سعید حلاج یوسف‌زادگان در گفتگو با «روزگارما» با اشاره به اینکه استانداردهای تولیدی در ایران بسیار سختگیرانه هستند، گفت: در اغلب اقلام تولیدی در ایران، استانداردهای بسیار سختی لحاظ می‌شود؛ به همین دلیل این اقلام غالباً در سطحی بالاتر از نمونه‌های مشابه خارجی قرار دارند و در نتیجه از این باب مشکلی در صادرات وجود ندارد.

وی با تاکید بر نقش سلیقه در موفقیت یک محصول در بازارهای صادراتی، افزود:  سلیقه مصرف‌کننده نقش بسیار زیادی در بازار هدف دارد؛ به عبارت ساده، یک محصول ضمن برخورداری از استانداردهای بین‌المللی باید از هر لحاظ باب سلیقه مخاطب نیز باشد؛ این دقیقاً همان نقطه عطف محصولات باکیفیت ایرانی است.

حلاج یوسف‌زادگان ادامه داد: پارامترهای استانداردسازی در جهان مطابق با سلیقه مشتری و همچنین اهداف تولیدکنندگان تغییر کرده و حتی حوزه‌هایی مانند بسته‌بندی را نیز در برگرفته و دیگر پارامترهای آزمایشگاهی، به عنوان تنها عامل استاندارد بودن نیست.

وی با اشاره به اهمیت استانداردسازی بر مبنای سلیقه مشتری، اظهار داشت: این موضوع به حدی مهم است که اتحادیه اروپا آن را در کنار مسائل زیست‌محیطی، ملاک استاندارد بودن همه اقلام قرار داده و دقیقاً به همین دلیل توانسته‌اند در بازارهای جهانی جایگاه خود را تثبیت کنند.

حلاج یوسف‌زادگان تصریح کرد: برای توسعه صادرات در این بازار که حالا خود را منطبق بر استانداردهای اروپایی هماهنگ کرده، کالای ایرانی نمی‌تواند بی‌توجه به این ملاک‌های پذیرفته‌شده و تنها با اتکا به استانداردهای سختگیرانه داخلی به موفقیت چشمگیری برسد.

وی تاکید کرد: یکی از اقدامات اساسی برای توسعه صادرات، اصلاح و به‌روزرسانی ملاک‌های استاندارد در زمان استاندارد ایران است. این سازمان باید ملاک‌های خود را بر مبنای آخرین پروتکل‌های اروپایی به‌روزرسانی کند. از طرف دیگر باید بر مبنای بازارهای هدف، اجازه صادرات کالا را صادر کنند. در واقع یک کالا ممکن است که استانداردهای اروپا را تا بالاترین سطح رعایت کرده باشد اما به دلیل اینکه در آیتم‌های سازمان استاندارد ایران دچار نقش است، نمی‌تواند مجوز صادرات را اخذ کند.

این کارشناس یادآور شد: محصولات ایرانی به راحتی می‌توانند در بالاترین سطح استانداردهای اروپایی را رعایت کنند و با سهولت در بازارهای هدف جایگاه خود را تثبیت کنند.