به گزارش اکونا پرس،

محمد جواد ظریف ، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با چاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفت: روابط با ترکیه برای ما بسیار مهم است.
وی تاکید کرد: با رفتن دولت تروریست دونالد ترامپ امیدواریم که روابط کشورهای منطقه به حالت عادی خود بازگردد.

ظریف گفت:ما امروز به مساله انرژی،ترانزیت ،مسائل انسانی و شرکت هایی که با چالش های تجاری رو به رو هستند، پرداختیم. ما اهمیت زیادی برای شرکت های تجاری ترکیه ای قائل هستیم و امیدواریم که روابط مان در این زمینه گسترده تر شود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد:به منظور کم کردن مشکلات و رنج های ملت سوریه به گفت وگوهای آستانه ادامه می دهیم و گفت‌وگوها اکنون جای جنگ در این کشور را گرفته است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به منظور گسترش همکاری ها در منطقه نشستی سه‌جانبه میان ایران، ترکیه و آذربایجان برگزار خواهیم کرد. در سفرم به آذربایجان، ارمنستان، روسیه وگرجستان بر اهمیت صلح در منطقه و احیای تجارت در آن تاکید کردم.

ظریف گفت: ما با صراحت تحریم های آمریکا علیه ترکیه را محکوم کردیم و برای آن ها هیچ ارزشی قائل نیستیم، باعث تاسف است که دولت آمریکا معتاد به تحریم شده است. این سیاست آمریکا به ضرر تمام دنیا و به ضرر خود آمریکا تمام خواهد شد.

وی گفت:برجام توافقی بود که دولت آمریکا، ایران و پنج کشور دیگر به آن پیوستند و بعد از مذاکرات طولانی همه موضوعات را در آن بررسی کردند و این توافق به تایید شورای امنیت ملل متحد رسید. آنچه که در توافق نیست مورد توافق قرار گرفته است که در توافق نباشد و امروز نمی تواند آن موضوعات به توافق اضافه شود. این توافق در چارچوب بی اعتمادی متقابل نوشته شده است لذا ساز وکارهایی پیش بینی شد که اگر یک طرف توافق را اجرا نکرد طرف مقابل هم بتواند تعهدات خود در توافق را اجرا نکند.  آمریکا تصمیم گرفت که نه تنها از توافق خارج شود بلکه کسانی که به این توافق متعهد بودند را تحریم کند و تحت فشار قرار دهد و ما شاهد بودیم که شرکت ها و بانک های ترکیه ای را هم به همین دلیل تحریم کرد.