به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جریان سفر استانی به اصفهان، در آیین «عفو، احسان و مهرورزی» که با حضور جمعی از خیرین و نیکوکاران و همچنین خاواده‌های اولیاء دم و تعدادی از محکومان رهایی‌یافته از قصاص برگزار شد، حضور یافت.  

در جریان برگزاری این آیین، با کمک خیرین و نیکوکاران، ۴۹ خانواده اولیاء دم از حق قصاص خود گذشتند که از این تعداد، 47 نفر محکوم به قصاص نفس و 2 نفر محکوم به قصاص عضو بودند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای طی سخنانی در این مراسم، اظهار کرد: امیدوارم احسان و نیکوکاری خیّرین گرامی و گذشت خانواده‌ها از قصاص، مورد لطف و رحمت و خداوند متعال قرار بگیرد و پاداش این عمل شما را خداوند متعال بدهد. 

رئیس عدلیه ادامه داد: از همه کسانی که سبب و واسطه امر خیر می‌شوند و از همه افراد و خانواده‌هایی که می‌بخشند و به ویژه آنهایی که به عشق ائمه اطهار(ع) می‌بخشند، تقدیر و تشکر می‌کنم. 

رئیس دستگاه قضا افزود: این موضوع که فرد یا خانواده‌ای اعلام می‌کند به عشق ائمه اطهار (ع)، به عشق امام رضا(ع) یا حضرت زهرا(س) از حق قصاص خود می‌گذرد، برای من بسیار شیرین و غیرقابل توصیف است و مطمئنا ائمه اطهار(ع) نیز به این خانواده‌ها عنایت ویژه‌ای خواهند داشت. 

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: ممکن است برای عده‌ای این شبهه به وجود بیاد که در جامعه ما افراد نیازمندی وجود دارند که مستحق‌تر از زندانیان برای دریافت کمک‌ها و مساعدت‌های خیرین هستند؛ شاید اینچنین باشد اما حقیقتا کمک به فرد زندانی نیز دارای اجر و پاداش بسیار زیادی است؛ البته اگر انسان بتواند به هر دو قشر از این افراد کمک کند که امری بسیار نیکو و پسندیده و دارای اجر فراوان است.  

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای ادامه داد: گاهی اوقات یک انسان بر اثر وسوسه‌های شیطانی یا بر اثر خشم و عصبانیت لحظه ای، مرتکب جرم و خطایی می شود و به زندان می افتد و خود و خانواده‌اش را درگیر و گرفتار می کند؛ این امر که یک انسان به انسانی دیگر که از روی خشم و عصبانیت مرتکب خطایی شده و متعاقب همان خطا، گرفتاری‌های زیادی برای خود و خانواده اش به وجود آمده، کمک کند، دارای اجر و پاداش فراوانی است. 

رئیس قوه قضاییه بیان داشت: حتی ممکن است افکار شیطانی در درون زندان مجددا به سراغ این افراد بیاید و گرفتاری های آنها را دوچندان کند؛ بنابراین اگر جلوی این آسیب اجتماعی گرفته نشود، ممکن است همین آسیب تبدیل به آسیب‌های دیگری شود؛ به واسطه همین امر، شبهه مذکور مبنی بر اینکه زندانیان نسبت به سایر افراد نیازمند جامعه استحقاق کمتری برای دریافت کمک و مساعدت خیرین دارند، چندان وارد نیست. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای افزود: امر احسان و نیکوکاری همیشه پسندیده است اما ارزش احسان و نیکوکاری در این روزها و شبها به مراتب بیشتر است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به درخواست رئیس کل دادگستری اصفهان مبنی بر موافقت با اعطای مرخصی به بیش از 5 هزار و 300 نفر از زندانیان استان اصفهان به مناسبت میلاد حضرت بقیه الله الاعظم(عج) گفت: این اقدام، بسیار مناسب و مطلوب است؛ البته در این اثناء باید به دو نکته توجه داشت؛ نخست آنکه، در عفوها و بخشش‌ها و اعطای مرخصی، به مقوله «تنبه» به زندانیان توجه ویژه داشته باشید و به آنها تاکید کنید که عفو یا بخشش یا مرخصی شما به واسطه لطف خداوند و کمک خیّر یا گذشت شاکی است لذا باید بسیار مراقبت داشته باشید.

اصفهان_محسن راعی