به گزارش اکونا پرس،

مهدی میر اشرفی, رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری خود که در تقارن با روز جهانی گمرک برگزار شد, اظهار کرد: شعار جهانی امسال روز جهانی گمرک بر مبنای تقویت ثبات اقتصادی و زیست محیطی نام گذاری شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: گمرک ایران نیز در راستای همکاری با گمرک جهانی در هوشمندسازی گمرک اقداماتی را انجام داد. فعالیت های گمرک ها در سال ۲۰۲۰ باید بر مبنای الکترونیکی باشد ایران نیز در بحث گمرک کاغذ را به صورت ۱۰۰ درصدی حذف کرده ایم. همین روند با به کار گیری کارشناسان آنلاین در گمرک برای اولین بار منجر به کاهش فساد در سیستم گمرک ها شد.

رئیس گمرک جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: با راه اندازی گمرک موبایلی قدمی دیگری در فعالیت های گمرک برداشته شد. تولید پلمب هوشمند  در کشور برای اولین بار رقم خورد که تمام این روند ساخت داخل بوده است. تراشه های نصبی روی این پلمب کار را برای خوانش الکترونیکی مبادی رسمی گمرکی آسان و دقیق می کند.

میر اشرفی تاکید کرد: در ۹ ماهه امسال علارغم تحریم های اعمال شده در تجارت خارجی ایران بالغ بر ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که این رقم در سال های پس از انقلاب بی نظیر است. این رقم معادل ۱۱۵ میلیون تن کالای صادراتی است که نسبت به سال گذشته ۲۰.۷۶ در صد رشد وزنی و ۳.۲ درصد کاهش ارزشی را تجربه کرده است.