به گزارش اکونا پرس،

به نقل از ایسنا، وزارت امورخارجه پاکستان در بیانیه‌ای که روی وب سایت این وزارت‌خانه قرار گرفته است، تاکید کرد که صمیمانه از توافق ایران و عربستان برای بهبود روابط میان دو کشور که با میانجی‌گری جمهوری خلق چین انجام شده است، استقبال می‌کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پاکستان قویاً بر این باور است که این پیشرفت مهم دیپلماتیک به صلح و ثبات در منطقه و فراتر از آن کمک خواهد کرد.

وزارت امورخارجه پاکستان افزود: ما نقش رهبری چین را در هماهنگی این توافق تاریخی که قدرت تعامل سازنده و گفت‌وگوی معنادار را منعکس می‌کند، ستایش می‌کنیم. ما همچنین رهبری خردمندانه جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی را به خاطر این تحول بسیار مثبت می‌ستاییم.

همچنین در این بیانیه آمده است: پاکستان با سابقه حمایت و هماهنگی مداوم تلاش‌ها برای رفع شکاف‌ها بین دو کشور برادر، به ایفای نقش سازنده در خاورمیانه و منطقه ادامه خواهد داد. امیدواریم این گام مثبت الگویی برای همکاری و هماهنگی منطقه‌ای باشد.

به گزارش ایسنا، در پی سفر بهمن‌ماه سید ابراهیم  رئیسی به پکن و گفتگوهای انجام شده میان رییس جمهور چین با رییس جمهور کشورمان، دریابان شمخانی از روز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در شهر پکن با هدف پیگیری توافقات سفر رییس جمهور، مذاکرات فشرده‌ای را به منظور حل‌وفصل نهایی موضوعات فیمابین تهران-ریاض با همتای سعودی خود آغاز کرد.

در پایان این مذاکرات، روز  ۱۹ اسفندماه ۱۴۰۱ خورشیدی برابر با ۱۰ مارس ۲۰۲۳ میلادی، بیانیه سه‌جانبه‌ای در پکن با امضای «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، «مساعد بن‌محمد العیبان» وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی عربستان سعودی و «وانگ ئی» عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و رییس دفتر کمیسیون مرکزی امور خارجی حزب و عضو شورای دولتی جمهوری خلق چین صادر شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است:

 در نتیجه‌ گفت‌وگوهای انجام شده، جمهوری اسلامی ایران و پادشاهی عربستان سعودی توافق کردند، ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.

وزرای امور خارجه دو کشور نیز جهت اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم برای تبادل سفرا با یکدیگر ملاقات می‌نمایند.

دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر در زمینه اجرای موافقت‌نامه همکاری‌های امنیتی امضا شده در تاریخ ۱۳۸۰.۱.۲۸خورشیدی برابر با  ۲۰۰۱.۴.۱۷ میلادی و نیز موافقت‌نامه عمومی همکاری‌های اقتصادی، بازرگانی، سرمایه‌گذاری، فنی، علمی، فرهنگی، ورزشی و جوانان، امضا شده در تاریخ ۱۳۷۷.۳.۶ خورشیدی برابر با ۱۹۹۸.۵.۲۷ میلادی توافق کردند.