در این مقاله به مزیت های اصلی سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار می پردازیم در انتها همراه ما باشید.

چرا سرمایه گذاری کنیم؟

 این سوال خوبی است و پاسخ آن بسیار ساده است: با سرمایه گذاری در بورس، به پول خود فرصت رشد می دهید. بسیاری از ما پول در حساب های پس انداز نقدی جمع کرده ایم ، گرچه داشتن یک صندوق اضطراری کاری منطقی است ،اما ممکن است همیشه بهترین راه برای تقویت امور مالی شما نباشد، به همین علت، سرمایه گذاری در بازار بورس یکی از بهترین روش ها برای رشد سرمایه شماست.

برای سرمایه گذاری در بازار بورس بهتر است که قبل از آن اطلاعات کافی و مناسب را از این بازار به دست آورید شما با خرید دوره آموزش بورس به راحتی میتوانید در این بازار شروع خوب و حتی عالی داشته باشید.

در حقیقت، سرمایه گذاری در بورس به شما کمک می کند که:

زودتر از آنچه فکر می کنید به اهداف بلند مدت خود برسید، در واقع همه ما اهداف طولانی مدتی داریم که دوست داریم به آنها برسیم و چه سفر به دنیا باشد و چه برنامه ریزی برای آینده فرزندانمان، سرمایه گذاری می تواند به شما کمک کند تا به رویاهایتان نزدیک شوید. هم چنین با سرمایه گذاری در بورس می توانید:

  • پس انداز خود را بسازید
  • از پول خود در برابر تورم و مالیات محافظت کنید
  • درآمد حاصل از سرمایه گذاری خود را به حداکثر برسانید

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس چیست؟

 از نظر تاریخی ، بورس اوراق بهادار با گذشت زمان بازدهی سخاوتمندانه ای به سرمایه گذاران داده است ، اما  در بازارهای سهام نیز امکان نزول وجود داشته و سود و زیان احتمالی را دارا هستند.

سرمایه گذاری در بورس مزایای زیادی را به همراه دارد:

  • از اقتصاد در حال رشد بهره می برد

 با رشد اقتصاد ، درآمد شرکت ها نیز رشد می کند. این به این دلیل است که رشد اقتصادی باعث ایجاد شغل ، ایجاد درآمد ، ایجاد فروش می شود. هر چقدر که حقوق و دستمزد بیشتر باشد ، تقاضای مصرف کننده نیز، بیشتر می شود و این امر درآمد بیشتری را به صندوق های نقدی شرکت ها وارد می کند. این کمک می کند تا مراحل چرخه کسب و کار، گسترش ، اوج ، بیشتر شود و در نهایت هم شرکت ها و هم سرمایه گذاران به درآمد های عالی برسند.

  • بهترین راه برای جلو ماندن از تورم

مزایا و معایب سرمایه گذاری در بورس چیست؟

اگر به دنبال رشد تورم شکن هستید! سرمایه گذاری در بورس را امتحان کنید.

از نظر تاریخی ، سهام به طور متوسط بازده سالانه 10٪ داشته است که این، از متوسط نرخ تورم سالانه بهتر است. این بدان معناست که شما باید افق زمانی طولانی تری داشته باشید. به این ترتیب می توانید خرید کنید و نگه دارید حتی اگر ارزش به طور موقت افت کند.

  • خرید آسان

 بازار سهام، خرید سهام شرکت ها را آسان می کند. می توانید آنها را از طریق کارگزار ، برنامه ریز مالی یا بصورت آنلاین خریداری کنید. پس از ایجاد حساب کاربری ، می توانید سهام را در عرض چند دقیقه خریداری کنید. برخی از کارگزاران آنلاین به شما امکان خرید و فروش سهام بدون پورسانت را می دهند.

