به گزارش اکونا پرس،

بهروز کمالوندی‌ ‌پیش از ظهر امروز در نشستی خبری در محل تأسیسات غنی‌سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) در تشریح آخرین اقدامات انجام شده در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی‌ با اشاره به آغاز گام چهارم با ‌دستور رئیس جمهور اظهار داشت: در نخستین گام به ‌1044 سانتریفیوژ سایت فردو گاز تزریق می‌شود.

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه‌ بعد از آغاز کاهش تعهدات برجامی بندهای 32 تا 43 برجام را کنار گذاشتیم، ادامه داد: ‌محدودیت‌های زمانی داشتیم اما بر‌اساس یک برنامه ایده‌آل ‌برای توسعه ماشین‌های پیشرفته غنی‌سازی اقدام کردیم.

کمالوندی با بیان اینکه گازدهی به ماشین‌ها انجام و محصول ماشین‌ها نمونه‌گیری شد، اضافه کرد: ‌از آژانس درخواست شد مراحل را ببینند و قرار است بازرسان آژانس فردا‌ نمونه را ببینند و نهایت راستی‌آزمایی را ‌گزارش کنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تشریح روند فعالیت سایت غنی سازی فردو ادامه داد: در برجام آمده بود که ‌15 سال در فردو مواد هسته‌ای نباشد و غنی‌سازی صورت نگیرد که این کار از چند روز پیش شروع و با انتقال یک سیلندر از سایت احمدی روشن حدود 2 تن گاز هگزافلوراید UF6 این کار انجام شد.

وی با بیان اینکه مرکز ملی خلاء، مرکز کنترل و استانداردسازی مواد و مرکز تولید ایزوتوپ پایدار از مسیرهای غیر سانتریفیوژی را به علاوه عملیات ‌غنی‌سازی را اکنون در سایت فردو داریم‌، گفت: ‌فردو در بخش غنی‌سازی دو بال دارد که یک بال آن فعال است و در بال دیگر سانتریفیوژها جمع‌آوری شده است اما باید بگویم اگر قرار باشد در بال دیگر سانتریفیوژ بیاید دیگر از نسل اول نیست و حتما از ماشین های پیشرفته خواهد بود.

کمالوندی با بیان اینکه دو آبشار 174 تایی را قرار نیست به آنها اورانیوم تزریق کنیم بلکه مخصوص ایزوتوپ پایدارند که از روش‌های ارزان است، اضافه کرد: فردو طی روز‌های آینده به حداکثر ظرفیت خود خواهد رسید. با آمدن فردو به 9500 سو می‌رسیم که نسبت به ظرفیت قبل از برجام دیگر فاصله‌ای باقی نمی‌ماند. از الان زمان به نفع ماست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه ‌ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده ‌و بنا نداشت تعهداتش را انجام ندهد اما با توجه به اینکه توازن اجرای تعهدات به هم خورده بود ناچار به انجام این اقدامات شدیم، اظهار داشت: از 15 آبان گام چهارم اعلام شد و به سازمان دستور داده شد در این رابطه و همان طور که انتظار می‌رفت کاری که چند روز طول می کشد در کمتر از یک روز انجام شد.

وی با اشاره به ‌تغییرات‌ در هیئت‌ آمریکایی مذاکره‌کننده در برجام که باعث ‌خروج این کشور از ‌توافق هسته‌ای شد، گفت: ‌امیدوار‌یم ‌به گام‌های دیگر نیاز نباشد و طرف مقابل به خودش بیاید و کارهایی که می‌بایست انجام بدهد را اجرایی کند.