به گزارش اکونا پرس،

به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه 11 ، مراسم افتتاح خانه " زی " که با تسهیلگری شهرداری منطقه 11 توسط بخش خصوصی احیاء شده است؛ روز چهارشنبه با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، محسنی بند پی استاندار تهران و نصراله آبادیان شهردار منطقه 11   برگزار شد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حاشیه افتتاح "خانه زی" از ساخت اقامتگاه های سنتی به جای هتل های پنج ستاره با هدف جذب گردشگر خارجی خبر داد و گفت: احیای بافت طهران قدیم در منطقه‌های مرکزی موجب تقویت زیرساخت‌های گردشگری و حفظ میراث تاریخی و فرهنگی پایتخت شده است.

او با تاکید بر ضرورت حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در راستای احیای بافت تاریخی و بناهای ارزشمند قدیمی اظهار داشت: «ما در منطقه خاورمیانه شاهد فعالیت های گسترده کشورها در حوزه گردشگری با حجم انبوه سرمایه گذاری هستیم، فعالیت‌هایی که در قالب هتل های سر به فلک کشیده و گردشگاه های متنوع خودنمایی می‌کنند و گاه قابل رقابت نیستند، همین مسئله آمار گردشگران آنها را بالا برده. ما برای رقابت با این قبیل رفتارها در صنعت گردشگری، میدان رقابت با کشورها را عوض کردیم و به جای ساخت هتل های پنج ستاره شکیل و طویل تمرکز خود را بر احیای  بناهای تاریخی  و تقویت بوم گردی گذاشته ایم تا با تبدیل این بناها به اقامتگاه های گردشگری نسبت به جذب  گردشگران خارجی  اقدام کنیم. 

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این که تجربه حضور در این اقامتگاه های سنتی و بومی جز ایران در هیچ کشوری برای گردشگران خارجی میسر نیست؛ گفت: «گردشگر خارجی بیشتر از هتل‌های گران این اقامتگاه ها را می‌پسندند  چرا که تجربه حضور در هتل های لاکچری را در همه کشورها داشته اند. 

او تاکید کرد: «بناهای تاریخی، هویت شهر و کشورند و خوشبختانه توانسته ایم با احیای این بناها اهداف تعریف شده در حوزه  میراث فرهنگی کشور را هم  پیاده کنیم، خانه هایی که درحال تخریب بودند با سرمایه بخش خصوصی بدون استفاده از بودجه دولتی در حال برگشت به زندگی هستند و این اتفاق خوبی است که کمک می کند هم حوزه گردشگری را از نظر حضور گردشگران تقویت و هم کمبودهای سخت افزاری این بخش را جبران کنیم.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عملکرد شهرداری منطقه ۱۱ را در حوزه مرمت خانه های قدیمی منطقه مثبت ارزیابی کرد  و با ابراز خرسندی از تعامل شهرداران مناطق ۲۲گانه تهران در حوزه احیای بافت های تاریخی و با تاکید براینکه حفظ بناهای تاریخی از وظایف شهرداران است، اظهارداشت: انصافا خیلی از شهرداران این مفاهیم را درک کرده و با تسهیل امور سرمایه گذاران موجبات رونق این بخش را فراهم کرده اند.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه حفظ  بافت های تاریخی شهر با جلب سرمایه گذاری غیردولتی از وظایف شهرداری‌ها در تهران است؛ گفت:جا دارد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تهران با ارائه طرح حمایت از احیاگران بافت تاریخی تهران به استانداری، زمینه تصویب این  طرح را در شورای برنامه ریزی استان با حمایت استاندار فراهم کند.

این اقامتگاه سنتی با قدمت بیش از 80 سال  دارای 300 متر مربع زیر بنا ، 2 طبقه و ظرفیت پذیرش روزانه 30 گردشگر  است که توسط بخش خصوصی و با تسهیلگری شهرداری منطقه 11 احیاء و دارای کاربری شده است  

خانه "زی" در خیابان انقلاب- خیابان فلسطین، خیابان لبافی نژاد، نرسیده به خیابان ابوریحان - نبش کوچه باقری قرار دارد.