به گزارش اکونا پرس،

به نقل از خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، عصر امروز در گردهمایی شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در حوزه نفت، ابراهیم طالقانی با اشاره به همکاری های حوزه پژوهش و فناوری وزارت نفت و مراکز علمی در گذشته، گفت: در دهه ٨٠ با ایجاد مراکز تحقیقاتی حوزه نفت، تعامل وزارت نفت و دانشگاه ها سازمان یافت و زیرساخت های مناسبی ایجاد شد. 

وی افزود: در دهه ٩٠ نیز وزارت نفت با تعریف پروژه های کاربردی تلاش کرد تا دانشگاهیان با نیازهای واقعی صنعت نفت آشنا شوند و نسبت به رفع آن اقدام کنند، بدینوسیله مراکز تحقیقاتی به مراکز حرفه ای نزدیک تر شدند. 

طالقانی تاکید کرد: خوشبختانه امروز در حوزه نفت شاهد مراکز تحقیقاتی هستیم که می توانند حل مسئله کنند. اما برای توسعه فناوری ها در این زنجیره به دو حلقه دیگر نیز نیاز است که اولین حلقه، استفاده از مراکز دانش بنیان و استارت آپ ها است. 

این مقام مسئول با اشاره به نیازهای فنی و غیر فنی شرکت ملی نفت ایران، گفت: اهمیت نیازهای غیرفنی نیز بسیار بالاست و شاید بخش زیادی از توانایی استارت آپ ها در همین حوزه باشد؛ اطمینان می دهم که شرکت ملی نفت ایران آمادگی استفاده از مجموعه توانایی های استارت آپ ها را دارد. 

وی با تاکید بر تخصیص پارک ری به عنوان مرکزی برای حضور استارتاپ ها، تشریح کرد: زیرساخت های لازم اولیه برای استارت آپ ها در حال آماده سازی است، البته الزامی به استقرار استارت آپ ها در این پارک نیست. 

طالقانی ادامه داد: امروز شاهد شرکت های بزرگ E&P هستیم که می توانند در کنار شرکت ملی نفت ایران منشا استفاده از خدمات استارت آپ ها باشند. نیازهای دو شرکت در این زمینه نیز امروز ارائه می شود. 

وی تصریح کرد: مواد شیمیایی یکی از پرمصرف ترین مواد مجموعه عملیات بالادستی نفت هستند که سالانه رقم قابل توجهی به تهیه آن اختصاص می یابد و شرکت های دانش بنیان می توانند در تهیه این مواد ورود کنند. 

طالقانی تصریح کرد: امروز در نشستی نیازهای شرکت ملی نفت ایران در حوزه مواد شیمیایی ارائه می شود و سپس چالش ها مورد بررسی قرار می گیرد. امیدوارم این نشست ها به امضای تفاهم نامه ها و تبادل قرارداد ها منجر شود. 

به گزارش NIOC، گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت صبح امروز (یکشنبه، ٢٧ بهمن‌ماه) با حضور وزیران نفت و علوم، تحقیقات و فناوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به‌کار کرد و عصر سه‌شنبه، ۲۹ بهمن‌ماه به‌کار خود پایان می‌دهد.