به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، امروز فرابورس میزبان عرضه اولیه سهام شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس با نماد «فصبا» در بازار دوم بود که با روش ترکیبی و طی دو مرحله صورت گرفت و هر سهم در نرخ 35 هزار و 900 ریال کشف قیمت شد.

مرحله اول؛ ورود صندوق‌ها به گود رقابت

در مرحله اول از این عرضه، 55 میلیون سهم معادل یک درصد از سهام این شرکت برای اولین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران برای سرمایه‌گذاران واجد شرایط عرضه شد.

طی این مرحله، کشف قیمت به روش حراج در نرخ 35 هزار و 900 ریال توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و مختلط به‌عنوان سرمایه‌گذاران واجد شرایط، انجام شد؛ به‌این‌ترتیب که 50 صندوق سرمایه‌گذاری در فرایند کشف قیمت فصبا رقابت کردند.

شایان‌ذکر است قیمت ارزش‌گذاری سهام فصبا عدد 32 هزار و 829 ریال بوده است.

ورود خریداران حقیقی و حقوقی در مرحله دوم عرضه

در مرحله دوم این عرضه اولیه که از ساعت 12:00 امروز سفارش گیری آن آغاز شد و تا 14:00 ادامه یافت، 55 میلیون سهم معادل یک درصد از سهام فصبا برای سایر سرمایه‌گذاران اعم از حقیقی و حقوقی روی میز فروش رفت.

طی این مرحله عموم سرمایه‌گذاران امکان خرید سهم را در نرخ کشف‌شده داشتند. بر همین اساس یک میلیون و 260 هزار و 985 کد حقیقی و یک هزار و 175 کد حقوقی اقدام به خرید سهام فصبا در قیمت 35 هزار و 900 ریال کردند.

گفتنی است مشاور این عرضه، شرکت کارگزاری صبا جهاد، متعهد خرید شرکت تأمین سرمایه دماوند و بازارگردان آن صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی ارزش‌آفرین صندوق بازنشستگی کشوری بودند.

مروری به عملکرد «فصبا»

پیش از این مدیران صبا فولاد خلیج‌فارس طی نشست خبری که ویژه عرضه سهام این شرکت برگزار شده بود، آخرین وضعیت مجموعه فولادی فصبا را تشریح کردند.

مدیران این شرکت فولادی، قرارگیری فصبا در منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس و بهره‌مندی از مزیت‌های زیرساختی این منطقه، نزدیکی به راه‌آهن و آب‌های آزاد و نزدیکی به معادن را از مزیت‌های استراتژیک فصبا خواندند.

همچنین در این جلسه مدیرعامل فصبا اعلام کرد که این مجموعه در سال جاری رکورد جدید تولید ماهانه 125 هزار و 213 تن را در خرداد 1402 به ثبت رسانده و همچنین رکورد جدید تولید روزانه 4468 تن نیز در فروردین امسال ثبت‌شده است.

سال مالی فصبا پایان آذرماه است و نمودار مبلغ فروش نیز نشان می‌دهد 9100 میلیارد تومان در سال 1401 فروش برای این مجموعه ثبت شده است. همچنین فروش 6 ماهه هم تا امروز به 6 هزار میلیارد تومان رسیده است.