به گزارش اکونا پرس،

سیدرضا فاطمی امین در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تشریح برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در سال ۱۴۰۰ باید به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فرهنگی در سطح آسیای جنوب غربی با تکیه بر تولید علم، رشد پرشتاب و مستمر اقتصادی و ارتقاء نسبی سطح درآمد دست یابیم که این موضوع سبب تحقق چشم انداز کشورمان خواهد شد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: بنابراین با تمرکز بر تحقق تمدن نوین اسلامی، ملت ایران را باید به عرش برسانیم لذا خداوند را شاکرم که در این برهه از تاریخ افتخار خدمت به مردم را دارم.
 
وی گفت: وزارت صمت گسترده است و این روز‌ها موضوع تنظیم بازار و وجود آشفتگی‌ها در این حوزه به دغدغه‌ای برای نمایندگان، مسئولان و مردم تبدیل شده است؛ قیمت‌ها نوسان دارد و مشاهده می‌شود که قیمت سیمان چند برابر شده است. در این رابطه دولت کجاست، زیرا اگر دولت اشراف داشته باشد نباید اجازه چنین جولان‌هایی را بدهد.
فاطمی امین تصریح کرد: تورم بیماری مزمن اقتصاد ایران است و درمان آن نیاز به ۲ الی ۳ سال زمان دارد، در دولت سیزدهم بر این موضوع تاکید شده و تلاش خواهد شد در آینده نزدیک این موضوع ابتدا به نصف تورم سال ۹۹ کاهش یابد و سپس به سمت تک رقمی شدن حرکت کند. نقدینگی و رشد آن و تولید ارز در تورم تاثیر دارد لذا باید به این موارد توجه جدی شود.
 
این عضو پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: سامانه جامع تجارت مصوب مجلس است که متاسفانه به اتمام نرسیده است لذا تا پایان سال آن را به سرانجام خواهیم رساند که سبب مبارزه با قاچاق، کنترل بازار و جلوگیری از فساد خواهد شد.
 
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: رهبر انقلاب سال هاست بر تولید در اقتصاد تاکید داشته و در نامگذاری سال‌ها نیز به آن اشاره کرده است بنابراین طی ۶ ماه آینده تمرکز ویژه‌ای بر تامین مواد اولیه و رفع موانع به ویژه در حوزه موارد مربوط به معیشت مردم خواهد شد. همچنین برای نرخ ارز و صادرات برنامه ویژه‌ای پیش بینی شده است.
 
وی گفت: با تمرکز بر تولید و تکمیل سامانه جامع تجارت و تعادل بخشی به بازار ارز و کنترل بازار حتما قیمت سیمان به قبل از قطعی برق بازخواهد گشت البته در این راستا پشتیبانی مجلس را می‌خواهیم، زیرا ساختن ایران کار مشترک همه ما است.
فاطمی امین تصریح کرد: همه نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه خود با تعطیلی و ظرفیت پایین واحد‌های تولیدی مواجهه هستند؛ دولت نباید بنگاه داری کند، اما معتقد به بازارسازی هستیم به عبارتی خود را شریک واحد‌های تولیدی و بخش خصوصی می‌دانیم نه رقیب آن ها، زیرا در صورت موفقیت این بخش کشور رشد خواهد کرد و ما پشتیبانی از بخش خصوصی را وظیفه می‌دانیم.
 
این عضو پیشنهادی کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: با تقویت بازار‌های داخلی و توجه به بازار‌های خارجی، تجمیع تقاضاها، هم افزایی بین بنگاه‌های کسب وکار تلاش خواهیم کرد عملکرد خوبی را ارائه دهیم و در این راستا هر ۳ ماه یکبار گزارش عملکرد مطلوب به نمایندگان ارائه خواهیم کرد.
 
وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: همچنین سامانه قواعد و مجوز‌ها تا پایان سال اجرایی خواهد شد که این امر از بروز اتخاذ تصمیمات خلق الساعه جلوگیری می‌کند و امضا‌های طلایی را از بین می‌برد. قطعا بسیاری از مجوز‌ها باید نظارت پسینی شوند.
وی گفت: در این راستا در سال آینده بسته‌های سرمایه گذاری پیش بینی خواهد شد تا سرمایه گذار‌ها بتوانند به راحتی موضوع فعالیت خود را انتخاب کنند و نیازی حتی به اخذ مجوز هم نداشته باشند.
فاطمی امین تصریح کرد: بیمه تامین اجتماعی، مالیات و مسئله تامین مالی ۸۰ درصد دغدغه فعالان اقتصادی است که بسیاری از آن‌ها مرتبط با وزارت صمت نیست، اما ما پیگیر آن‌ها خواهیم بود؛ به عبارتی باید پنجره واحدی باشیم تا وقتی واحد صنفی، تولیدی و ... مراجعه می‌کند این وزارتخانه در دولت پیگیر آن باشد.
 
وی گفت: اگر ان شالله وزیر بشوم، وظیفه ام این است که تمامی مسائل حوزه خودم را خودم پیگیری کنم و کار را به دیگران نسپارم و فرافکنی نکنم.
 
وی با تاکید بر موضوع مالیات مطرح کرد: از مخالفین محترم تشکر می‌کنم، مالیات دغدغه همه ماست، به واحد‌های صنعتی، معدنی و تجاری قول می‌دهم که تحریم‌های داخلی را بردارم و تحریم‌های خارجی را خنثی کنم. این تجربه را دارم، چرا که در موضوع بنزین این اتفاق افتاد. در سال ۸۵ در ستاد تبصره ۱۳ بودم، در قالب ستاد تبصره ۱۳ موضوع دوگانه سوز کردن خودروها، کارت سوخت و سهمیه بندی و خودرو‌های فرسوده اجرا شد. در سال ۸۶ کنگره آمریکا طرحی را برای تحریم بنزین مصوب می‌کرد که با موضوع سهمیه بندی بنزین این طرح خنثی شد. اگر واحد تولیدی دچار مشکل است، این مشکل به ما بازمیگردد و باید پاسخگو باشم.
 
فاطمی امین تصریح کرد: مقام معظم رهبری در خردادماه سال جاری عبارتی دارند که می‌فرمایند؛ "محور نجات اقتصاد کشور تقویت تولید داخلی است، تقویت تولید داخلی مبارزه با قاچاق، واردات بی رویه، کسانی که جیب خود را از طریق واردات پر می‌کنند و نمی‌خواهند بگذارند با تولید داخلی، واردات متوقف شود و کمر تولید داخلی را با واردات می‌شکنند". ان شالله منویات مقام معظم رهبری را اجرا خواهیم کرد و روزی را خواهیم دید که ایشان از عملکرد وزارت صمت و عملکرد دولت رضایت خواهند داشت.
 
وی با اشاره به موضوع مهم صادرات مطرح کرد: صادرات همیشه مهم است، امروز مهمتر. به سه دلیل؛ اول بازار ارز حداقل باید ۳ تا ۴ میلیارد دلار بیشتر به آن تزریق شود تا متعادل شود. ما یک برنامه دقیق و حساب شده برنامه ریزی کردیم، با اتاق بازرگانی و برخی کارشناسان در مورد این برنامه مشورت، بررسی و همکاری شد و بدون فوت وقت اجرای خواهد شد. در موضوع صادرات ۵ میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل در ۶ ماه دوم هدفگذاری شده است، این کار علاوه بر اینکه تعادل بازار ارز را برقرار می‌کند و بر روی تورم نیز تاثیر می‌گذارد.
وزیر پیشنهادی صمت اشاره کرد: متاسفانه اولین بار در تاریخ ایران، ۴ سال تورم بالای ۲۵ درصد داریم، یعنی قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته و امروز بسیاری از واحد‌های تولیدی که تعطیل یا نیمه تعطیل هستند، به دلیل عدم تقاضا است. ما باید با لکوموتیو صادرات، گردش اقتصادی را در کشور ایجاد کنیم و منابعی که از این ۵ میلیارد دلار حاصل می‌شود، برای تامین منابع اولیه و قطعات به بازار تزریق کنیم که تداوم تولید را تضمین کند.
 
