به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط‌عمومی شرکت نفت و گاز پارس، قاسم پورزیتانی با اشاره به تکمیل ۹ پروژه ساخت داخل و صرفه‌جویی بیش از ۶۱ میلیارد ریالی ساخت و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات سکوهای گازی پارس جنوبی نسبت به نمونه‌های خارجی در سال گذشته گفت: برای تکمیل ۹ پروژه ساخت داخل در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۷ میلیارد ریال هزینه شده که در مقایسه با تأمین این تجهیزات از سازندگان خارجی، ۷۰ درصد صرفه جویی ارزی به‌همراه داشته است.

وی افزود: برخی از پروژه‌های تکمیل شده در سال گذشته از جمله دستگاه قابل حمل شست‌و‌شوی توربین و ساخت بسکت حمل نفر، برای نخستین‌بار در سطح کشور انجام شده و مابقی نیز اولین تجربه‌های شرکت نفت و گاز پارس در آن زمینه بوده است که این موضوع از اهمیت بسیاری برخوردار است.

جانشین کمیته ساخت داخل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به پروژه‌های در دست اقدام این کمیته در سال جاری گفت: افزون بر پروژه‌های تکمیل شده، سال گذشته، در تعامل فنی با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، تعداد 19 پروژه با هزینه بالغ بر  ۴۵ میلیارد ریال به مرحله ساخت رسیده است که از این تعداد 7 پروژه آن در مراحل پایانی ساخت قرار دارند.

پورزیتانی از تکمیل بومی‌سازی این ۷ پروژه تا پایان خردادماه امسال خبر داد و پیش‌بینی کرد سایر طرح‌های سفارش‌گذاری شده نیز تا پایان مهرماه به پایان برسند.

وی با بیان اینکه میزان صرفه‌جویی پروژه‌های در حال اجرا، حدود ۴۵ میلیارد ریال برآورد می‌شود، گفت: بدین ترتیب با احتساب هزینه‌کرد داخلی‌سازی، در مقایسه با تأمین این تجهیزات از سازندگان خارجی، ۵۰ درصد صرفه‌جویی ارزی به دنبال خواهد داشت.

جانشین کمیته ساخت داخل شرکت نفت و گاز پارس، صرفه‌جویی ۵۰ درصدی ساخت قطعات را حد متعارف بومی‌سازی و ساخت داخل عنوان کرد و گفت: سال گذشته صرفه‌جویی از محل تولیدات ساخت داخل در مقایسه با نمونه‌های خارجی به ۷۰ درصد رسید.

پورزیتانی با اشاره به اینکه تعداد 16 پروژه ساخت داخل نیز در مرحله تعامل فنی با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی قرار دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود این پروژه‌ها به‌همراه 20 طرح جدید که در برنامه ساخت سال 1401 این کمیته قرار گرفته‌اند، تا پایان سال جاری به نتیجه برسد.

وی به مزایای تولیدات ساخت داخل در مقایسه با نمونه‌های خارجی اشاره کرد و گفت: افزون بر صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت و جلوگیری از خروج ارز، ایجاد اشتغال، تقویت دانش فنی به ویژه در حوزه الکترونیک، قطع وابستگی به شرکت‌های خارجی، اطمینان از تأیید اصالت کالا، نظارت و حضور کارشناسان در فرآیند ساخت و خدمات پس از فروش از مهمترین مزایای تولید ساخت داخل به شمار می‌رود.

پورزیتانی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی از سوی مسئولان و رعایت الزامات و استانداردهای صنایع نفت و گاز از سوی این شرکت‌ها را عامل موفقیت در بومی‌سازی تحهیزات توصیف کرد و گفت: خوشبختانه در سال‌های اخیر فعالیت‌های مرتبط با بومی‌سازی و جایگاه شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت پررنگ‌تر شده است، اگرچه با توجه به قدمت صنعت نفت در ایران، هنوز با جایگاه واقعی خود در زمینه داخلی‌سازی تجهیزات فاصله داریم اما انتظار می‌رود، با همت متخصصان داخلی و حمایت از این بخش نوپا، نیازهای این صنعت از طریق تولیدات ساخت داخل تامین شود.

وی با بیان اینکه کمیته ساخت داخل مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس، وظیفه هماهنگی  و پیگیری ساخت بار اول قطعات و تجهیزات استراتژیک و تحریمی موردنیاز سکوهای پارس جنوبی را به عهده دارد، گفت: فعالیت‌های این کمیته از نیمه دوم سال 1397 آغاز شده و به عنوان حوزه‌ای نوپا، در تعامل مناسب با ادارات و واحدهای مرتبط با تولید و خرید کالا، کالاها و قطعات اصلی و استراتژیک مورد نیاز تولید پایدار از سکوهای گازی پارس جنوبی را شناسایی کرده و با تدوین گام‌ها و برنامه‌های زمان‌بندی و اجرایی، در عمل به منویات رهبر معظم انقلاب در حمایت از تولید و ساخت داخل با کیفیت و با استفاده از توان شرکت‌های تولیدی و دانش‌بنیان داخلی، گام برداشته است.