به گزارش اکونا پرس،

محیط‌بان پاپری زارعی می‌گوید: با حداقل امکانات، قفس موجود را از داخل با پتو پوشاندم تا پلنگ آسیبی به خودش نرساند و خوشخبتانه حیوان بدون کوچکتری آسیبی رهاسازی شد، اما استفاده از قفس مخصوص زنده گیری و جعبه انتقال، لازمه یک عملیات بدون خسارت است.

یک محیط‌بان بوشهری، پلنگی را که طی هفته‌های گذشته با بومیان شهرستان دشتستان دچار تعارض شده بود، بدون استفاده از داروی بیهوشی زنده‌گیری و در منطقه شکار ممنوع بوشکان رهاسازی کرد.

محمد پاپری زارعی، محیط‌بان دشتستان درباره عملیات کم‌سابقه و موفقیت‌آمیز زنده‌گیری و رهاسازی این پلنگ معارض به تسنیم می‌گوید: هفته گذشته بود که اهالی روستای شکرک، به رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشتستان اطلاع دادند که طی دو هفته گذشته با حمله یک پلنگ به آغل‌هایشان مواجه شده‌اند. به دنبال این گزارش، نیرو‌های اداره عازم روستای شکرک شده و منطقه را تحت پایش و نظارت قرار دادند.

وی ادامه می‌دهد: نیرو‌های محیط زیست، با ایجاد صدا، پلنگ را از روستا دور کردند، اما حیوان، در شب‌های بعد مجددا به روستا بازگشت و در نتیجه تلاش همکارانم در اداره برای زنده‌گیری حیوان و انتقالش به نقطه‌ای دیگر آغاز شد. اما در نخستین شب، موفقیتی در زنده‌گیری پلنگ حاصل نشد و در دومین شب، یعنی سه‌شنبه شب این مسئولیت به من سپرده شد.

این محیط‌بان که به تنهایی عملیات زنده‌گیری پلنگ را عهده‌دار شده می‌گوید: با استفاده از تجربیاتی که حین عکاسی از حیات وحش به دست آورده بودم تلاش کردم با کمترین تغییرات در محیط نسبت به زنده‌گیری حیوان اقدام کنم. ابتدا، محل تردد قبلی پلنگ در دامداری را بررسی کردم و سپس قفسی که برای زنده‌گیری حیوان تعبیه شده بود را در مسیر اصلی تردد قرار داده و آن را با برگ‌های درخت نخل استتار کردم.

وی ادامه می‌دهد: با آغشته کردن مسیر همیشگی تردد پلنگ، به دنبه و چربی گوسفند، تلاش کردم توجه حیوان را جلب کنم. سرانجام پلنگ با دنبال کردن رد دنبه به قفس استتار‌شده که در آن یک بز بسته بودم وارد شد و من که در فاصله ۲۰ متری قفس، پشت نور چراغ دامداری کمین کرده بودم تا پلنگ نتواند مرا ببیند، طناب متصل به درب قفس را کشیدم و درب قفس بسته شد. سپس با استفاده از سیم، درب قفس را محکم کردم و موضوع را به منهدس پورسالم، رئیس اداره اطلاع دادم.

 

پاپری زارعی با ابراز خرسندی از اینکه این پلنگ نر جوان، ساعاتی پس از زنده‌گیری، بدون وارد شدن کوچکترین آسیبی در منطقه شکارممنوع بوشکان، رهاسازی شده می‌گوید: با حداقل امکانات تلاش کردم، قفس را از داخل با پتو بپوشانم تا حیوان پس از گرفتار شدن در قفس آسیبی به خودش و خصوصا دندان‌هایش وارد نکند که خوشبختانه، انتقال هم به سرعت صورت گرفت و پلنگ به سلامت رهاسازی شد، اما به منظور جلوگیری قطعی از وارد شدن آسیب به حیوان به ویژه در مورد پلنگ‌های مهاجم، باید از قفس مخصوص زنده‌گیری و جعبه‌های مخصوص انتقال پلنگ استفاده کرد.

وی در پایان، به حسن نیت عشایر و دامداران روستای شکرک اشاره کرده و می‌گوید: عشایر منطقه به خصوص آقای آیت پوررستمی که طی این دو هفته، دامداران را از آسیب رساندن به پلنگ منع کرد با وجود ورود مکرر پلنگ به آغل‌هایشان از آسیب رساندن به حیوان خودداری کرده و برای آنکه حیوان بدون وارد آمدن آسیبی از منطقه دور شود با محیط زیست همراهی کردند.

فرهاد قلی‌نژاد، سرپرست داره کل حفاظت محیط زیست در این باره می‌گوید: عملیات زنده‌گیری و سپس رهاسازی پلنگ در زیستگاهی دیگر از جمله معدود عملیات‌های مشابه در کشور است که خوشبختانه با موفقیت کامل انجام شد.