فاطمی امین با اشاره به دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد: دیپلماسی اقتصادی از مهمترین اولویت‌های ما است که با مشارکت وزارت امور خارجه این موضوع را به جلو خواهیم برد. من معتقدم توان بازدارندگی دفاعی ما تاکنون برای ما تولید قدرت کرده است. ما باید بتوانیم در بخش اقتصادی هم در صحنه بین المللی تولید قدرت کنیم.
 
وی ادامه داد: اگر روابط اقتصادی با سایر کشور‌های همسایه و سایر کشور‌ها تقویت شود، قدرت اقتصادی پیشران قدرت سیاسی کشور و قدرت فرهنگی کشور خواهد بود. اقتصاد ایران باید بزرگتر از مرزهایش باشد. ما با گسترش تبادلات تجاری جهانی می‌توانیم هم مباحث خود را حل و فصل کنیم، و هم قدرت سیاسی کشور را افزایش دهیم. این برنامه مبتنی بر تجارب اثبات شده است. بنده سالیان زیاد بر روی موضوع صادرات تمرکز داشتم و با همین شرایط تحریمی می‌توانیم در موضوع صادرات درست عمل کنیم.
 
وزیر پیشنهادی صمت با تاکید بر موضوع معدن خاطرنشان کرد: معدن می‌تواند جای نفت را بگیرد، ویژگی معدن این است که در اکثر نقاط معدن داریم، یعنی اگر توسعه‌ای در بخش معدن بدهیم، یک توسعه‌ای متوازن در سراسر کشور ایجاد کرده ایم، چرا باید ۵ هزار معدن ما تعطیل باشند؟ چرا باید نگران خام فروشی باشیم؟ ما به طور ویژه برای اکتشاف، استخراج و فناوری باید تلاش کنیم. در موضوع جلوگیری از خام فروشی باید دو کار انجام شود؛ اول عوارض معکوس و بعد فرآوری. اگر نگران خام فروشی هستیم باید بر فرآوری متمرکز شویم تا لکوموتیو استخراج شود.
 
وی با اشاره مباحث حاشیه‌ای معادن مانند تعریض جاده ای، گفت: کسی از معدن بهره برداری می‌کند، سودش را در جیبش می‌گذارد، حقوق دولتی هم نمی‌دهد و جاده را هم خراب می‌کند. هوای آن منطقه را هم آلوده می‌کند. حتما باید آن ۱۵ درصدی که در قانون معادن پیش بینی شده برای بازگشت به همان مناطق معدنی اجرایی شود که با کمک نمایندگان مجلس این اتفاق خواهد افتاد.

تجلی فساد ستیزی دولت سیزدهم را در وزارت صمت خواهید دید

وزیر پیشنهادی صمت در ادامه افزود: یکی از مهم‌ترین راهبردها، برنامه‌ها و دغدغه‌های اصلی توسعه متوازن است، ما با توزیع عادلانه منابع و فرصت‌ها شرایط توسعه موازن را برای همه مردم فراهم خواهیم کرد و تا پایان سال جاری برای ۴۵۰ شهرستان متناسب با شرایط هر منطقه و با همراهی نمایندگان برنامه عملیاتی را ترسیم خواهیم کرد که تمامی اهداف و اقدامات وزارت صمت و دولت را مشخص می‌کند. این برنامه مبنای عملکرد مشترک ما خواهد بود و مدیران را براساس آن انتخاب خواهیم کرد و هر ۳ ماه درباره پیشرفت برنامه گزارشی ارائه می‌کنم.
 
وی با اشاره به برنامه‌های خود برای تربیت مدیران، افزود: برنامه ویژه‌ای برای تربیت مدیران تعبیه کردم تا برای بخش خصوصی و دولتی استعداد‌های کشور در پهنه سرزمینی شناسایی شود و بتوانم از تمام نقاط متناسب با سهمیه‌های موجود و استعداد‌های مدیریتی افرادی را سکاندار بخش‌های دولتی و خصوصی کنم که طی ۲ سال آینده تحول آفرین باشند لذا با پروژه و زمانبندی کار را پیش خواهیم برد و ۲ سال بعد از آن هم کار را به دست مردم هر منطقه خواهیم سپرد.
 
