به گزارش اکونا پرس،
بازار سرمایه ایران تک‌تک روزهای معاملاتی مهرماه را در تعلیقی پاییزی به پایان رساند. روزهایی آفتابی که در کسری از ثانیه به رگبار بدل می‌شود، نم‌نم‌هایی که رگبارهایی سیل‌آسا به راه می‌اندازند یا ابرهایی که در چشم به هم زدنی ناپدید می‌شوند. صبح‌هایی که همه با لباس بهاری و کاپشنی در دست روز خود را آغاز می‌کنند. فرابورس نیز از این فضا مستثنا نبود؛ 7 نقطه عطف در نمودار روند شاخص آیفکس در طول مهرماه گواهی بر این مدعاست.

فرابورس ایران طی 21 روز معاملاتی پرنوسان در اولین ماه پاییز، در مجموع کاهش 5 درصدی در شاخص و کاهش یک درصدی در ارزش معاملات را به ثبت رساند. شاخص در این ماه کار خود را از نقطه 4017 واحد شروع کرد و و پس از نصب پرچم خود بر قله 4300 واحدی، در نقطه 3805 واحدی به خط ‌پایان رساند. همچنین در همین مقطع ارزش بازار به 386 میلیارد تومان رسید.

این در حالی است که در پایان هفتمین ماه سال 98، شاخص فرابورس ایران توانست بازدهی 69 درصدی را از آغاز سال برای فعالان این بازار به ارمغان بیاورد. ضمن اینکه در پایان ماه گذشته ارزش کل بازار فرابورس به رقمی بالغ بر 386 هزار میلیارد تومان رسید.

 

مهم‌ترین رویدادهای مهر فرابورس

در ماهی که پشت سر گذاشتیم فرابورس از سه میهمان جدید میزبانی کرد. شرکت توسعه مولد جهرم با نماد «بجهرم» نورسیده پاییز فرابورس بود که در جریان عرضه اولیه 5 درصد از سهام شرکت آن در بازار دوم، مشارکت 823 هزار نفری سهامداران را به ارمغان آورد. این بازار با پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت معیار در نماد «دمعیار»، عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پارتیان 15 درصد تأدیه در نماد «پارتین» و همچنین 7 عرضه اولیه اسناد خزانه به ارزش مجموعا 16 هزار میلیارد ریال، ماه پر ترافیکی را پشت‌سر گذاشت؛ این 160 میلیون ورقه اوراق اسناد خزانه در قالب نمادهای «اخزا811»، «اخزا802»، «اخزا815»، «اخزا803»، «اخزا807»، «اخزا805» و «اخزا809» پذیره‌نویسی شدند.

ضمن اینکه در همین ماه بزرگترین اوراق تامین مالی دولت با نماد «افاد4» نیز که از سوی وزارت اقتصاد به عنوان بانی منتشر شده بود در فرابورس پذیره‌نویسی شد و در جریان آن بیش از 5 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت با تعهد پرداخت اصل و سود به فروش رفت.

 

تفکیک عملکرد بازارهای فرابورس

در ماهی که گذشت بر اساس آمار منتشر شده میانگین ارزش معاملات 12 هزار و 409 میلیارد ریال و میانگین حجم معاملات در این 21 روز 1679 میلیون ورقه بود؛ اما با این حال برای تحلیل دقیق بایستی که بازارهای مختلف را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داد.

از میان بازارهای مختلف در فرابورس، بازارهای دوم، پایه و اوراق بدهی به ترتیب با 48، 22 و 20 درصد از ارزش بازار به لحاظ سهم از ارزش کل در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. بازار اول با سهم 8 درصدی از ارزش کل بازار در مقام چهارم قرار دارد.

بازار دوم در این ماه به لحاظ حجم ، ارزش و تعداد معاملات در مقایسه با مهر سال گذشته رشد 71، 152 و 310 درصدی داشته است و با ثبت بیش از 98 هزار میلیارد ریال معامله، جابجایی 16 هزار و 380 میلیون ورقه سهم در قالب حدود 5 میلیون دفعه معامله، کار خود را پایان داد.

بازار پایه نیز باوجود حواشی مختلفی که پشت سر گذاشت به نظر می‌رسد روزهایی عادی و همسو با سایر بازارها را سپری می‌کند. این بازار در بخش‌های حجم، ارزش و تعداد معاملات مهرماه نسبت به مهر سال گذشته به ترتیب 8، 16 و 22 درصد رشد داشته است. این رشد حاصل ثبت ارقام 13 هزار 858 میلیون جابجایی ورقه به ارزش 39 هزار و 74 میلیارد ریال ارزش در غالب 1370 هزار دفعه معامله بوده است.

 

ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام

بررسی دقیق گروه‌های مختلف صنعت در ماهی که گذشت نشان از اقبال بیشتر معامله‌گران به برخی گروه‌ها نسبت به سایرین دارد. در این رتبه‌بندی، بالاترین سهم از کل ارزش معاملات به گروه فلزات اساسی اختصاص داشت. این گروه با 16 هزار 585 میلیارد ریال ارزش معاملات خرد، سهم 11 درصدی از کل معاملات را از آن خود کرد. همچنین در رتبه دوم این دسته‌بندی، گروه مواد و محصولات دارویی قرار گرفته که 11 هزار 662 میلیارد ریال معامله در آن معامله شده است. سهم این گروه از کل ارزش معاملات 8 درصد بود.

 

ارزش کل بازار به تفکیک گروه صنعت

در این تقسیم‌بندی که از نظر بسیاری کارشناسان و تحلیل‌گران دارای نشانه‌هایی مهم برای رصد بازار است نگاهی اجمالی به این داده‌های آماری نشان می‌دهد گروه اوراق تامین مالی با 20 درصد از ارزش کل بازار با اختلاف نسبت به سایرین در جذب منابع موفق‌تر بوده است. در این گروه 915 میلیون سهم مورد مبادله قرارگرفته است.

گروه محصولات شیمیایی و همچنین گروه فلزات اساسی نیز در این دسته‌بندی با 18 و 11 درصد از کل ارزش معاملات، در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. تعداد اوراق مبادله شده در این گروه به ترتیب حدودا 59 و 133 میلیون ورقه بوده است. ارزش معاملات در این دو گروه نیز به ترتیب 692 و 434 میلیارد ریال دربرگرفت.

سایر گروه‌ها با دارا بودن سهم‌هایی کمتر از 10 درصد، در رتبه‌های بعدی قرار دارند که می‌توانید با مراجعه به سایت فرابورس و بخش گزارش‌های آماری آن‌ها را ملاحظه کنید. همانطور که در گزارش مرکز ارتباطات فرابورس به آن اشاره شده، طراحی جدید سایت فرابورس امکان دسترسی بهتر را برای سهامداران و مخاطبان فراهم آورده است.