به گزارش اکونا پرس،

پایگاه میدل ایست آی در گزارشی نوشته است که اسرا الغمغام احتمالا اولین فعال سیاسی زن در عربستان است که به مرگ محکوم شد.

فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی به حکم احتمالی زدن گردن اسرا الغمغام، فعال سیاسی زن بازداشت شده توسط دادگاهی در ریاض، هشدار دادند.

در ۶ آگوست امسال دادستان عمومی در نخستین جلسه دادگاه جناییریاض برای ۶ متهم از جمله الغمغام و همسرش که نزدیک به چند سال به اتهام اعتراضات ضد دولتی، تحریک به نافرمانی مدنی و حمایت معنوی از شرکت کنندگان در اعتراضات ضد دولتی در منطقه شیعه نشین قطیف در زندان Prison به سر می‌برد، حکم اعدام execution صادر کرد.

الغمغام ۲۹ ساله و همسرش در ۸ دسامبر ۲۰۱۵ در حمله نیرو‌های امنیتی عربستان به منزلشان دستگیر شدند. او یکی از رهبران اعتراضات ضد دولتی بود که از سال ۲۰۱۱ در قطیف آغاز شده و خواستار پایان دادن به تبعیض علیه شیعیان و آزادی Freedom زندانیان سیاسی است.

به گفته گروه‌های حقوق بشری عربستان، الغمغام که از خانواده‌ای کم درآمد است، در طول ۳۲ ماه حبس خود نتوانست برای گرفتن وکیل اقدام کند. با این حال پس از اعلام پرونده وی وکلای بسیاری خدمات خود را به خانواده وی ارائه کردند.

جلسه نهایی پرونده الغمغام در ۲۸ اکتبر برگزار و حکم اعدام وی که در ماه آگوست توسط دادستان عمومی صادر شده، توسط قاضی Judge رد یا تائید خواهد شد. حکم زدن گردن متهم در عربستان معمولا پس از تائید پادشاه و در این مورد سلمان بن عبدالعزیز اجرا می‌شود.

علی ادبیسی، رئیس سازمان سعودی- اروپایی حقوق بشر (ESOHR) گفت: «محکوم کردن یک زن مدافع حقوق بشر به مرگ بدعتی خطرناک در عربستان است.»

وی با اشاره به این که همه اتهامات الغمغام مربوط به فعالیت‌های اوست، یادآور شد هیچیک از اتهامات وارد شده به وی شامل استفاده از خشونت که در قوانین عربستان مجازات مرگ را به دنبال دارد، نمی‌شود. ادبیسی گفت: «این حکم در واقع مجازات قطیف برای برگزاری بزرگترین اعتراضات از سال ۲۰۱۱ تاکنون است.»

براساس آخرین آمار ESOHR حداقل ۵۸ نفر که اکثریت آنان شیعه بودند در عربستان به اعدام محکوم شدند که ۳۱ مورد از آن‌ها توسط دادگاه عالی تائید شد.

اعلام حکم اولیه اعدام الغمغام موجی از حمایت از وی را در شبکه‌های مجازی به راه انداخته است.

در ویدئویی که روز‌های اخیر در شبکه‌های مجازی منتشر شده و مربوط به سال ۲۰۱۵ است سمر بداوی یکی دیگر از زنان فعال عربستانی در لحظه زدن گردن مشاهده می‌شود که به اشتباه الغمغام معرفی شده است. بستگان و خانواده الغمغام با رد اجرای حکم اعدام وی می‌گویند در عکس و فیلم منتشر شده، چهره زن مشخص نیست و کاملا با نقاب پوشانده شده است.

سازمان ملل در ماه ژوئن اعلام کرد که پادشاهی عربستان به طور سیستماتیک از قوانین ضد تروریسم برای سرکوب مدافعان حقوق بشر استفاده می‌کند.

در این گزارش آمده است: «در عربستان افرادی که از حق طبیعی خود برای آزادی بیان به صورت صلح آمیز استفاده می‌کنند به شکل سیستماتیک مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.»

بنا به اعلام سازمان عفو بین الملل عربستان یکی از حامیان اصلی اعدام در جهان است که حداقل ۱۰۰ نفر را تنها در سال ۲۰۱۷ گردن زده است.