به گزارش اکونا پرس،

به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، آقای روحانی در پایان نشست امروز سران قوا با اشاره به تحلیل های نادرست امریکا از مردم ایران و اینکه مردم ایران دقیقا برعکس انتظار آنها عمل کرده اند گفت : ملت ایران در این موضوع استقامت و ایستادگی خود را نشان دادند و کاملا روشن کردند کسی که امروز در فکر فشار و ظلم به مردم است هیئت حاکمه آمریکاست و نه دیگری.
رئیس جمهور گفت : آنها هستند که با یک تحریم نابجا و غلط می خواهند بر زندگی مردم و معیشت روزمره آنها تاثیر منفی بگذارند . 
آقای روحانی اضافه کرد : دلیل این موضوع هم آشکار است بخاطر اینکه آنها نظام بانکی و صادرات نفت و برخی دیگر از اقلام صادراتی را هدف قرار داده اند که مربوط می شود به درآمد و منابعی که مربوط به کل کشور و واردات کالاهای اساسی است .
رئیس جمهور تاکید کرد : این حرف که آمریکا به دنبال فشار به مردم نیست و دنبال فشار بر نظام و حکومت است کاملا ناصحیح و نادرست است و خود آنها در عمل این واقعیت را آشکار کرده اند. 
وی ادامه داد : نکته دیگری که بسیار مهم بود اینکه در این دور از تحریمها که از 5 نوامبر شروع شد دیدیم که هیچ تاثیری بر روند اقتصادی کشور نداشته چون آمریکایی ها هر چه تیر در ترکش داشتند قبلا علیه ملت ایران رها کرده بودند و چیز جدیدی نداشتند که ارائه کنند.
رئیس جمهور گفت: آنها ناچار شدند فهرست بلند بالایی درست کنند و از یک طرف نام بانکهایی را ببرند و شعبات بانکها را اضافه کنند برای اینکه صفحات را پرکنند و از یک طرف نام یک شرکت هواپیمایی را ببرند و از یک طرف شماره سریال هواپیماها را ذکر کنند تا صفحه را پر کنند. 
وی افزود : از شیوه کار و نحوه اعلام آنها کاملا مشخص است که کارشان برای تاثیر روانی علیه ملت ایران است و هدف دیگری ندارند.

مشکلی برای تامین کالاهای اساسی نداریم
رئیس جمهور گفت: برای تامین کالاهای اساسی و ضروری مردم مشکلی نداریم.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود پس از جلسه شورای هماهنگی سران قوا افزود: نکته دیگری که مسئولان جمهوری اسلامی ایران می گفتند این بود که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را به صفر برساند و آمریکایی ها مرتب تکرار می کردند که ما این کار را انجام می دهیم در حالیکه خودشان اخیراً اعتراف کردند به اینکه نمی توانیم صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم.
وی گفت: استدلال آمریکایی ها این بود که اگر صادرات نفت ایران را به صفر برسانیم قیمت هر بشکه نفت به 150 دلار افزایش پیدا می کند و این در واقع تبیین همان حرفی است که ما از روز اول می گفتیم آمریکا قادر نیست صادرات نفتی ایران را به صفر برساند.
رئیس جمهور افزود: در منطقه یا نفت همه صادر می شود یا اگر قرار باشد صادرات نفت ایران متوقف شود بقیه هم دچار مشکل خواهند شد.
آقای روحانی تصریح کرد: آمریکایی ها به دلیل اینکه مورد هجمه افکار عمومی دنیا قرار گرفته بودند ناچار شدند عقب نشینی دیگری انجام دهند و بگویند موضوع مواد غذایی، مسئله دارو و تجهیزات پزشکی استثناست که البته این حرف آنها هم نادرست و ناصحیح است زیرا وقتی نظام بانکی را تحریم می کنند همه چیز را تحت تاثیر قرار می دهند.
وی خطاب به ملت ایران گفت: اولاً که ما در زمینه کالاهای اساسی و مورد نیاز و ضروری مردم هیچ مشکلی نداریم و انبارهای ما از همیشه بیشتر آمادگی دارد تا برای ماه هایی طولانی کالاهای اساسی مردم را تامین کند.
رئیس جمهور افزود: برای تولید و واردات کالاهای اساسی و دارو و سایر نیازمندی ها هم مشکلی نداریم امروز شرایط تولید در کشور ما نسبتاً شرایط خوبی است و صادرات ما هم نسبت به شش ، هفت ماهه سال گذشته افزایش پیدا کرده و افزایش صادرات به معنای افزایش تولید و افزایش کسب و کار مردم است.
 
