به گزارش اکونا پرس،

علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری خود در حاشیه جلسه هیئت دولت ضمن گرامیداشت زنده یاد مرحوم ابوترابی اظهار کرد: درباره موضوع کشت با آب‌های آلوده در جنوب تهران در هیئت دولت بحث شد و مقرر شد کشت با آب آلوده متوقف شود.

سخنگوی دولت گفت: دولت زیان کشاورزان را پرداخت خواهد کرد، همچنین با متخلفانی که نسبت به رهاسازی فاضلاب اقدام کنند، برخورد می‌شود.

ربیعی افزود: شهرداری تهران اقدامات خود را برای سه خط جدید مترو (۸، ۹ و ۱۰) آغاز کرده است، همچنین آقای حناچی شهردار تهران گفت که زیر گذر پل گیشا تا پایان سال افتتاح خواهد شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از بازدید خود از بندر امام خمینی(ره) ارائه کرد، ما در یکی از بنادر سه میلیون تن کالا داریم و هیچ نگرانی برای تامین کالا در یکسال آینده نداریم.

ربیعی با اشاره به پاداش بازنشستگان گفت: پرداخت پاداش بازنشستگان در دو مرحله قطعی است.

سخنگوی دولت افزود: به لوازم التحریر  ارز ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یافته و قرار شده قیمت کالا بر روی دفتر مشق ثبت شود.

ربیعی گفت: دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبوده و نظرش را به مجلس گفته و قطعا بار مالی برای دولت خواهد داشت، اما اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت گفت: در جایی که ما نیازمند هستیم و برای وزارت بازرگانی امکان ایجاد آن از وزارت جهاد کشاورزی و صمت بود اما وزارت میراث کمکی نخواهد کرد، آقای امیری مکلف شد اقدامات خود را انجام دهند.

ربیعی در پاسخ به سوال در خصوص قیمت مرغ و لبنیات گفت: در مورد قیمت مرغ دو ماه مشکل داشتیم، اما قیمت ۱۲۹۰۰ تومان نظر دولت بود که در حال انجام است، جوجه ریزی زیادی انجام شده و تعزیرات هم اقدامات خود را انجام می‌دهد.

سخنگوی دولت درباره برکناری زودهنگام میعاد صالحی رئیس صندوق بازنشستگی تصریح کرد: کمال بی‌انصافی است مدت‌هاست می‌دانیم که این بحث مطرح است و نباید به دستور رئیس جمهور منتسب کنیم. خوانش، خوانش نادرست و غلطی است. از روز‌های اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی ایشان حائز شرایط نیست و دیوان محسابات این را صریحا اعلام کرده بود.

ربیعی افزود: حتی در دوره‌ای که مرتضوی این‌مقام را کسب کرد دیوان به مدرک تحصیلی او ایراد گرفت؛ این ایراد دستگاه نظارتی بوده است.

سخنگوی دولت اذعان کرد: دولت از امنیت سازمان‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های مختلف حمایت می‌کند و قائل به نگاه امنیتی نسبت به این سازمان‌ها نیست.

ربیعی گفت: دولت با هرگونه نگاه امنیتی به این سازمان‌ها ها مخالف است و همه تلاش خود را برای اینکه تصمیم درست و قضاوتی عادلانه انجام شود و بر اساس استاندار‌های که از جاسوسی مطرح است عمل شود، به کار می‌گیرد، اما تصمیم‌گیری نهایی بر عهده قوه قضاییه و قاضی محترم است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: قوه مجریه ضمن حمایت از اقدامات قوه قضائیه، بر لزوم دقت در رعایت حقوق شهروندی تاکید دارد.