به گزارش اکونا پرس،

به نقل از اداره ارتباطات و امور بین الملل شهرداری، عباس خسروانی اظهار داشت: یکی از مهمترین دستاوردهای واحد خزانه‌داری در اختیار داشتن آمار دقیق نقدینگی در شهرداری است به طوری که می‌توانیم به صورت لحظه‌ای از میزان موجودی نقدی خود مطلع شویم.

وی اضافه کرد: علی‌رغم آنکه خزانه‌داری کل در کشور قدمتی طولانی دارد، اما جای آن در بسیاری از شهرداری‌ها به عنوان نهادهای عمومی درآمد-هزینه‌ای خالی است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک خاطرنشان کرد: وزارت کشور در اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ در اجرای ماده ۴۳ آئین‌نامه مالی شهرداری‌ها دستورالعمل «خزانه‌داری در شهرداری‌ها» را جهت اجرا ابلاغ کرده است که بر اساس ماده پنج این دستورالعمل، شهرداران خزانه‌دار شهر محسوب می‌شوند و هرگونه تفویض اختیارات خزانه‌داری رافع مسئولیت آنها نخواهد بود.

وی ادامه داد: پیاده‌سازی خزانه‌داری واحد به یکپارچه‌سازی حساب‌های شهرداری با هدف جلوگیری از رسوب نقدینگی، افزایش شفافیت سازمانی و برقراری انضباط مالی، بازبینی و یکپارچه‌سازی در سامانه‌های پرسنلی و حقوق و دستمزد و اولویت‌بندی در هزینه‌کرد اعتبارات متناسب با تحقق درآمد با اولویت هزینه‌های اجتناب ناپذیر، پروژه‌های اولویت‌دار، بدهی پیمانکاری و بانکی منجر خواهد شد.

خسروانی افزود: مدیریت جدید امور مالی و اقتصادی شهرداری اراک باید ضمن تسریع در راه‌اندازی واحد خزانه‌داری نسبت به راه‌اندازی سامانه مدیریت بدهی و مطالبات که سبب شناسایی و احصای مطالبات شهرداری اراک و شناسایی بدهی‌های شهرداری اعم از تسهیلات بانکی، اوراق و سایر بدهی‌ها می‌شود اقدام کند.

وی تصریح کرد: می‌توانیم از طریق واحد خزانه‌داری، ساز و کارهای لازم برای اعمال مدیریت صحیح منابع مالی و وجوه نقد را در راستای بودجه مصوب تدارک ببینیم و دریافت‌ها و پرداخت‌های نقدی را کنترل کنیم و صورت جامعی از درآمد و هزینه ماهانه، شش ماهه و سالانه شهرداری را جهت ارائه به شورای اسلامی شهر و سایر مبادی قانونی ذی‌صلاح تهیه کنیم.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک با بیان اینکه استقرار خزانه واحد در شهرداری اراک می‌تواند سرآغاز تحول در مالیه شهری باشد و فرصت بهبود و اصلاح رویه‌های مدیریتی را فراهم سازد، گفت: امیدوارم با اهتمام و توجه ویژه شهردار به این موضوع و ایجاد ساختارها و نیروی انسانی در واحد خزانه‌داری، شاهد «شفافیت»، «قانون‌مداری» و «کارایی» مالیه شهری در اراک باشیم.