به گزارش اکونا پرس،

در نشست هیات تجاری عمان که د راتاق بازرگانی اصفهان با حضور جمعی از اعضای هیئت رئیسه و هیات نمایندگان پارلمان بخش خصوصی اصفهان برگزار شد بهرام سبحانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان ابراز امیدواری کرد: این حضور زمینه‌ای برای همکاری‌های گسترده‌تر طرفین شود.

وی با اشاره به پیشینه همکاری‌های گسترده اقتصادی و سیاسی ایران و عمان در طول تاریخ گفت: امروز این روابط مستحکم‌تر از گذشته در جریان است.

سبحانی افزود: بسیاری از فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی با کشورعمان روابط تجاری داشته و شرکت‌های اصفهانی به ویژه در زمینه محصولات صنعتی به این کشور صادرات دارند و در بخش فولاد، مصالح ساختمانی، لوازم خانگی روابط تجاری مطلوبی بین اصفهان و عمان وجود دارد.

فرشته امینی، عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی اصفهان نیز ضمن تقدیر از اقدامات و فعالیت های اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان تصریح کرد:این اتاق منشاء خدمات ارزنده ای در زمینه توسعه روابط تجاری و اقتصادی بین ایران و عمان به ویژه فعالان اقتصادی و تجار اصفهانی و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در کشور عمان  بوده است.

وی افزود:  اتاق بازرگانی اصفهان همواره با توجه به پتانسیل های سرمایه گذاری و پیشینه فرهنگی دو کشور نگاه ویژه ای به توسعه تجارت با عمان داشته و این  کشور را در اولویت بازارهای هدف صادراتی استان صنعتی اصفهان قرارداده است.

همچنین احمد پزنده، رئیس کمیسیون تجارت، خدمات و ارتباطات اتاق بازرگانی اصفهان از اعلام آمادگی این کمیسیون برای کمک به برقراری تعاملات تجاری هیئت عمانی با فعالان اقتصادی اصفهانی در زمینه‌های مختلف خبر داد.

ظاهر الکعبی، رئیس اتاق بازرگانی استان البریمی عمان در ادامه این نشست گفت: این اولین هیئت تجاری عمان در ایران پس از دو سال می باشد. وی در ادامه با اشاره به مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول از تلاش‌های اتاق بازرگانی عمان برای تسهیل این فرایند و ارایه راهکارهایی در این زمینه خبر داد.

 وی این استان را دروازه شمالی سلطنت عمان و دارای 5مرز مشترک با دولت امارات معرفی و تصریح کرد: اخیرا راه زمینی به طول 150 کیلومتر برای ارتباط با این استان بدون نیاز به گذشتن از امارات ایجاد شده است.

ظاهر الکعبی با بیان اینکه این استان میان دو بندر جبل علی و صحار واقع شده است افزود: در استان البریمی فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته‌شده است و امکان سرمایه‌گذاری صد در صد وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی البریمی گفت: می‌توان از این استان برای صادرات مجدد کالا با ارزش‌افزوده ۲۰ درصد استفاده کرد.وی گردشگری وکشاورزی را از فرصت‌های تعاملات اصفهان و استان البریمی معرفی کرد. 

همچنین عبدالله احمدالمیاسی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی البریمی به ارایه توضیحاتی در خصوص شهرک صنعتی  این استان پرداخت وگفت: به دلیل اینکه مقرر شده  این منطقه به هاب تولید و تجارت تبدیل شود، برای همکاری و سرمایه‌گذاری مشوق‌های زیادی در نظر گرفته‌شده است.

بهنام ابراهیمی، دبیرکل اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این جلسه به تشریح فرصت های سرمایه گذاری و تجاری اصفهان و عمان پرداخت.

وی با بیان اینکه تجارت ایران و عمان در حد پتانسیل‌های مطلوب موجود توسعه نیافته است، افزود: باید اقدامات لازم برای عمق بخشی به مراودات طرفین صورت گیرد.  ابراهیمی اولویت همکاری های تجاری اصفهان و عمان را در زمینه آهن و فولاد، مصالح ساختمانی، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، دارویی و معدنی بیان کرد.

در ادامه هیئت عمانی و فعالان اقتصادی عضو اتاق بازرگانی اصفهان طی دو روزبه صورت B2B با یکدیگر وارد مذاکره شدند.

اصفهان- محسن راعی