به گزارش اکونا پرس،

صندوق های درآمد ثابت که با عنوان fixed-income نیز شناخته می‌شوند، کم‌ریسک‌ترین مدل سرمایه‌گذاری در بورس به شمار می‌روند. این صندوق‌ها میزان سود معینی را در طول سال به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند.

در صندوق های با درآمد ثابت، بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از کل وجوه جمع آوری شده از سرمایه‌گذاران در دارایی‌های بدون ریسک از جمله اوراق مشارکت، سپرده بانکی و سایر اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود. سپرده‌های بانکی و اوراق با درآمد ثابت ریسک پایینی دارند و به همین واسطه صندوق‌های درآمد ثابت، سرمایه‌گذاری امنی به شمار می‌روند.

بیشترین بازدهی صندوق های درآمد ثابت در 6 ماه اخیر

نکته قابل توجه در رابطه با صندوق های درآمد ثابت، این است که مدیران سرمایه‌گذاری این دست از صندوق‌ها اجازه دارند بخش اندکی از دارایی تحت اختیار صندوق را به سهام و سایر دارایی‌های ریسکی منتقل کنند.

از همین رو، مدیریت متفاوت دارایی تحت اختیار صندوق‌های سرمایه‌گذاری باعث ایجاد بازدهی متفاوت در میان صندوق های درآمد ثابت شده است.

گفتنی است، مهم‌ترین معیار در راستای ارزیابی عیار صندوق‌های درآمد ثابت توسط سرمایه‌گذاران، بازدهی کسب شده روی دارایی تحت اختیار، توسط تیم مدیریتی صندوق است. همچنین این نکته حائز اهمیت است که در این بررسی، بازه زمانی هرچه طولانی‌تر باشد، قابل اتکاتر است.

sandogh

 

در نمودار بالا، 10 صندوق درآمد ثابت که بهترین عملکرد را طی 6 ماهه منتهی به 31 اردیبهشت داشتند، معرفی شده‌اند. طی بازه مورد بررسی، صندوق درآمد ثابت پایا با کسب بازدهی 14.24 درصدی با اختلاف ملموسی در صدر لیست پربازده‌ترین صندوق های درآمد ثابت قرار می‌گیرد. شایان ذکر است در بازه زمانی مشابه، شاخص کل 4.57 درصد رشد کرده است.

منبع: تجارت نیوز