به گزارش اکونا پرس،
به نقل از روابط عمومی شرکت بهره‌­برداری نفت و گاز مارون مهندس حمید کاویان در این خصوص گفت: حفاظت از محیط زیست یک رویکرد غیر قابل تغییر در ساختار تصمیم ­سازی ­های فنی و عملیاتی سازمان است و همواره تلاش شده که از جغرافیای محدوده­ های عملیاتی حفاظت شود چرا که در اصل محل زندگی همه ما و از نظر جاذبه‌های طبیعی، از مناطق ارزشمند کشور به شمار می‌­آید.

وی افزود: در سال گذشته، روزانه بیش  از ۴۷ هزار بشکه پساب‌های نمکزدایی  یعنی حدود ۹۸درصد به چاه های دفعی تزریق و تنها ۲ درصد باقیمانده نیز به سوی حوضچه ­های ایزوله پساب هدایت شد که هیچ گونه اثرمخربی را روی خاک منطقه به جا نگذاشته است.

مهندس کاویان اقدامات انجام شده در راستای بازیافت نفت را قابل قبول توصیف کرد و اظهار داشت: با استفاده از دستگاه ­های MOT ( فرآورش سیار نفت) و MOS (تفکیک­گر سیار نفت) موفق شدیم تا بیش از ۱۱۸ هزار بشکه نفت را به جای ارسال به گودال سوخت، بازیافت کرده و به فرآیند تولید بازگردانیم. 

گفتنی است درحال حاضر ۹۱ درصد گازهای همراه جمع‌­آوری که ۸۶ درصد از آن برای پتروشیمی­‌ها و شرکت گاز ارسال و ۵ درصد آن نیز به مصرف داخلی می­رسد و تا ۳ سال آینده، ۹ درصد باقیمانده نیز در قالب قراردادهای منعقدشده با شرکتهای پتروشیمی ایرانی و احداث تاسیسات مورد نیاز، جمع آوری و میزان گازسوزی به صفر خواهد رسید.

علاوه بر این در سال ۹۹، فاز نخست طرح شیرین‌سازی حدود ۱۲ میلیون فوت مکعب در روز گاز ترش پرفشار مارون-۳ برای استحصال مایعات ارزشمند گازی راه‌اندازی شد و با موفقیت در مدار قرار گرفت؛ در فاز دوم این طرح، نصب الکتروکمپرسور برای فشارافزایی و شیرین‌سازی حدود ۳ میلیون فوت مکعب در روز گازهای کم‌فشار ترش در برنامه قرار دارد.