و رفع نیازمندی‌های کشور در حوزه‌های دانش‌بنیان با هدف استقلال اقتصادی کشور است، حرکت‌های خوبی در همین زمینه و با محوریت حوزه و دانشگاه آغاز شده و پژوهش‌های گسترده‌ای را شاهد هستیم و ثمره این کارها در عرصه‌های مختلف دفاعی، پزشکی و اخیرا واکسن کرونا دیده می‌شود؛ وقف‌های جدید باید ناظر به پشتیبانی از دانشمندان و محققان باشند تا منابع پایداری برای تولید علم وجود داشته باشد.

اسکندری با اظهار امیدواری به اینکه ایران اسلامی با تکیه بر حمایت‌های همه جانبه، به جایگاه قبلی خود در زمینه علم و دانش دست یابد عنوان کرد: وقف فارغ از حکومت‌ها، پشتوانه‌ای غنی برای موضوعات علمی است و اعتقاد ما این است که در لبیک گفتن به مطالبه رهبری، می‌توانیم موقوفات را با توجه به نیازهای روز و در زمینه علم و دانش توسعه دهیم.

وی تصریح کرد: وقف مشارکتی یکی از راهکارهای واقف شدن همه مردم است زیرا هر کسی توان مالی آن چنانی ندارد که بتواند به تنهایی یک ملک یا زمین یا هر چیز دیگری را وقف کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به برکات وقف گفت: توسعه موقوفات می‌تواند زمینه‌ساز مشارکت همه مردم در تمدن‌سازی اسلامی و پشتوانه‌سازی برای قیام مهدوی باشد چه در آن دوره زنده باشیم یا نباشیم.

وی با بیان اینکه برخی موقوفات به دلایل مختلف از جمله خشکسالی بدون استفاده مانده‌اند خاطرنشان کرد: برای این دست املاک برنامه ویژه‌ای داریم، مثلا زمین که دیگر امکان کشاورزی در آن نیست، طرح‌های دامپروری در نظر گرفته شده یا اگر آب هست ولی مقدار آن زیاد نیست، محصولاتی که به آب کمتری نیاز دارند کشت خواهد شد، از دیگر طرح‌های سرمایه‌گذاری و بهینه‌سازی استفاده از موقوفات و بقاع متبرکه می‌توان به راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی روی بام حرم‌های مطهر امامزادگان اشاره کرد که تاکنون در ده‌ها بقعه قم اجرایی شده است.

اسکندری در پایان گفت: از همه اقشار، نهادها و مسئولان می‌خواهیم نسبت به وقف اهمیت و حساسیت بیشتری داشته باشند و حقوق موقوفات را رعایت کنند.