به گزارش اکونا پرس،

دکتر یادگارنیا؛ فوق تخصص بیماری های عفونی در گفتگو با اکوناپرس؛ در پاسخ به این سوال که ایا علت کشندگی بیماری کرونا تنها به عفونت ایجاد شده در دستگاه تنفسی و ریه ها برمی گردد؟ گفت: کرونا ویروس تمام نقاط بدن ازجمله مغز قلب، کبد، کلیه، جریان خون و اعصاب را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما در وهله اول ریه انسان را درگیر میکند. با آنکه بیشتر موارد مرگ و میر مربوط به درگیری ریه با این ویروس است اما عفونت و سکته قلبی ، عفونت مغزی یا عفونت های کبدی نیز در اثر نفوذ ویروس کرونا به بدن رخ می دهد  لذا این ویروس  تنها به یک ارگان بدن اثر نمی کند بلکه هیچ ارگانی از بدن از ویروس کرونا در امان نیست.

وی افزود: امروزه بسیاری از بیمارانی که از کوید ۱۹ بهبود یافته اند تا مدت ها تحت تاثیر عوارض آن قرار دارند این عوارض می تواند به شکل پوستی، ریوی و... خود را نشان دهد که در اصلاح به آن سندروم پس از کرونا گفته می شود. یعنی بهبود یافتگان کرونا حتی تا ۹۰ روز دچار علائم مختلفی هستند که منتج به عوارض متعددی مانند ریزش مو ،افسردگی، اضطراب، تنگی نفس، سرفه، تپش قلب در ارگان های مختلف بدن شود.

 این متخصص بیمری های عفونی تصریح کرد: در دنیا  مراکز درمانی  به نام پست کوبید کلینیک  تعبیه شده است که وظیفه آن ها  تحت درمان قرار دادن بهبود یافتگان پس از کرونا است. البته بسیاری از عوارض پس از کرونا درمان قطعی ندارد و پس از گذران زمان از بین خواهند رفت به عنوان مثال اختلال بویایی و چشایی که از جمله اختلالات عصبی است  ممکن است فرد را ماه ها درگیر کند اما تجربه نشان می دهد  پس از گذشت زمان این اختلالات از بین خواهد رفت.

وی افزود:  تجربه نشان داده است  کسانی که به واسطه مبتلا شدن به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده اند ممکن است پس از ترخیص به علت عوارض شدید این بیماری همچون مشکلات ریوی دوباره در بیمارستان بستری شوند.مواردی وجود دارد که پس از بهبود یافتن از ویروس کرونا به علت سکته های قلبی، آن بولی ریه، سکته مغزی، لختگی خون در عروق  جان خود را از دست  دادند. گفتنی است یکی از  عوارض ویروس کرونا فعال کردن سیستم انعقاد خون است  بر همین اساس کرونا شانس انعقاد عروق مغز و قلب و سایر نقاط بدن را افزایش می دهد.