  • از دو طریق کسب درآمد کنید:

 بیشتر سرمایه گذاران قصد خرید کم و سپس فروش بالا را دارند. آنها در شرکتهای سریع الرأس سرمایه گذاری می کنند که از ارزش بالایی برخوردار هستند. که هم برای معامله و هم برای سرمایه گذاران خرید و فروش جذاب است. گروه اول امیدوارند که از روند کوتاه مدت استفاده کنند ، در حالی که گروه دوم انتظار دارند با گذشت زمان شاهد رشد درآمد و قیمت سهام شرکت باشند. هر دو اعتقاد دارند مهارت های جمع آوری سهام باعث می شود از بازار بهتر عمل کنند. سایر سرمایه گذاران جریان نقدی منظم را ترجیح می دهند. آنها سهام شرکتهایی را که سود سهام می پردازند خریداری می کنند. آن شرکت ها با سرعت متوسطی رشد می کنند.

  • فروش آسان:

 بازار سهام به شما امکان می دهد سهام خود را در هر زمان بفروشید. اقتصاد دانان از اصطلاح "نقدینگی" استفاده می کنند، به این معنی که شما می توانید سهام خود را به سرعت و با هزینه معامله کم، به پول نقد تبدیل کنید.

سرمایه گذاری می تواند به ایجاد تغییرات مثبت در جامعه کمک کند

سرمایه گذاری فقط کسب درآمد یا دستیابی به اهداف بلند مدت نیست. همچنین می تواند به شما کمک کند تأثیر مثبتی بر محیط و جامعه داشته باشید.

متنوع سازی

برای سرمایه گذاران که پول خود را برای انواع مختلفِ محصولات سرمایه گذاری می گذارند ، سرمایه گذاری در بورسِ سهام مزیت ارائه تنوع را دارد. سرمایه گذاری های بازار سهام بطور مستقل از انواع دیگر سرمایه گذاری ها مانند اوراق قرضه و املاک و مستغلات، تغییر می کنند.

مالکیت

خرید سهام، به معنای به دست آوردن سهام مالکیت در شرکتی است که شما سهام آن را خریداری می کنید. این بدان معناست که سرمایه گذاری در بازار سهام همچنین مزایایی را به همراه دارد که بخشی از مالک بودن مشاغل است. سهامداران در مورد اعضای هیئت مدیره شرکت ها و برخی تصمیمات تجاری رای می گیرند. آنها همچنین گزارشات سالانه را دریافت می کنند تا درباره شرکت بیشتر بدانند. داشتن سهام در شرکتی که در آن کار می کنید می تواند راهی برای ابراز وفاداری و گره خوردن امور مالی شخصی شما به موفقیت در کل تجارت باشد.

سرمایه گذاری می تواند به ایجاد تغییرات مثبت در جامعه کمک کند

معایب سرمایه گذاری در بورس

خطر: شما می توانید کل سرمایه خود را از دست بدهید!

اگر شرکتی عملکرد ضعیفی داشته باشد ، سرمایه گذاران با کاهش شدید قیمت سهام ،خرید و فروش خواهند کرد. هنگام فروش ، سرمایه اولیه خود را از دست خواهید داد.

زمان:

اگر سهام را به تنهایی خریداری می کنید، باید در مورد هر شرکت تحقیق کنید تا قبل از خرید سهام آن ، میزان سودآوری آن را تعیین کنید. شما باید یاد بگیرید که چگونه صورت های مالی و گزارش های سالانه را بخوانید و تحولات شرکت خود را در اخبار دنبال کنید. شما همچنین باید خود بورس اوراق بهادار را کنترل کنید ، زیرا حتی بهترین قیمت شرکت در اصلاح بازار ، سقوط بازار یا بازار خرس کاهش می یابد.

<<این قسمت از آموزش بورس هم به پایان رسید و شما با مزایای سرمایه گذاری در بورس آشنا شدید، برای اطلاعات بیشتر برای ثبت نام در بورس و آموزش بورس به زبان ساده و تصویری با ما همراه باشید.>>