فاطمی امین با یادآوری نشستی که وزرای پیشنهادی با رئیس جمهور داشتند، گفت: حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بر تعامل با مجلس تاکید دارد و به لحاظ شخصی نیز معتقدم ارتباط با نماینده ها، ارتباط با مردم و پاسخگویی به مردم است لذا ساز وکار‌های منطقه‌ای و شهرستانی را به گونه‌ای تعبیه خواهم کرد که این همکاری تقویت شود.
 
وزیر پیشنهادی صمت همچنین اظهار کرد: در برنامه‌های ارائه شده اعلام کردم که با شفاف سازی و اصلاح فرآیندها، فساد، امضا‌های طلایی، حیات خلوت‌ها و رانت‌ها را از بین خواهم برد، فساد ستیزی یکی از مهم‌ترین شعار‌های دولت سیزدهم است که تجلی آن را در وزارت صمت خواهیم دید.
 
وی با اشاره به برنامه‌های خود در حوزه اقتصاد مقاومتی، افزود: سال هاست از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌شود، اما اقدامی صورت نمی‌گیرد. اقتصاد مقاومتی ۲ بعد تاب آوری و بازدارندگی دارد که درمورد تاب آوری باید وضعیت را طوری تنظیم کنیم که اگر شوکی وارد شد ضربه نخوریم و تا حدودی در این بخش توجه شده است، اما درحوزه بازدارندگی باید به مرحله‌ای برسیم که در حوزه اقتصادی همانند حوزه دفاعی شاهد بازدارندگی باشیم و شرایطی را ایجاد کنیم که با تعاملات در صحنه بین الملل ضربه زدن به اقتصاد ایران برای کشور‌های متخاصم آسیب زا باشد.
 
فاطمی امین هماهنگی بین بخشی را یکی دیگر از موضوعات محوری برنامه‌های خود اعلام کرد و افزود: به لحاظ قیمت ثابت بیش از ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی را وزارت صمت مدیریت می‌کنند و ۴۵ درصد اشتغال کشور در این بخش است که شامل اصناف، واحد‌های تولیدی و تجاری است. در همین راستا در حوزه مسکن تامین مصالح ساختمانی را از اولویت‌ها قرار دادیم و برآورد لازم برای میزان نیاز ما انجام گرفته است، ظرفیت داخلی نیز کافی است و می‌دانیم که اگر مسکن راه بیفتد لوکوموتیو اقتصاد کشور راه می‌افتد بنابراین از برنامه‌های آقای قاسمی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی استقبال می‌کنم.
 
وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به برنامه همکاری خود با شهرداری ها، یادآور شد: بخش عمده‌ای از آلودگی شهر‌ها به دلیل خودرو‌ها و آلایندگی آن‌ها است لذا با هماهنگی شهرداری‌ها درمورد توسعه اتوبوس و تاکسی‌های برقی برنامه ریزی خواهیم کرد. در خصوص مبارزه با کرونا نیز برنامه‌هایی را در دستورکار قرار دادم هرچند وزارت بهداشت در خط مقدم است، اما ما می‌توانیم با توسعه تولید داخلی و کاهش قیمت کمک فراوانی به نظام آموزشی کشور بکنیم همچنین در بخش کشاورزی نیز برنامه‌هایی را مشخص کردم.
 
وی در ادامه تصریح کرد: دولت و مجلس انقلابی با همراهی می‌توانند مسائل را حل کنند، مردم گرفتاری‌های بسیاری دارند و با حرکت جهادی در حوزه صنعت و معدن می‌توانیم تحولاتی را ایجاد کنیم. همچنین با انتخاب مدیران شایسته و تفویظ اختیار و همکاری با ۲۹۰ نماینده مردم به عنوان مشاوران امین وزارت صمت می‌توانیم وزارتی چابک را داشته باشیم و اجازه هدررفتن فرصت‌ها را ندهیم.
فاطمی امین ادامه داد: با کمک و همراهی نماینده‌ها و رأی اعتماد و همچنین حمایت ویژه آن‌ها پس از رأی اعتماد می‌توانیم کار‌های گسترده و حیاتی را دنبال کنیم، نکات و دغدغه نمایندگان را یادداشت کرده ام که قطعا پیگیری خواهم کرد.