به گزارش اکونا پرس،

با نگاهی به آخرین قرعه کشی محصولات ایران خودرو برای سه محصول پژو پارس بنزینی 839 هزار 731 متقاضی، برای محصول پژو پارس تیو ۵ ، حدود دو میلیون و ۴۵۶ هزار و ۳۲۴  متقاضی و برای محصول سمند ال ایکس ۵۹۴ هزار و ۷۸۸ متقاضی وجود داشت. گفتنی است در مجموع سه میلیون و ۸۹۵ هزار و ۴۸۳ نفر متقاضی شرکت در قرعه کشی محصولات ایران خودرو بودند که تنها ۱۵ هزار خودرو به آنها تعلق می گرفت.یا به طور دقیق تر در آخرین قرعه کشی محصولات ایران خودرو به ازای هر خودرو ۲۶۰ متقاضی وجود داشته و شانس برنده شدن در قرعه کشی برای هر متقاضی حدود سه دهم درصد است.

نکته جالب تفاوت قیمت درب کارخانه خودرو با بازار آزاد است  به طور میانگین بین تمام محصولات ایران خودرو و سایپا 81 میلیون تومان تفاوت قیمت وجود دارد.

طبق بررسی‌های انجام شده بیش از ۹۰%  افرادی که در قرعه کشی  برنده میشود از طریق موبایعه نامه اقدام به فروش خودرو خود می کنند در واقع این افراد به اسم اشخاص دیگر ثبت نام کردند.همچنین مشخص شده است که ۶۰ درصد از خودروهای فروخته شده از طریق قرعه کشی ها از گارانتی استفاده نکردند این موضوع نشان می‌دهد که اغلب این خودروها در پارکینگ و جای مشخصی خاک می خورند.

خودروهایی که تا حالا فروخته شده به دست مصرف کننده واقعی نرسیده است  بر این اساس تعداد کل خودروهای فروخته شده در سال ۱۳۹9 حدود نهصد هزارو  ۷۱۴ دستگاه می باشد که در این میان سود واسطه ها در طول سال گذشته ۴۵ هزار و ۳۶ میلیارد تومان است.