 تحریم های 13 آبان، تبلیغات جنگ روانی بود 
رئیس جمهور گفت : امروز برای مردم ما روشن شد که 13 آبان تبلیغات آمریکا برای جنگ روانی و فشارهای اقتصادی علیه ما بود و همان فشارهای اقتصادی را ماههاست علیه ما اعمال کرده اند و باز هم آنها را ادامه خواهند داد.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود پس از جلسه شورای هماهنگی سران قوا با اشاره به اینکه امسال توانستیم بدهی گندمکاران را پرداخت کنیم گفت: این به معنا است که زندگی کشاورزان ما رونق بگیرد و برای سال آینده تمهیدات لازم را در زمینه اقلام کشاورزی و قیمت های تضمینی مد نظر قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه 13 آبان تنها تبلیغاتی برای جنگ روانی آمریکا علیه ایران بود تصریح کرد : امروز برای مردم ما روشن شد که 5 نوامبر یا 13 آبان آن چنان که امریکایی ها تبلیغ می کردند تبلیغاتی برای جنگ روانی و فشارهای اقتصادی بود و همان فشارهای اقتصادی را ماههاست علیه ما اعمال کرده اند و باز هم آنها را ادامه خواهند داد.
رئیس جمهور افزود: هر چه زمان بگذرد هم مسئولان ما برای جبران مشکلاتی که برای مردم پیش آمده آماده تر می شوند و هم استقامت مردم ما در برابر این توطئه ها بیشتر خواهد شد.
آقای روحانی با تاکید بر اینکه امریکایی ها در ماههای آینده به خوبی خواهند فهمید که راه غلطی را انتخاب کرده اند گفت: این مسیر ملت ما را خسته نمی کند بلکه آنها را آماده تر می کند برای تولید بیشتر و اینکه روابط نزدیک تری با همسایگان و کشورهای دوست داشته باشند.
رئیس جمهور درباره جلسه امروز سران سه قوه خاطرنشان کرد: در این جلسه در خدمت ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و ریاست محترم قوه قضائیه درباره یکی از مباحث اصلی و مهم که شرایط جدید اقتصادی ما بود و نقشه راهی که باید برای ماه های آینده ترسیم شود بحث شد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص دستور برای تدوین نقشه راه گفت: ما امروز در مورد این نقشه راه و روابط نزدیک تر با همسایگان مان و روابط اقتصادی با آنها صحبت و روابط اقتصادی با کشورهای دوست مان از شرق و غرب را بررسی کردیم.
آقای روحانی افزود: همچنین مشکلات احتمالی که در مورد تولید و پیش پای بانکهای ما وجود دارد جزو مباحث جلسه امروز ما بود که انشاالله در جلسه شورای هماهنگی اقتصادی که هفتگی تشکیل می دهیم این مباحث را بررسی خواهیم کرد.
 
نخستین سبد حمایت غذایی در آبان ماه توزیع می شود 
رئیس جمهور خطاب به مردم ایران اعلام کرد: دولت نخستین بسته حمایتی غذایی خود را در ماه آبان به افرادی که تحت فشار بیشتری قرار دارند و جزو قشرهایی هستند که مشکلات بیشتری دارند پرداخت خواهد کرد و ان شاءالله این روند تا پایان سال در چند نوبت ادامه پیدا خواهد کرد تا بتوانیم مشکلاتی را که برای مردم پیش آمده است تا حدی جبران کنیم.
آقای روحانی به بودجه سال آینده نیز اشاره ای کرد و گفت: برای حقوق و دستمزد پیش بینی هایی می کنیم که تا حدی بتوانیم مشکلات اقتصادی را جبران کنیم .
رئیس جمهور گفت: خدمت ملت عزیز ایران اعلام می کنم که در این ماه پربرکت ربیع المولود، ایام ولادت باسعادت پیامبر اسلام (ص) و امام صادق (ع) شرایط ما در کشور بهتر از ماه های پیش جلو خواهد رفت و ملت ما در کنار وحدت، انسجام و یکپارچگی، کار و مسیر راه خود را پیش خواهد برد و بهانه های امریکایی ها را از دست آنها خواهد گرفت.
وی با اشاره به ادعای امریکایی ها مبنی بر حمایت ایران از تروریسم خاطرنشان کرد: به دروغ می خواهند بگویند ایران حامی مالی تروریسم است اما همانطور که ملت ایران در خط مقدمه مبارزه با تروریسم و همیشه در خط مبارزه و جلوگیری از تامین مالی گروهک های تروریستی بوده است، امروز هم مصمم تر بر قوانین و مقررات خود تاکید می کند و این بهانه های واهی را هم از دست دشمنان خواهد گرفت.