به گزارش اکونا پرس،

مسعود ستایشی در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن تسلیت ایام اربعین حسینی (ع) افزود: از میزبانی و مهمان‌نوازی برادران و خواهران عراقی در مسیر راهپیمایی اربعین و همچنین تأمین امنیت مسیر تشکر می‌کنیم. همچنین از مسئولان اجرایی و قضائی برای رفع موانع زوار حسینی تقاضا داریم تا با تدابیر لازم در پایانه‌های مرزی مستقر شوند تا مشکلات مربوط به حوزه قضائی را رفع کنند.

وی به انتشار گزارش گزارشگر ویژه سازمان ملل اشاره کرد و گفت: کاری که در راستای تحریم وزیر و وزارت اطلاعات صورت گرفت، انتشار گزارشی در این خصوص بود. ایران همواره یکی از قربانیان ترور بوده است و به عنوان مثال می‌توان به حملات گوناگون از جمله حملات سایبری به نهاد‌های مختلف اشاره کرد.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: در رابطه با موضوعی که در حوزه آلبانی صورت گرفته اعلام می‌کنیم که روش آمریکایی‌ها کلاً همین بوده است و دست آمریکایی‌ها خیلی وقت است که رو شده است.

ستایشی در خصوص تحریم‌های اخیر گفت: این اقدام تنفس مصنوعی آمریکا به گروه‌های تروریستی است. توقع داریم که دستگاه‌های سیاسی با تمهیدات قانونی و تدابیر مناسب و بین المللی و قاطع در برابر این نکات، بایستند و برخورد کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حق حاکمیت جمهوری اسلامی بر جزایر سه‌گانه که اخیراً تحرکاتی در این زمینه رخ داده است، آیا در رابطه با حق حاکمیت اقدامی انجام شده است، گفت: اقدامات مؤثر و قاطعی سازمان ثبت اسناد در جهت تثبیت مالکیت رسمی جزایر صورت داده است و در راستای صیانت از منابع ملی، اسناد مالکیت جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابو موسی به نام جمهوری اسلامی صادر شده است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: این مالکیت بر اساس مقررات داخلی هم تثبیت شده است. حد نگاری جزایر با همکاری دستگاه‌های مسئول و ذی مدخل از وظایف دستگاه قضائی است.

ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص دستور رئیس قوه قضائیه به دادستانی کل کشور در رابطه با احصای حقوق عامه گفت: حقوق عامه برای ما واجد ویژگی‌های خاصی است. برای شناسایی مصادیق حقوق عامه، اقدامات خوبی انجام شده است. معاون حقوق عامه با مراکز پژوهشی خاص و با استفاده از ظرفیت دستگاه‌هایی از جمله محیط زیست و ... مبادرت به بررسی مصادیق حقوق عامه کردند.

وی از اختصاص ۵ کارگروه به احصاء اولویت‌های عامه خبر داد و گفت: این کارگروه‌ها به مباحثی از جمله خانواده، هوای پاک، منابع طبیعی و ... اختصاص یافته است.

ستایشی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده تخلفات شهرداری و اعضای شورای شهر لواسان گفت: این پرونده در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران مطرح رسیدگی بوده و با نقصی که گرفته شده بود، پرونده به شعبه ۱۵ بازپرسی ارسال شده بود. تا پایان شهریور قول دادند پرونده را به دادگاه کیفری یک ارسال کنند.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه انتصاب تاج به ریاست فدراسیون فوتبال حواشی را به واسطه برخی پرونده‌ها داشت، این فرد اعلام کرده که اتهامات وی نباید در دستگاه قضائی رسیدگی می‌شد، این فرد چطور تأیید صلاحیت شده و آیا اتهامی متوجه او هست؟ گفت: در رابطه با این حوزه، اولاً حساسیت نسبت به این موضوع و در این مقطع زمانی روشن است‌. در راستای هر انتخاب درون سازمانی مثل فدراسیون و غیره، استعلامات بر اساس مقررات موضوعه از سوی مرجع برگزاری انتخابات و ناظر صورت می‌گیرد. یک استعلامی در این زمینه صورت گرفته و پاسخ لازم هم به فدراسیون مربوطه داده شده است و فدراسیون بررسی و اعلام نظر کرد و جمع‌بندی بر این شد که فرد مدنظر در انتخابات شرکت کند. نسبت به نتیجه نفیا و اثباتا سخنی نداریم. اجازه بدهید پرونده‌ها را بررسی و بعد اعلام کنیم.

وی افزود: در مرحله دادسرا چون تحقیقات محرمانه است به آن نپردازیم بهتر است.

مسعود ستایشی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ترور شهید صیاد خدایی و اینکه آیا فرد جدیدی در این رابطه شناسایی شده است؟ گفت: یاد این شهید عزیز را در ایام اربعین گرامی می‌داریم و امیدواریم با اهتمامی که سربازان گمنام امام زمان (عج) و تلاشی که واحد قضائی دارند، عناصر اصلی دستگیر شوند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: تحقیقاتی مقدماتی در این پرونده انجام شده و تحقیقاتی بسیاری قوی هم صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه این ترورها غالباً شبکه ای هستند، گفت: بر همین اساس نیاز به بررسی‌های مجدانه وجود دارد و به محض وصول نتایج، اعلام خواهد شد.

ستایشی ادامه داد: چند نفر در ارتباط با این موضوع شناسایی و قرار قانونی هم صادر شده است.