به گزارش اکونا پرس،

به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در هفته منتهی به سیزدهم مردادماه، آیفکس فرابورس با کاهش کمتر از یک درصدی در سطح 26 هزار و 256 واحدی قرار گرفت و از سوی دیگر ارزش بازار فرابورس نیز در پایان این هفته به 2.5 میلیون میلیارد تومان رسید.

با در نظر گرفتن یک روز کاری کمتر در این هفته به دلیل تعطیلی چهارشنبه، روند آمار معاملات طی این مدت نشان می‌دهد ارزش کل معاملات نسبت به هفته قبل از آن، 4 درصد افزایش یافته و در مقابل حجم دادوستدها با کاهش 3 درصدی مواجه شده است.

عملکرد بازار سهام در فرابورس

بررسی معاملات بازار سهام طی هفته‌ای که گذشت نشان می‌دهد در بازارهای اول و دوم به ترتیب معاملاتی به ارزش 2 هزار و 317 میلیارد تومان و 2 هزار و 460 میلیارد تومان ثبت شده است.

حجم معاملات بازار اول 3 میلیارد و 55 میلیون سهم بوده و در بازار دوم نیز حجم مبادلات به بیش از 4 میلیارد و 600 میلیون رسیده است. این دو متغیر در بازارهای اول و دوم با افت هفتگی مواجه بوده‌اند.

از سوی دیگر بازار پایه رشد 23 و 42 درصدی را در حجم و ارزش دادوستدها تجربه کرد. در این بازار معامله‌گران به جابه‌جایی 5 میلیارد و 200 میلیون سهم به ارزش بیش از 3 هزار میلیارد تومان اقدام کردند.

در بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز طی چهار روز کاری هفته دوم مردادماه، 25 میلیون برگه سهام به ارزش 24 میلیارد تومان معامله شد که رشد 36 و 60 درصدی هفتگی حجم و ارزش مبادلات را نشان می‌دهد.

رشد مبادلات اوراق مالی اسلامی

نگاهی به بازار ابزارهای نوین هم نشان می‌دهد طی این مدت حجم و ارزش معاملات اوراق مالی اسلامی 4 درصد افزایش یافته است. در این بازار 2.8 میلیارد ورقه به ارزش بیش از 260 هزار میلیارد تومان دادوستد شد.

همچنین در پی مبادله بیش از 11 هزار میلیارد تومان ETF، شاهد رشد 3 درصدی ارزش معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله بودیم.

این در حالی است که حجم و ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن 37 و 39 درصد کاهش یافت. طی هفته گذشته خریدوفروش 900 هزار ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 80 میلیارد تومان در 21 هزار نوبت معاملاتی انجام شد.

داده‌های مربوط به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام نشان می‌دهد که نزدیک به 35 درصد معاملات سهام هفته اخیر در گروه‌های «سرمایه‌گذاری‌ها»، «خودرو ساخت قطعات»، «محصولات شیمیایی» و «بیمه و صندوق بازنشستگی » رقم خورده است و گروه «سرمایه‌گذاری‌ها»، با معاملاتی به ارزش 577 میلیارد تومان، بیشترین سهم از معاملات را از آن خود کرده است.

آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق املاک و مستغلات

از رویدادهای مهم هفته‌ای که گذشت می‌توان به آغاز پذیره‌نویسی دومین صندوق املاک و مستغلات بازار سرمایه در نماد دانیک از سه‌شنبه دهم مردادماه در فرابورس اشاره کرد. این پذیره‌نویسی تا یکشنبه جاری ادامه خواهد داشت.

شایان ذکر است چهارشنبه 11 مردادماه نیز مقرر شده بود عرضه اولیه سهام شرکت توسعه فن افزار توسن در فرابورس انجام شود که به دلیل تعطیلی سراسری، این عرضه اولیه به دوشنبه هفته جاری، مورخ شانزدهم مردادماه موکول شد.