به گزارش اکونا پرس،

رضا باجلان میزان تولید محصولات کشاورزی در استان مرکزی را ۲ میلیون تن عنوان کرد و افزود: ظرفیت فرآوری، عمل آوری، نگهداری و بسته بندی محصولات کشاورزی ایجاد شده در این استان، حدود ۲ برابر تولیدات محصولات کشاورزی در استان است که بر این اساس برخی از واحدهای صنایع تبدیلی استان غیر فعال و یا پایین تر از ظرفیت اسمی خود در این حوزه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: اداره واحدهای صنایع تبدیلی به روش قدیم و عدم مدیریت علمی این واحدها از جمله مهمترین عوامل غیر فعال بودن واحدهای صنایع تبدیلی و یا فعالیت پایین تر از ظرفیت اسمی این واحدها است. مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در مدیریت واحدهای صنایع تبدیلی به سبک قدیم، مدیران این واحدها فکر می کنند که با راه اندازی یک واحد تولیدی محصولات آنان در بازار به فروش خواهد رفت در صورتی که این‌گونه نبوده و با توجه به شرایط اقتصادی فعلی و شدت رقابت در بازار داخلی و جهانی باید به صورت علمی نسبت به مسائل برخورد شود.

باجلان گفت: تولید کنندگان پیش از ایجاد واحد صنایع تبدیلی و صنعتی باید به فکر بازاریابی و فروش باشند، این افراد باید بازار را ارزیابی کرده و با مطالعه و شناخت بازار اقدام به تولید محصولات صنعتی و فرآوری محصولات کشاورزی کنند. وی ادامه داد: اکنون به دلیل وجود انبوه واحدهای تولیدی صنعتی و فرآوری محصولات کشاورزی، افزایش نگرش و سطح آگاهی مصرف کنندگان، فروش محصولات این واحدها تخصصی، علمی و رقابتی شده‌ است. مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: تولیدکنندگانی که علمی به مسائل نگاه کرده و علمی به دنبال راهکار باشند در امر تولید موفق تر عمل خواهند کرد.

باجلان خاطرنشان کرد: افرادی که امروزه در امر تولید محصولات صنعتی و فرآوری محصولات کشاورزی وارد می شوند باید ۷۰ درصد نگاه آنان به بازاریابی، فروش و حضور در بازارهای جهانی باشد، این افراد با نگاه به بازار جهانی می توانند در بازار داخلی نیز موفق عمل کنند. وی ادامه داد: اصرار برای ایجاد واحدهای صنایع تبدیلی در برخی شهرستان‌ها از جمله اشتباهات رایج در استان مرکزی و کشور بوده و با توجه به شرایط امروز که عرضه و تقاضا حرف نخست را در زمینه تولید محصولات صنعتی و واحدهای فرآوری محصولات کشاورزی می زند، این نگاه غلط است.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی از ایجاد کارخانه تولید قند از چغندر قند در شهرستان شازند خبرداد و گفت: وجود کارخانه قند در گذشته در این شهرستان ظرفیت‌ ارزشمندی برای کشاورزان محسوب می‌شد که بنا به دلایلی تعطیل شد اما ایجاد یک کارخانه قند دیگر با تجهیزات و عوامل تولید مدرن در دستور کار قرار گرفته است.

باجلان افزود: ۷۰۰ هکتار کشت چغندر اکنون در استان مرکزی انجام می شود که این تولیدات به دلیل نبود کارخانه تولید قند از چغندر قند به استان‌های دیگر ارسال می شود. وی ادامه داد: ایجاد کارخانه تولید قند از چغندر علاوه بر افزایش تولید در شهرستان شازند و استان مرکزی، زمینه افزایش کشت این محصول تا ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار در این شهرستان و استان را فراهم می‌کند. مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: با توجه به رقابتی بودن تولید در کشور و استان، ممکن است تولیدات چغندر قند استان به سایر استان ها ارسال و یا این محصول از استان های دیگر به این استان وارد شود.

باجلان با یادآوری وجود کارخانه تولید قند از چغندر در گذشته در شهرستان شازند افزود: امکان احیای این کارخانه به دلیل فرسوده بودن ماشین آلات و قرار گرفتن این کارخانه در داخل شهر و مشکلات زیست محیطی، وجود ندارد. مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: زمینه جذب، فرآوری، عمل آوری و نگهداری ۲۲۱ هزار و ۳۰۰ تن محصوالت خام کشاورزی امسال در این استان فراهم شد.

باجلان افزود: زمینه جذب، فرآوری، عمل آوری و نگهداری این میزان محصولات خام کشاورزی با بهره برداری از ۲۷ واحد صنایع تبدیلی در استان مرکزی فراهم شده‌است. وی ادامه داد: ۶ هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال منابع مالی برای بهره برداری از این طرح‌ها در استان مرکزی هزینه شده و با بهره برداری از این طرح‌ها زمینه اشتغال برای ۳۷۰ نفر در این استان ایجاد شده‌ است.

مدیر صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: تولید انواع خوراک آماده دام و طیور، بسته بندی انواع مواد غذایی، عسل، زعفران، سبزیجات، تولید انواع عرقیجات گیاهی، عمل‌آوری و بسته بندی انواع گوشت از جمله طرح‌هایی هستند که بهره برداری از آنها در سال جاری آغاز شده‌ است. باجلان از صدور ۱۳ پروانه بهره برداری واحدهای فرآوری، عمل آوری و نگهداری محصولات خام کشاورزی در این استان خبرداد و افزود: با بهره برداری از این طرح‌ها زمینه جذب ۱۲۱ هزار تن محصولات خام کشاورزی در این استان فراهم شده و برای ۵۴۶ نفر در استان اشتغال ایجاد می شود. باجلان خاطرنشان کرد: سه هزار و ۶۵۰ میلیارد ریال منابع مالی برای بهره برداری از این طرح ها در استان مرکزی نیاز است.

اراک- خبرنگار - سید محسن موسوی