به گزارش اکونا پرس،

دکتر شاهین کُرد اظهار داشت: طرح های پژوهشی میدان محور در  9 میدان در گستره عملیاتی شرکت های ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، نفت و گاز اروندان، نفت فلات قاره و نفت مناطق مرکزی اجرا می شوند که 6 میدان مربوط به مناطق نفت خیز جنوب است.

وی گفت: این قراردادها با مراکز دانشگاهی/تحقیقاتی کشور برای انتقال و توسعه فناوری بخش بالادست شامل بهبود تولید و ازدیادبرداشت از میدان نفتی و گازی منعقد شده و به عنوان اولویت کاری معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت در سال 1398 در برنامه ملی اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است.

 دکتر کُرد افزود:‌ بر اساس این قراردادها، دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی منتخب موظف شدند با اتخاذ رویکرد پژوهشی و مبتنی بر فناوری‌های روز جهانی، کلیه فعالیت‌های لازم جهت افزایش ضریب برداشت و بهبود تولید از میادین مربوطه را در بازه زمانی  10 ساله راهبری نمایند.

وی گفت:‌ قراردادهای واقع در حوزه عملیاتی مناطق نفت خیز جنوب شامل میادین اهواز، گچساران، کوپال، منصوری، کرنج و بی بی حکیمه است که از جمله مهم ترین پروژه های پژوهشی مناطق نفت خیز جنوب به شمار می آیند.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ادامه داد: «انجام مطالعات پژوهشی و فناورانه به منظور توسعه فناوری‌ها در جهت بهینه‌سازی فرآیندهای تولید و افزایش ضریب بازیافت برداشت» از میادین اهواز و  بی ­بی­ حکیمه به پژوهشگاه صنعت نفت، میدان گچساران به دانشگاه صنعت نفت، میدان منصوری به دانشگاه شیراز، میدان کوپال به دانشگاه صنعتی شریف و میدان کرنج به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شد.

دکتر کُرد با بیان اینکه مناطق نفت خیز جنوب بزرگ ترین حامی این طرح ها است و همکاری تنگاتنگی با دانشگاه های مجری این طرح ها دارد افزود: هدف از انعقاد این قراردادها، تحقق راهبرد توسعه فناوری در تولید صیانتی، حداکثرسازی ضریب ازدیاد برداشت از مخازن، سهولت عملیات تولید، کاهش هزینه­های عملیاتی و ایجاد ارزش افزوده با خلق نوآوری و بکارگیری فناوریهای روز و تجربه شده جهانی در کشور است.

وی گفت: در گذشته قراردادهای پژوهشی، فرآیند محور بود اما قراردادهای ازدیاد برداشت و بهبود تولید از میادین، خروجی محور اند و به دنبال کسب نتیجه کاربردی از این قراردادها و ارتقاء سطح دانشگاه ها برای رفع نیازهای صنعت هستیم.

دکتر کُرد بیان داشت: قراردادهای مذکور مشتمل بر 5 بسته کاری است که  تا کنون بسته­های کاری اول برای برخی از مشاورین پژوهشی در حال اتمام می باشد و برنامه­ریزی برای انجام بسته­های کاری بعدی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه اجرای این طرح تا این مرحله دستاوردهای قابل قبولی داشته است افزود: مشخص شدن چالش‌های اصلی میادین در سه بخش چاه محور، مخزن محور و تاسیسات محور، غربالگری اولیه ازدیادبرداشت و بهبود تولید از میادین، تهیه نرم‌‌افزارهای بومی غربالگری روشهای ازدیاد برداشت و بهبود تولید از میادین، شناسایی میادین مشابه در سطح دنیا و مشخص شدن کمبودهای اطلاعاتی میادین از اهم دستاوردهای این قراردادهاست که تاکنون بدست آمده است.

رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خاطرنشان ساخت: به منظور بررسی پیشرفت پروژه ها و رفع چالش های احتمالی، هر هفته نشست تخصصی با حضور نمایندگان یکی از دانشگاه های طرف قرارداد در مناطق نفت خیز جنوب برگزار می شود  و کارشناسان این شرکت نیز از دانشگاه های مجری طرح ها بازدید می کنند.

دکتر کُرد با بیان اینکه پیشرفت این طرح ها مدیون تلاش و کوشش مجموعه مدیریت امور فنی است گفت:‌ به منظور راهبری این پروژه ها 6 کمیته تخصصی متشکل از 30 نفر از کارشناسان مدیریت امور فنی و پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تشکیل شده است که تلاش همه آنها جای تقدیر دارد.

وی افزود: اجرای این طرح تجربه جدیدی برای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و دانشگاه های طرف قرارداد است و می توان این طرح را به عنوان یک طرح کلان و ملی و یک تحول در عرصه ارتباط دانشگاه و صنعت دانست.

 رئیس پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: ما با اجرای این طرح بر روی بخش علمی و دانشگاهی کشور سرمایه گذاری کرده ایم که نتایج مثبتی را به همراه دارد.

وی افزود: دانشگاه ها با اجرای این طرح با داده ها و چالش های واقعی مخازن کار می کنند و از توان و ظرفیت دانشگاه های معتبر خارجی نیز استفاده می کنند که قطعاً اثرات مثبتی بر صنعت نفت خواهد داشت.

دکتر کُرد یادآور شد: در نشست وزیر نفت با روسای دانشگاه ها و مدیران عامل، مدیران فنی و روسای پژوهش و فناوری شرکت های طرف قرارداد که روز شنبه 5 بهمن ماه در تهران برگزار شد، ‌وزیر نفت از اقدامات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اجرای این طرح تقدیر نمود و اقدامات انجام شده در مناطق نفتخیز جنوب را تحول بزرگی در انجام پروژه‌های پژوهشی عنوان کردند.