در سفری که جواد اوجی به آذربایجان داشت دیدارهایی با وزرای انرژی کشورهای مختلف،معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان،وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان و ... داشت و با آنها بحث و گفتگو کرد.

جواد اوجی روز پنج‌شنبه(۱۲ خردادماه) در سخنرانی خود در جمع وزرا و نمایندگان حدود ۳۰ کشور جهان گفت: با وجود تحریم‌های چند ساله و ظالمانه علیه مردم ایران، توسعه نفت و گاز ایران متوقف نشده است.

وی با یادآوری اینکه ایران یکی از بزرگ‌ترین ظرفیت‌های گازی جهان را در اختیار دارد و ذخایر گاز ایران حدود ۳۴ تریلیون مترمکعب است و می‌تواند بخش مهمی از نیاز جهان را تأمین کند، افزود: ما هم‌اکنون امکان تولید روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز را داریم، ظرفیت تولید نفت ما  نزدیک به ۴ میلیون بشکه در روز و ظرفیت تولید سالانه محصولات پتروشیمی هم حدود ۹۲ میلیون تن است.

وزیر نفت با بیان اینکه ظرفیت تولید گاز ما باید در هشت سال آینده به ۱.۴ میلیارد مترمکعب در روز برسد، افزود: دنیا تشنه انرژی است و ایران می‌تواند بخشی از این نیاز را تأمین کند. جمهوری اسلامی ایران آمادگی پذیرش سرمایه‌گذاری در تولید و تجارت گاز را دارد.

همچنین جواد اوجی روز جمعه (۱۳ خردادماه) به همراه میکائیل جباراُف، وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان تفاهم‌نامه افزایش همکاری‌های دوجانبه را امضا کرد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، دو طرف توافق کردند حجم گاز انتقالی سالانه ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خطوط ایران را دو برابر کنند.این قرارداد به‌صورت حجمی است و ایران به‌عنوان هزینه سوآپ بخشی از گاز انتقالی را برمی‌دارد.

وزیر نفت کشورمان در باره این تفاهمنامه گفت: با امضای قرارداد سوآپ گاز، مسیر برای دیگر حوزه‌های همکاری در بخش‌های مختلف از جمله حمل ونقل، ‌برق و تجارت و امثال آنها باز و هموار شده است.

فعال کردن دیپلماسی انرژی و گسترش همکاری با کشورهای همسایه از اهداف سفر هیئت نفتی کشورمان اعلام شده است.

اوجی روز آخر همچنین از بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز کاسپین بازدید کرد و در حاشیه این بازدید با ویرجیل دانیل پوپسکو، وزیر انرژی رومانی و الکساندر نیکولوف، وزیر انرژی بلغارستان در چهار محور بحران انرژی دنیا، صادرات خدمات فنی مهندسی، صادرات تجهیزات و زمینه‌های مختلف همکاری گفت‌وگو کرد.

این سفر سه روزه وزیر نفت و انرژی کشورمان، دستاوردهای مهمی همچون امضای تفاهم‌نامه افزایش ۲ برابری سوآپ گاز ترکمنستان به آذربایجان از طریق ایران و همچنین شرکت در بیست‌ونهمین نشست وزیران نفت و انرژی تولیدکنندگان عضو اوپک و غیراوپک (اوپک‌پلاس) به صورت کنفرانسی را به همراه داشت.

لازم به ذکر است؛ جواد اوجی روز چهارشنبه 11 خردادماه برای شرکت در بیست‌وهفتمین مجمع انرژی باکو و نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز کاسپین (هفته انرژی باکو) عازم آذربایجان شد.

این رویدادها یکم تا سوم ژوئن (مصادف با ۱۱ تا ۱۳ خردادماه) با حمایت رسمی وزارت انرژی جمهوری آذربایجان و سوکار برگزار شد.

نمایشگاه نفت ‌و گاز کاسپین نخستین نمایشگاهی است که پس از استقلال جمهوری آذربایجان سالانه به‌صورت مداوم برگزار می‌شود و بیش از ۲۵۰ شرکت از سراسر جهان را گردهم می آورد.

منبع: روزنامه روزگارما