به گزارش اکونا پرس،

به نقل از  پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی( استان مرکزی)، معاون وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه‌های استان مرکزی گفت: در راستای تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل استان مرکزی بخش‌هایی از محور ازنا- شازند و توره- بروجرد در سالجاری تکمیل و آماده بهره برداری می‌شود.

خیراله خادمی در سفر به استان مرکزی از زیرساخت‌های حمل و نقل این استان بازدید کرد و اظهار داشت: تکمیل زیرساخت‌های حمل و نقل استان مرکزی با توجه به صنعتی بودن این استان و قرار گرفتن در کریدور شمال- جنوب از نظر ترانزیت کالا و مسافر اهمیت بالایی دارد.

وی در بازدید از محور ازنا- شازند گفت: این محور به طول ۷۰ کیلومتر شهرستان ازنا را به شازند در استان مرکزی متصل می‌کند که حدود ۴۰ کیلومتر از این محور دراستان مرکزی و حدود ۳۰ کیلومتر دیگر در محدوده‌ی راه‌های حوزه استحفاظی استان لرستان قرار دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تکمیل عملیات آسفالت در ۸ کیلومتر از این محور خبر داد و افزود: برای کیلومتر ۲ تا ۱۲ این پروژه اولویت اجرایی در نظر گرفته شده که با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد در حال اجرا است و تمام تلاش ما این است تا ۱۰ کیلومتر از این محور تا پایان سال تکمیل و آماده بهره برداری شود.

خادمی ادامه داد: بهره برداری از این محور علاوه بر تکمیل بخش‌های مهمی از کریدور شمال- جنوب کشور موجب اتصال روستاها و زمین‌های کشاورزی فراوان مسیر به محورهای مواصلاتی استان می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بازدید از محور توره- بروجرد را بخش دیگری از برنامه‌های این سفر اعلام کرد و گفت: این محور یکی مسیرهای مواصلاتی مهم مرکز کشور به سمت بندر امام خمینی (ره) و استان خوزستان است و با تکمیل شدن این بخش از پروژه کل مسیر از تهران تا بندر امام به صورت چهارخطه در دسترس هموطنان قرار می‌گیرد.

وی طول این محور را  ۲۵ کیلومتر بیان کرد و گفت: پیشرفت فیزیکی این محور در حال حاضر ۴۵ درصد است و طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته ۷.۵ کیلومتر از مسیر در سالجاری آماده بهره برداری می‌شود.

خادمی در خصوص بخش‌های دیگر این پروژه توضیح داد و بیان داشت: بخش‌هایی از محور بهره برداری شده، بخشی در مرحله خاکریزی است و انتهای پروژه نیز آماده شروع عملیات روسازی و آسفالت است.

معاون وزیر راه وشهرسازی تاکید کرد: به منظور تکمیل بخش‌های باقیمانده این پروژه ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

خادمی از بازدید وزیر راه وشهرسازی از قطعه یک آزادراه اراک- خرم آباد به طول ۶۸ کیلومتر خبر داد و گفت: این آزادراه به عنوان بخشی از کریدور آزادراهی کشور نقش مهمی در توسعه زیرساخت‌های استان لرستان فراهم می‌کند و با اتصال نواحی شمالی کشور به بندر امام خمینی جایگاه ویژه‌ای در واردات و صادرات و ترانزیت کالا در کشور دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: هم اکنون این بخش از آزادراه در مرحله آزادسازی اراضی مسیر پروژه قرار دارد و برای این منظور به ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به بهره برداری ۶۷ کیلومتر از آزادراه در سال گذشته بیان کرد: هم اکنون این بخش از آزادراه در مرحله تکمیل علایم ایمنی است.

خادمی تکمیل این آزادراه را موجب پویایی و پایداری شبکه آزادراهی کشور معرفی کرد و افزود: این آزادراه اتصال بین آزادراه اراک- سلفچگان- ساوه و خرم آباد - پل زال را برقرار می‌کند و در آینده با امتداد آزادراه به سمت سلفچگان و قم و اتصال به آزادراه حرم تا حرم شبکه گسترده و پیوسته آزادراهی فراهم می‌شود.