به گزارش اکونا پرس،

حسین سلاحورزی چهارم بهمن در همایش تجاری لرستان ـ عراق و افتتاحیه نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی استان که در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد، اظهار کرد: در طول سال‌های گذشته با مجموع فعالیت‌هایی که هم از سمت دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی به ویژه اتاق مشترک ایران و عراق انجام دادیم سعی شده مشکلاتی که بین تجارت ایران و عراق و ایران و اربیل وجود دارد شناسایی و برطرف شود.

وی ادامه داد: باوجود اینکه سال‌های گذشته بزرگ‌ترین یا اولین شریک تجاری ایران عراق و اربیل بودند در سال‌های اخیر حجم مسائل و مشکلات باعث شده که این حجم کاهش پیدا کند به شکلی که الان عراق بعد از چین دومین شریک تجاری ایران است.

سلاحورزی افزود: به همین دلیل موضوع شناسایی مسائل و مشکلات و  شناخت راه‌حل‌هایی که باعث شود سطح روابط تجاری کشور را مانند روابط سیاسی، قومی و دینی و مذهبی و فرهنگی ریشه دار و قوی که با عراق و اربیل داریم، توسعه دهیم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: در رابطه با موضوعاتی که مربوط به مبادلات بانکی و اختلافاتی که بین تجار به خاطر فقدان اعتبارات اسنادی و اسمی ممکن است به وجود بیاید بحث شده که امیدواریم با کمک اقدامات مشترک در اربیل و عراق بتوانیم راه‌حل‌های تسریع کننده‌ای برای آن فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: حضور استانی تجار دو کشور یک اقدام مؤثر است که می‌تواند به شناسایی دقیق‌تر و نزدیک‌تر ظرفیت‌هایی که در استان ما وجود دارد کمک کند.