به گزارش اکونا پرس،

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) پس از دیدار با وزیر امور خارجه خود در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود در تهران گفت: درباره برجام گفت‌وگو‌های جدی و دوستانه‌ای برای همکاری بیشتر در زمینه رفع تحریم‌ها با وزیر خارجه روسیه داشتم.

وی افزود: از موضع قوی روسیه علیه خرابکاری در نطنز قدردانی می‌کنم و تأکید می‌کنیم ضرورت دارد همکاری ادامه یابد، آمریکا بدون توقف به تعهداتش برگردد و همه تحریم‌ها را رفع کند و ایران هم پس از راستی آزمایی به اجرای برجام بازمی‌گردد.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ما هیچ مشکلی برای بازگشت به تعهدات برجامی نداریم، گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند نه تحریم و نه اقدامات خرابکارانه ابزار مذاکراتی به‌آنان نخواهد داد و این اقدامات فقط وضعیت را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.

ظریف همچنین در خصوص تحریم چند مقام و نهاد ایرانی توسط اتحادیه اروپا تصریح کرد: اروپا از ژست‌های خالی و بی اساس به اصطلاح خودشان حقوق بشری برگردند و واقعیات را نگاه کنند. اروپایی‌ها باید به فکر حیثیت خودشان باشند. اروپا در جایگاه برتر اخلاقی قرار ندارد و نمی‌تواند دنیا را موعظه کند. اروپایی که بیگانه ستیزی، اسلام ستیزی در آن شرایط وحشتناکی را برای مسلمان‌ها ایجاد کرده است؛ این اروپا نه آبرویی دارد و نه جایگاهی که مقامات ایرانی را تحریم کند. این را اروپایی‌ها هر چه زودتر بفهمند زودتر متوجه می‌شوند.