به گزارش اکونا پرس،

به نقل از «کالاخبر»؛ مجید عشقی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۸ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی درمورد شرایط بازار بورس و برنامه‌های این سازمان در خصوص بازار سرمایه گفت: تقریبا کم تر از یک ماه است که در سازمان بورس حضور دارم و در این مدت برنامه ریزی های خوبی برای بهبود وضعیت و ایجاد ثبات در بازار انجام شده است که مهم ترین ماموریت ما در بازار سرمایه ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد از دست رفته سهامداران است.

وی افزود: مهم ترین برنامه سازمان بورس حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران با تاکید بر منافع بلند مدت است زیرا بازار سرمایه جایی نیست که وجوه مورد نیاز و لازم خود را در مدت یک ماه سرمایه گذاری کنیم و از آن خارج شویم بلکه در بازار سرمایه باید دید بلند مدت داشت.

وی افزود: روند سودآوری شاخص در بلند مدت مشکلی ندارد اما نوسانات کوتاه مدت سرمایه گذاران را اذیت می‌کند که با برنامه ریزی های درست قابل مدیریت است؛در این خصوص تامین مالی تولید نقش اساسی دارد زیرا منافع بلند مدت و سودآوری بلند مدت شرکت ها را تامین کرده و باعث می شود تا سرمایه گذاران از این محل سود ببرند.

  رئیس سازمان بورس ادامه داد: تا چند سال گذشته کم تر از صد هزار نفر فعال بورسی داشتیم ولی در حال حاضر تعداد فعالان بازار سرمایه میلیونی هستند و استقبال از عرضه ها نیز زیاد است بنابراین نیازمندیم برخی سامانه ها را بروزرسانی کنیم که این کار در حال تکمیل شدن است.

عشقی با بیان اینکه برنامه مدونی برای فضای مجازی به منظور نظارت بر معاملات و فعالیت های سازمان بورس در دست داریم، عنوان کرد: سازمان بورس به تنهایی و فارغ از بخش های دیگر اقتصادی نیست به طوری که کوچک ترین تصمیمی در دولت و مجلس خود را به شکل نوسانات بورس نشان می‌دهد به عنوان مثال نمی‌توانید تصمیمی در مورد قیمت گذاری دستوری بگیریم و بگوییم که در بازار بورس اثر ندارد. 

 رئیس سازمان بورس با بیان اینکه یکی از ماموریت های سازمان، بحث نقدشوندگی سهام است، عنوان کرد: بازار بدهی بازار کوچکی است که در دوسال اخیر تشکیل شده است به طوری که تقریبا ۵ درصد بازار سهام، ارواق بدهی است لذا برنامه ریزی هایی برای بزرگتر شدن این بازار داریم.

 به گفته ی عشقی ،همکاری مشترک بازار سرمایه با بانک مرکزی یکی از اتفاقات خوبی است که رخ داده به طوری که در روزهای گذشته تصمیم گرفته شد تا کیمته مشترک کاری با بانک مرکزی تشکیل دهیم.

 وی با بیان اینکه محدودیت هایی که در خصوص برخی شرکت های تامین سرمایه ایجاد شده را رفع خواهیم کرد، اظهار کرد: یکی از بحث های مهم در بازار سرمایه بحث شفافیت است که در حال حاضر تقریبا نزدیک به صد درصد شرکت های پذیرفته شده در بورس اطلاعات خود را به موقع در سامانه کدال منتشر می‌کنند.

 عشقی عنوان کرد:علاوه بر این بحث رسیدگی به شکایات در بازار سرمایه مهم است که در این خصوص سامانه هایی که وجود داشت ارتقا یافته نبود اما برنامه داریم تا چند ماه آینده شکایت ها را پاسخ دهیم.

 وی در ادامه به تسهیل صدور مجوز ها در حوزه نهاد های مالی، سبدگردان و کارگزاری ها اشاره کرد و گفت: برای مدتی توقف در صدور مجوز ها را داشتیم اما با بزرگ شدن بازار شرکت های موجود نمی‌توانستند  پاسخگوی نیاز ها باشند اما در حال حاضر برخی مجوز ها برای تاسیس صادر شده و به سرعت مجوز های دیگر شرکت ها نیز صادر خواهد شد.

 عشقی با باین اینکه امسال وضعیت سودآوری شرکت ها قابل قیاس با سال گذشته نیست و سودآوری شرکت ها حداقل ۷۰ درصد رشد داشته است، تاکید کرد: در حال حاضر بحث اصلی بازگرداندن اعتماد و آرامش به بازار سرمایه است.

 وی خاطرنشان کرد: شرکت های حقوقی بخش عمده بازار را در تملک دارند و اصللا منطقی نیست بخواهند بازار را خراب کنند بنابراین در یک ماه  گذشته جلساتی با شرکت ها داشته و درخواست کردیم در زمان وجود هیجان در بازار فروش های خود را کنترل کنند و بازار نیز مطمئن باشد که بهبود بازار به نفع حقوقی ها است و به هیچ وجه بازار منفی برای دولت خوب نیست و زمانی که بازار خوب است دولت می‌تواند در آن اوراق منتشر کرده و تامین مالی کند.

 

  •