به گزارش اکونا پرس،

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اسحاق جهانگیری به همراه رضا اردکانیان وزیر نیرو امروز 21 آبان ماه در روز اول سفر به خوزستان، خط دوم طرح آبرسانی غدیر را افتتاح کرد و از طریق این طرح مشکل آب شرب 92 روستای آبادان و خرمشهر برطرف می‌شود.
با توجه به اثرات خشکسالی و مشکلاتی مانند کاهش حجم مخازن سدها، کاهش کیفیت آب در پایین دست رودخانه کارون، عدم تامین حق آبه لازم برای جلوگیری از پیشروی آب دریا به رودخانه بهمنشیر و عدم امکان مدیریت تامین آب شرب از سایر منابع (رودخانه کارون و بهمنشیر) EC آب افزایش پیدا کرد و در این زمینه عملیات اجرایی پروژه خط 2000 میلی‌متری انتقال آب به شهرهای آبادان و خرمشهر از بالادست رودخانه کرخه از تاریخ یکم خرداد ماه 96 با اتصال لوله موجود در سوسنگرد به لوله موجود در سه راه حسینیه آغاز شد.
عملیات اجرایی این خط انتقال که 86 هزار متر طول دارد، با عبور از بیش از 90 مانع طبیعی و غیر طبیعی انجام شد و در تاریخ  15تیرماه 97 پس از حدود 12 ماه از شروع عملیات به بهره برداری اولیه رسید.
اعتبار هزینه شده برای اجرای این پروژه که شامل تهیه لوله، مواد مورد و اجرای عملیات است، حدود 555 میلیارد تومان بوده که از محل اعتبارات عمرانی طرح آب‌رسانی غدیر هزینه شده است.
افزایش ظرفیت تامین آب شرب شهرهای خرمشهر، آبادان و شادگان از 2.2 متر مکعب بر ثانیه به حدود 4 متر مکعب بر ثانیه و کاهش وابستگی به تامین آب از رودخانه های کارون و بهمنشیر یکی از مزیت های اجرای خط دوم طرح غدیر است.
ایجاد زیرساخت مناسب جهت تامین آب از دو منبع تامین آب شامل کانال MC1 و کانال پای پل که در صورت بروز مشکل برای هر کدام از منابع از دیگری استفاده شود و همچنین استفاده از خطوط انتقال آن ها از دیگر مزایای اجرای این طرح است.
در مراسم افتتاح این طرح در شهرستان آبادان غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان و نمایندگان این شهر در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند.